Монтажът на дограмата е важен, но и дълъг процес. При неправилното монтиране се получават негативни резултати както за клиента, така и за дома му. Влага, пропускане на вода, деформация на прозорците, това са само малка част от проблемите.
Следвайте тези стъпки:
- Най-важно е правилното измерване на старите и нови прозорци
- Подсигурете добрата защита на пода и вашите мебели, използвайки предпазни найлони.
След това започва демонтирането на старите прозорци.
- Има и случаи, когато е необходимо разширяването на стената, с цел правилно инсталиране не новата дограма. Тази процедура се извършва от съответните майстори.
- При подготовката за поставяне на новия прозорец трябва да се пробият дупки и поставят арматури за мрежи срещу насекоми
- Прозорецът се поставя след пробиването на отвори, като той трябва да е здраво захванат за стената. Препоръчителна е монтажната професионална пяна, тъй като обикновената води до деформация на прозореца. Ако пяна се появи по време или след самия монтаж, тя не трябва да се отстранява. Изчакайте тя да се втвърди и след това я премахнете като използвате шпатула.
- Пяната не трябва да се пипа поне 24 часа от поставянето й.
- Отварянето и затварянето на крилата на вратата също не е препоръчително, за да се избегнат отвори и цепнатини. 2-3 седмици е крайният срок, когато трябва да шпакловате и затворите пяната отвън и отвътре след поставянето й. Ако връзката между зида, прозореца и подпрозоречния перваз не е добре уплътнена се образува влага, най-вече в дъждовните периоди. Резултатът е появата на мухъл.
- Профилите също се разширяват, при достигането на определена температура
- В нормални условия, това разширяване достига до 22 мм на метър. Затова при монтажа е хубаво да бъде предвидено разстояние между 1,5 и 2 см между касата и зида.
- Допълнително бива уплътнен прозореца чрез специална система за изолация
– Това става чрез залепването на външно и вътрешно текстилно и изолационно фолио по ръбовете на рамката. След това фолиото трябва да се притисне към основата, а след изсъхване на лепилото, то се замазва или боядисва.
- Следва фиксиране и нивелиране на рамката с помощта на монтажни клинчета
- След като залепите външното изолационно фолио, рамката трябва да се фиксира с монтажната пяна. Преди това напръскайте повърхността с вода. Тя спомага за по-доброто сцепление на монтажната пяна с повърхността на стената. Еднокомпонентната полиуретанова пяна се работи най-добре, поради ниското си налягане при втвърдяване.
Вижте как се прави обръщане на дограма.