Според много източници първите щори са измислени в Древен Египет, където хората искали да се предпазят от ярките слънчеви лъчи в пустинята. Така бил създаден хоризонталния навес, който се изплита от тръстики и се облива непрестанно с вода. Макар това да е примитивно за много хора днес, по онова време е било идеалното слънцезащитно устройство.
От тогава до днес са създадени познатите на всички ни сенници, щори, капаци и много други. Тези така ценни за нас, особено през летните месеци продукти, продължават да се развиват и до днес, като ни дават невероятно разнообразие от всякакви възможности, когато изпитаме нуждата да засенчим част от стаята. Приложението им е дори и по-голямо, като щорите биват използвани както за сянка, така и за шумоизолация, предпазване от неприятните съседски погледи и др. Чрез тях можем да разкрасим и разчупим интериора на своя дом.
Видове щори
Има няколко вида щори. Към вътрешните щори спадат хоризонталните, вертикалните, рулонните и много други. А към въшните се причисляват всички защитни щори, които играят ролята на капаци за Вашите прозорци. С изключение на рулонните, при всички останали видове щори като основен елемент служат ламелите – това са пластини от пластмаса, тъкан, дърво или метал. При вертикалните щори разположението им е вретикално, а при хоризонталните съответно хоризонтално.
Ламелите при защитните щори се свързват в цялостно платно, което се навива около вал. Заедно с това, при спусната част от щорите, може да се регулира степента, при която се застъпват ламелите, както и количеството на светлината, която преминава. Направата на рулонните щори става по същия начин, но чрез цяло парче тъкан или пък дървени, по-малки ламели, които се свързват в непрекъснато платно.
Класически са хоризонталните или известни още като венециански щори. Преди време бяха популярни най-вече в офисните помещения, но поради голямото разнообразие от цветове и материали, от които се правят, много хора ги предпочитат и за дома си. Тези щори се произвеждат от пластмасови или алуминиеви ламели с разнообразна широчина. Те са здрави, еластични, с голяма трайност на цветовете, благодарение на специалните покрития, които фирмите използват.
Ламелите, които са наредени един над друг, се управляват с помощта на затворен механизъм с лост и въженце, и дори в някои случаи електромоторче. Може да се сложат на двукатна дървена дограма, от вътрешната страна на единична дограма или между прозорци. Монтирането става или върху дограмата, или на стената над нея. Изключително лесни са за почистване и поддръжка, а светлината се контролира прецизно и фино, поради което са едни от най-предпочитаните модели.
Същестуват и дървени хоризонтални щори. Управлението и монтажът стават по същия начин като при алуминиевите и пластмасовите. Поради естествения материл са по-скъпи, но създават топло и уютно усещане в помещението.
Продължението на статията може да прочетете тук.