Може да изглежда, че всички прозорци в дома или в апартамента са еднакви. Но доста често не е така, въпреки че са със същите размери. Монтажът на прозореца зависи и от спецификата на съответното помещение, към което е. Какви са особеностите на различните прозорци според типа стаи?
Прозорци в кухнята
Нека започнем от кухнята. За нея е важно да има голям поток на светлина. За това в кухнята най-подходящо е да се монтира прозорец над нивото на повърхността на масата – така голям брой лъчи ще се насочват към нея. А там е сърцето на кухнята. Нужно е да се съобразите, че прозорецът в кухната трябва да може да се отваря лесно и ефективно да стои в различни позиции, включително открехнат или полуотворен.
В спалнята и хола
А какво да кажем за прозореца на спалнята? Ако живеете в тихо и спокойно място, може да се монтира почти всеки тип прозорец. Ако обаче мястото е шумно, без колебание трябва да вземете друго решение. Ще ви е нужен шумоизолиращ прозорец с многокамерни PVC или алуминиеви профили. Стъклопакетът също има важна роля за звукоизолацията – трябва да има разлика в дебелината на външното и вътрешното стъкло, както и колкото по-голямо е разстоянието между стъклата, толкова по-добра е шумоизолацията. По подобен начин стоят нащета и в хола, където обаче шумният фактор не е така решаващ, както в спалнята.
Прозорец в банята
А какво да кажем за банята? Ако е допустимо, може да се отвори прозорче и в банята. Това би подобрило комфорта й. То ще функционира според сезона и нашето настроение. Дали искаме да чуем птичите песни отвън, докато сме под душа или във ваната, дали ще е плътно затворено през студените сезони. Нека не забравяме и за още един много практичен аспект. Прозорецът в банята ще ни икономиса средства. Как се случва това? Най-често ползваме банята през деня за различни тоалетни нужди. Пребиваме не много, но редовно. Ако я осветяваме с изкуствена светлина, значи ще харчим електричество, ще изразходваме живота и на осветителното тяло, защото многократно се светва и изгасва. Докато през деня можем да ползваме естествената светлина от прозореца, ако има такъв. За през нощта на прозореца в банята ще се спуска щора за дискретност.
Стълбището ни също се нуждае от прозорци. И за там може да се избере подходящ тип според функционалността и заявените нужди на потребителя.
Може да се сложи прозорец и в таванското /мансардното/ помещение. Неговият тип ще зависи от това дали помещението е отопляемо или не, дали искаме повече или по-малко светлина. Апропо – такова прозорче може да послужи и като резервен авариен изход към покрива. Те са тип „люк“. За мансардно прозорче на здания, исторически и архитектурен тип, ще се използват за към покрива такива, които са цветово и дизанейрски в хармония със сградата, специално с покрива.
Други идеи: ако в помещението например няма естествени прозорци, то тогава може да се изработи и монтира прозорец имитация. В него ще се монтират огледала и това даже ще създаде оптична представа за увеличение на пространството.
Витражът е оригинален способ в помещения без естествен прозорец да се създаде настроение. Зад него трябва да се постави изкуствен източник, например LED осветление, което най-много наподобява истинската светлина.
В бани и коридори в горната част могат да се монтират неотваряеми прозорци. Те носят светлинен поток и нарушават усещането за клаустрофобичност.
Някои сегменти на по-разчупени и по-големи помещения могат да бъдат изолирани чрез монтиране на специални отваряеми и неотваряеми панели със съответния подходящ тип стъкла.
За офисни нужди също дограмата е съобразена с типа помещение и особеностите за използването му. Колкото по-надежден обект имаме, толкова по-внимателно трябва да избираме и особеностите на обкова, армировката в профилите, както и да се съобразим с вида на монтажа, който ще се наложи – дюбели, замазване на пространството и др.
За сгради с по-модерен дизайн, както и при такива, при които има големи остъкляеми площи, ще е нужно да се ползва предимно алуминиевия тип дограма. Тя не изисква поддръжка, няма проблем и с цвета. С по-голяма лекота се изпълняват и изискванията относно големина и начин на отваряне.
При оформяне на стъклените площи на зимна градина, тераса или прозрачен покрив се използва система за фасадно остъкляване.
Подборът на дограмата, стъклопакетите, обкова са индивидуално решение за всеки конкретен случай и тип помещение. Разнообразието на типа изделия предполага удовлетворяване на разнообразните потребности.