Щорите са функционален аксесоар към всеки прозорец. Те не само обещават повече лично пространство, но също са чудесен вариант за предпазване от топлина при жарки летни дни. Наличието им в разнообразни видове като вертикални, персийски, венециански, римски и т.н. ги прави удобни за избор и ползване според необходимостта на всеки случай.
Но докато използването им е лесно и тяхната полезност очевидна, почистването им може да бъде досадна задача. Затова и често се случва да отлагаме и протакаме изпълнението на тази задача. В резултат на това нашите щори седят напрашени в продължение на месеци.
Как да почистваме правилно различните видове щори? Почистването им не е тежка работа, но е специфична и затова е нужно да се съобразим с тези особености.
С прахосмукачка
Ако планирате да почиствате с прахосмукачка щорите си, то трябва това да се направи по хоризонтала само, като се движи по отделните сегменти. В никакъв случай – по вертикала. Като накрайник при прахосмукачката използвайте най-подходящия за целта.
Като цяло избора на инструмента ви за почистване на щорите е важно нещо. Не използвайте например пластмасови метлички. Не са функционални за тая цел. Може да вземете почистваща кърпа, съдържаща агнешка вълна. Също трябва да се работи само по хоризонтала.
Полезен за тая цел е и почистващия спрей
Той попада свободно на доста по-закрити и недостъпни места в сравнение с други инструменти. За препоръчване е в общия случай да не се пръска директно, а да се напръска първоначално върху парче чист плат и след това той да се използва директно върху щорите.
При използване на четка например при вертикалните щори, не четкайте надолу. Ако пък четкате нагоре, това съответно може да доведе до откачване.
Гумената гъба
Е подходяща за използване при почистване на винилови щори. С нея добре се избърсват отделните сегменти.
При почистване на дървени щори, почистващият инструмент не трябва да се навлажнява прекалено много. Не е за препоръчване и да ги демонтирате временно за почистване. Използва се мека кърпа, защото ако навлажните, може да стане деформация на дървото, промяна на цвета. В повечето случаи дървените сегменти са защитени от повърхностен лак, но и това не ви гарантира безопасно използване на навлажняващи субстанции.
Особеностите на почистването зависят и от вида материал, от който са направени щорите.
Алуминиеви щори
Може да изнесете навън и на открито пространство да ги почистите. Смесете няколко капки препарат за миене, течен сапун в кофа с вода. С помощта на четка почистете внимателно. След това изплакнете спокойно. Ако искате накрая ръчно проверете дали има останали водни пръски или капки. Докато не изсъхнат съвсем, не ги връщайте на прозореца, защото ще останат петна. Ако дълго време не са почиствани и има повече мръсни наслоявания, ще трябва да се накиснат или пък се добавят някои леко абразивни субстанции. Ако има твърде упорити петна, използвайте локално препарат за петна.
Нека се вземе предвид и нещо друго: ламелите на качествените щори са обработени производствено с специална субстанция, която ги предпазва от външни въздействия. Това е доста фин „филм“ по повърхността им. Ако твърде често или с твърде агресивни средства те се почистват, този предпазен слой се премахва и това довежда в крайна сметка до по-бързото им замърсяване.
Вертикалните платнени щори
може да бъдат откачвани и изпирани в подходящ съд. След това отново се закачват. Не използвайте пране при някои специфични платнени щори, съобразете се с инструкциите на производителя. В противен случай те ще се деформират и загубят първоначалния си хубав вид.
За съжаление някои видове платнени щори – тип плисе са отлична среда за размножаване на разни микроорганизми. Не само външната, но и екологичната среда у дома или в офиса, са неотменна грижа. За тая цел периодично те трябва да се почистват с химически вещества. Това е доста трудоемко, а изисква непременно и специални знания и опит. Ако не се чувствате компетентни в някои случаи, си потърсете консултация на специалист или пък наемете специализирана фирма.
Не ви съветваме да почиствате платнени щори в пералня, дори в най-щадящ режим. Рискът да загубят окончателно вида си е голям. Ако все пак рещите да го направите, трябва да махнете всички не платнени елементи от ламелите.
Пластмасовите щори
понасят сухо и влажно почистване, както и с прахосмукачка. Може да ги измиете също или подложите на внимателна химчистка.
Може да пробвате да си направите сами инструмент за почистване на щорите.
Вземете един чифт клещи и с помощта на гумена лента закачете на двата им края микрофибърна кърпа. И след това с този инструмент ще „оближете“ всяка летва на щорите и от двете им страни.
За по-професионални цели се използва специализирана техника.
Вакуумно почистване
Прави се с професионално пригодена прахосмукачка и подхожда за всички тъкани. Премахва обичайната прах, не може да се справи с по-упорити петна.
Водно почистване
За него се използва смес от вода и меки миещи средства. Използва се само при синтетични материали, тъй като те не се деформират. При невисоката температурна обработка (до 27 гр.) и при слабо механично въздействие – този вид почистване е подходящ за приложение при ярко оцветени платнени щори или такива, направени от по-тънки материали. Дава добър резултат при слаби и средни замърсявания.
Суха обработка с реактиви
Подходяща е при почистване на натурални щори – в това число и такива от коприна или пък имащи особена текстура въ вид на бархет, атлас и др. Може да се справи практически с всеки вид петна. Обаче изисква внимателен подбор на химическия агент при всеки вид текстил.
Почистване чрез парогенерация
Използва се воден разтор, в който са разтворени съответните химически вещества. При нагряване се образува пари, която целенасочено прониква в порите, между влакната и изцяло ги очиства. Прилага се при несилно замърсени материали, които са влагоустойчиви.
Когато почиствате, имайте превид и съответните знаци, поставени от производителите при вида почистване. Те ги маркират със специални знаци. Знаци: Окръжност – разрешено сухо химическо почистване; W – допуска се влажно почистване. А – обозначава, че са позволени за употреба всички химикали; P – може да се използва перхлоетилен или въглеводород. F – само въглеводород. Задрасканият кръг е знак, че не понася химически реактиви.
За препоръчване е да не чакате месеци с почистването на щорите. Най-добре е това да става по възможност ежеседмично. Това ще ви спести време и усилия и няма да превърне почистването на прозоречните щори в досадно занимание.