В този материал ще представим на Вашето внимание различните видове стъкла. Освен богато разнообразие в дограмата и профилите на алуминиевите и ПВЦ дограми, сред стъклата също има различни технологии и съответно различни видове стъкла. Ето и кои са някои от видовете:
Безцветни флоатни стъкла
Това се прозрачни стъкла, които благодарение на процеса на изработка и метода на производство не пораждат оптични изкривявания. Оптичните изкривявания са познати от старите стъкла, произвеждани по вече остаряла технология, където могат да се получат нервности на повърхността или наравномерно разпределение на материала и съответно оптично изкривяване на образа, видян през такова стъкло.
Най-често безцветните флоатни стъкла намират приложение в строителството, производството на стъклопакети и при някои интериорни решения. Приложение, макар и по-малко отколкото в изброените случаи, безцветното флоатно стъкло намира при ламинираното стъкло, закаленото стъкло, емайлираните стъкла, огънатите стъкла, различни стъкла с покритие, огледала.
Безцветните флоатни стъкла са с дебелина между 2 и 19мм. Обикновено стандратните размери на този вид стъкла варират в ширина – между 2000 и 6000мм. Като стандартно височината е 3210мм.
Цветни стъкла
Цветните стъкла по характеристики са подобни на безцветните флоатни стъкла. Разликата е в това, че цветните стъкла са с определен цветен нюанс, но не плътно оцветени. На пръв поглед те имат предимно естетическа функция, но това е само на пръв поглед. Всъщност нюансите и оцветяването имат и друго предимство. То е намаляване на ултравиолетовото лъчение, редуциране на слънчевата светлина и съответно топлина, влизаща в помещението, както и намаляването на отблясъците в помещенията. Цветните стъкла абсорбират слънчевата енергия и по тази причина понякога тези стъкла се наричат топло-абсорбиращи. При някои нюанси на цветните стъкла, а именно по-тъмните, поради високия процент на поглъщане са подложени на термично напрежение. По тази причина се налага закаляване, за да се избегне счупване на стъклото, причинено от термичен стрес.
Цветните стъкла търпят обработка, закаляване, ламиниране, огъване. Наред с това цветните стъкла успешно биват използвани в стъклопакети.
Сивото стъкло, например, е слабо пропускливо, когато говорим за светлинаи съответно има добър контрол върху слънчевата светлина и отблясъците от нея.
Бронзовото стъкло също намалява слънчевата светлина, но същевременно дава по-добра пропускливост на светлина в сравнение със сивото. Ако искате контрол над слънчевата светлина, но не искате излишно затъмнение в помещението, то тогава изберете бронзовото стъкло пред сивото.
Алтернатива на сивото и бронзовото стъкло със сходни показатели и тъмно синьото стъкло.
Светлосиньото стъкло е с висока пропускливост на светлина и при изисквания за добра пропускливост и повече дебелина на стъклото, това е най-доброто решение.
Зеленото стъкло има висока пропускливост на светлина. Съвременните решения със зелени стъкла предлагат добри соларни показатели и много добра пропускливост на светлина. Така че, за повече светлина изберете зелено стъкло.
Рефлексни стъкла
Стандартните рефлексни стъкла имат огледален вид, отразяват много добре, поглъщат голяма част от късовълновите слънчеви лъчи. Степента на отразяване зависи от покритието и от позиционирането и ориентацията на стъклото. Рефлексните стъкла намират широко приложение в търговските обекти. Благодарение на своите качества, то подобрява енергийната ефективност на сградите, на които е поставено.
Ниско емисионни стъкла
Ниско емисионното стъкло или Low-E е прозрачно стъкло, което има покритие от метални оксиди. Това покритие позволява на слънчевата светлина и топлина да преминават в помещението. Същевременно покритието блокира излизането на топлината вън от помещението през стъклото. По тази причина и стъклата се наричат ниско емисионни и съответно са енергийно ефективни.
Антибактериални стъкла
Това е една от най-големите иновации в света на производството на стъкло. Този вид стъкла са със специално антибактериално действие, което неутрализира почти 100% от всички бактерии на повърхността на стъклото и възпира разпространението на гъбички. Като добавка, антибактериалните стъкла се предлагат в различни цветове, така че се съчетават качествата на цветните стъкла и антибактериалните свойства. Антибактериалните стъкла са разпространени на места, където се изисква много високо ниво на хигиена. Обикновено това са лаборатории, болници и клиники.
Стъкла „черна перла“
Стъклата „черна перла“ представляват непрозрачни стъкла. Ти намират приложение на различни места. Един от вариантите са дизайнерски решения, където при подходящо планиране, ефектът е впечатляващ. Най-често този вид стъкла се използват при изискване за еднопосочни стъкла или иначе казано при изискване за еднопосочно виждане. Друг вариант са случаите, където е нужно дискретно наблюдение.
Екстра клиър стъкла
Екстра клиър стъклата са свръх прозрачни стъкла с ниско съдържание на желязо. Те са с отлични оптични качества и високо ниво на трансмисия на светлината. Това са интериорни стъкла. На-често те се употребяват при желание за добра видимост и пропускливост на светлина. Това могат да бъдат душ-кабини, полици, мебели от стъкло, витрини и т.н.
Самопочистващо се стъкло
Звучи перфектно, направо прекрасно. Всяка домакиня би поставила такива стъкла в стъклопакета на дограмата в дома си. Как работи това нещо? От външната страна на стъклото има прозрачно невидимо покритие, което използва въздействието от слънцето и дъжда за премахване на натрупаната мръсотия. Ултравиолетовите лъчи от слънцето водят до разлагането на органичната мръсотия, натрупана върху стъклата. Благодарение на покритието върху сткълото не се образуват капки от вода при дъжд, а същата тази вода служи, за да изплакне и отмие мръсотията. При сухо време, за да почистите такова стъкло е нужно само да го полеете с вода, без никакви препарати.
Privacy стъкло
С този вид стъкло постигате уединение и дискретност след натискането на един бутон. Това стъкло има междинен слой от течни кристали, през който преминава електрически ток. От своя страна той подравнява микроскопичните кристали и така се постига прозрачността на стъклото. Когато искате дискретност, се случва обратното – спира се потокът на електрически ток, кристалите се връщат в първоначалния си вид и стъклото спира да бъде прозрачно.