PVC дограмата е силна, устойчива на химикали, слънчева светлина, климатични промени и пожари. Това е изключително разнообразен в употребата си материал, използван за направата на бутилки, опаковки, играчки, строителни материали, дрехи, тръби, обзавеждане и много други.
Колко екологична е PVC дограмата?
Необходимо е при избора на прозорци, клиентите да са наясно и с тяхната екологичност. Повечето профили могат да бъдат рециклирани, степента на това рециклиране обаче значително варира.
Като цяло последиците от PVC продуктите зависят от характеристиките на материала (формула, трайност, рециклириумост ). По принцип по-екологичния избор са алуминиевите профили. Причината е, че алуминият се усвоява на 100 %, превръщайки го в напълно рециклируем материал. Освен това, остатъчната му стойност е висока, което означава, че при евентуална смяна на алуминиевата ви дограма, ще може да я рециклирате и да получите пари за нея.
Рециклиране и повторна употреба
По-съвременните профили също могат да бъдат рециклирани, а при най-модерните системи отпадъците не достигат и 1%. Профилите от по-нисък клас съответно имат и по-нисък коефициент на оползотворяване.
Днес вече се използва и рециклирана дограма благодарение на напредналите технологии в областта. Мнозина смятат, че съвсем скоро ще използваме изцяло рециклирана дограма, която отново да бъде подлежаща на рециклиране.
При предстояща подмяна на дограмата много клиенти изпитват колебания относно колко безопасни са дограмите. Причина за тези съмнения са най-често слуховете, за токсичността на материалите, от които са изработени.
Запознатите обаче са наясно, че висококачествената дограма е произведена по най-нови технологии и с помощта на екологично чисти материали. Фирмите, които произвеждат дограма задължително трябва да спазват хигиенни стандарти, като всяка партида PVC подлежи на щателно санитарно-епидемиологично изследване, състоящо се от тестове и анализ на съдържанието на вредни примеси.
Токсичност и свойства
Висококачествената дограма притежава и отлични противопожарни свойства. При запалване на парче дограма ще видим ще пламъкът не се поддържа, освен ако няма източник на запалване.
Токсичността на продуктите, получени при горене на дограмата, са същите и като при други органични вещества. При горенето се отделя хлороводород, притежаващ остра специфична миризма, която се усеща много преди концентрацията на веществото във въздуха да бъде опасна за обитателите.
Тази специфика на дограмата е положително качество, спомагащо за пожарната безопасност, тъй като сигнализира при началото на пожар и дава възможност за бърза реакция.
Първата създадена през 50-те години дограма не покрива изцяло изискванията за дълготрайна дограма. Това подтиква към създаването на профили, които са много по-устойчиви на климатични промени и механични влияния.
Отпадъците могат да бъдат събирани и рециклирани също като хартията и стъклото. Материалите, от които е направена дограмата, са отличен заместител на дървото, като по този начин се намалява изсичането на горите и дърводобива, освен това PVC дограмата е много по-лека от дървото.