Живеещи в града, откъснати от природата и нейната успокояваща прегръдка, от красивите гледки, не съзнаваме как често, за да бъдем отново в хармония със заобикалящия ни свят, излизаме на балкона за глътка свеж въздух.
Един дом не би бил същия без това задължително пространство – преход между сигурността на домашното огнище и околната среда.
Различни визии
На балкона нерядко се гледа тривиално. Предимно като място за простиране на дрехи, складово помещение, кът за временно съхранение на боклук.
Има някои наистина красиви решения, при които балконите са аранжирани с цветя или обзаведени с масичка и столчета. В такъв един „мини двор“ човек с удоволствие би си пил кафето, би релаксирал или просто би останал за момент на спокойствие. В действителност, състоянието, функцията и вида на балкона от край време са най-разнообразни.
Откъде идва думата „балкон“
„Балкон“ има френски произход. В архитектурен смисъл това е открита, използваема площ, която се намира върху конзолна конструкция. Изградена е пред фасадата на сградата. От трите си страни е оградена с парапет или друга преграда. Балкон наричаме още второ и трето ниво на залите, където се провеждат различни спектакли като театър, опера, кино.
Размери и пропорции
Най-често, асоциация с балкон е типичната и добре позната панелна постройка – панелният блок. Едва ли много от нас дори са се замисляли, че размерите на тази открита площ са строго определени. Така например, големината пряко се определя от широчината на улица пред блока. Ако външната линия на застрояване съвпада с уличната регулационна линия, съотношението на размерите (улица:балкон) е в строги пропорции. Максимумът е 1,5 метра широчина за балкона. Височината също варира. Минимумът е 3,2 метра от нивото на тротоара, ако няма такъв – 2,3 метра минимално над терена.
А какво е „тераса“?
Мнозинството използват тераса като синоним, но всъщност има съществена разлика. Под френската дума „тераса“ следва да се разбира открита площадка, разположена върху терена или върху изкуствена конструкция (колони). За сградата е прикрепена с едната си страна. Може, но не е задължително, да е оградена или да има покрив. Типична е за страните с по-топъл климат, където се използва като допълнение към жилищната площ. Дава директен контакт с природата, но все пак позволява обзавеждане като в дома и така допринася за уюта вкъщи.
Една приятна асоциация, с която могат да бъдат различени двата термина, е следната:
• балкон като балкончето с парапет, на което излиза Жулиета от едноименното шекспирово произведение, за да чуе нежните, любовни обяснения на своя Ромео.
По нашите земи широко застъпено е остъкляването на тази част от апартамента и превръщането й в допълнителна жилищна площ.
• тераса като митичните Висящи градини (тераси) на Семирамида, в които били отглеждани нечувано красиви, редки цветя и дървета.
Лоджии и еркери
След тази лирична препратка, нека допълним знанията с още 2 нерядко използвани понятия: лоджия и еркер.
Това също са подобни на балкона пространства. От италиански език „лоджия“ архитектурно представяла открита използваема част, която е частично или изцяло в рамките на дадена постройка, т.е. има само един парапет. Еркерът (дума с немски произход) е част от етажа на сграда, подаваща се навън спрямо долния етаж. Тя е функционална част от нивото, на което се намира. Остъклена е в различна степен и всъщност е характерен архитектурен белег на възрожденската епоха в България. Навярно в главата ви зазвучава думата чардак, която е разновидност на всичко изброено дотук и значи най-общо покрит балкон.
Законите за балконите
В последно време балконът и неговото остъкляване станаха актуална дискусионна тема. Законът все още е доста гъвкав по отношение какво разбира под термина и как го третира. По негова сила, издатини (балкони, еркери, козирки, капандури, стрехи и други) биват всички части на сградите, които излизат пред фасадните плоскости, изградени по линиите на застрояване и над покривната плоскост на сградата.
Законовите промени и дебати по темата завариха много хора пред свършен факт – с вече остъклени пространства. А други, желаещи тепърва да остъкляват, оставиха в лутане по инстанции и търсене на компетентно мнение. Като базисна отправна точка за действие, голяма популярност доби фактът, че не се изисква одобрение на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж на остъкляване към балкони и лоджии. Изключение е, когато последните са разположени с поглед към първостепенна улична мрежа. Все пак остъклението се извършва с един тип законови процедури, докато зидането на стени и покриви по балкона иска спазването на съвсем друг законов ред. Нещата изглеждат заплетени и сложни, но като погледнем каква е реалността в града, ясно става, че всеки има мнение и действа до голяма степен по собствено усмотрение.
С какво балконът е заслужил целия този интерес?
Много просто – той влиза като бройка в квадратурата на апартамента. Това значи, че той е реално пространство от дома ви, където да живеете. Кой би отказал още няколко квадратни метра към тясната кухня или преливащата с играчки детска стая? Всъщност това са били и едни от първите причини, валидни и сега, поради които се предприема усвояване. Кухните в панелния блок обикновено са малки, за да поемат всички електроуреди и масата за хранене. Затова мнозина избират на преместят печката, хладилника и фризера, като така се обособява един кухненски бокс, който да изолира миризмите и шумовете. При съвсем малките едно- и двустайни апартаменти да превърнеш балкона в кухня, значи да си спечелиш още една стая. В последно време, модна тенденция са по-големите жилищни помещения – преходи тип трапезария/кухня или спалня/дневен тракт. За да е в крачка с модата, панелното жилище бива лишено от вътрешната балконска стеничка. Тя се избива и външната такава се изолира. Остъклените балконски помещения понякога намират ново поприще като домашен фитнес, студио за релакс или творческо ателие, даже сауна.
Най-добрата дограма за остъкляване на балкон
До неотдавна, малката панелна „градинка“ бе изолирана от външния свят, посредством винкел. Това частично решение има твърде много минуси и вече на пазара твърдо са се наложили остъкленията с ПВЦ и алуминиеви дограми. Като трябва да се има предвид, че ПВЦ профилът е оптималното решение. Тази дограма притежава голям набор неоспоримо добри качества в топло- и шумоизолационно отношение. Прозорците са в най-различни комбинации откъм стъклопакет, така че да покрият цялостно диапазона от потребности на клиента и дадености на жилището. Независимо от изложение, етаж, начин на отопление или охлаждане на дома ви, изборът е неограничен и посреща всяка нужда. Нежелани ефекти като конденз, влага, навяване на вятъра са избегнати. Това е благодарение на надеждните гумени уплътнения при ПВЦ профила, за разлика от алуминиевия, който има четки и съответно в рамката на прозореца се задържат вода и боклуци.
Препоръчително е цялостното приобщаване на балкона да е извършено професионално. От изграждането на конструкция, върху която да легне дограмата, през обособяването на отвор за последната, монтирането й, поставянето на вътрешна и външна изолация, дори до боядисването – всичко това е най-сигурно и трайно, когато е направено от професионалисти.
Така че ако сте предвидили следващият ремонт да е на балкона, то смело към действия. Задачата е творческа, приятна и лесна, щом изберете и помощта на майсторите в занаята.