Стъклото е странен материал, не е нито в твърдо, нито в газообразно състояние, не е и течност. По принцип е определяно като твърда течност, имайки свойствата на течностите, но все пак е в твърдо състояние. Горещината може да го върне към течната му форма, което го прави лесно за рециклиране или за повторна употреба.
Има много причини, поради които стъклото е предпочитан материал.
- издържа на химически взаимодействия
- лесно е за рециклиране
- не отделя химикали
- за разлика от пластмасата, издържа на горещина и ниски температури
Видове стъкла:
Флоатно стъкло
- Това е най-разпространеният вид, близо 90 % от плоското стъкло в света се произвежда по тази технология. То е гладко, прозрачно, няма оптически дефекти. Най-често се използва в интериора и екстериора. За някои битови приложения флоантното стъкло е рисковано, тъй като при счупване става на назъбени парчета, които могат да предизвикат наранявания. В редица строителни нормативи по света употребата му е ограничена на места с риск от счупване и наранявания, като например, врати, бани и училища.
Енергоспестяващо стъкло
- Наречени още нискоемисионни стъкла, те са с меко и твърдо покритие. При мекото покритие се наблюдават по-добри топлоизолационни показатели. Недостатък при него е, че изисква специфична обработка и съхранение преди да бъде затворено в стъклопакет. Неговото покритие отразява инфрачервената емисия от топлинните източници обратно в помещението. В допълнение пропуска и задържа слънчевата топлина.
Ламинирано стъкло
- Наричано още Триплекс, то е от групата на защитните стъкла. Направено от два листа стъкло, които са свързани помежду си чрез слоеве смола, която има висока адхезия, еластичност и якост. Смолата е с прозрачен цвят и не нарушава оптичните свойства. Това е основната причина за широката употреба на триплекса, както в интериора, така и в екстериора. Този тип стъкло е противовзломно и устойчиво на земетресения, бури и други природни бедствия. Притежава и отлични звукоизолиращи свойства.
Закалено стъкло
Известно още и като темперирано, то също е от групата на защитните стъкла. Чрез нагряване на флоатното стъкло над точката на закаляване от 600˚С се постига и закаляването на този тип стъкло. Преди това се извършват всички останали обработки като кантиране, рязане и пробиване. Якостта му е 6 пъти по-голяма от тази на останалите стъкла, а при счупване се разпада на не остри малки парченца. Има голяма издръжливост към високи температури. Използва се най-вече при изработката на стъклени врати, прегради, витрини и душ кабини.
Армирано стъкло
- Това е стъкло с метална мрежа, което е и пожароустойчиво. Макар да е напукано, то се поддържа от метална мрежа. Това е най-добрата защита от дим и горящи газове, не позволява на пламъците да се разпространят дори и самото стъкло да е повредено. Единственият недостатък е това, че арматурната мрежа е видима и стъклото има своеобразен дизайн.
Със своята здравина и нереактивност, стъклото е изключително полезен материал, използван постоянно в ежедневието ни – от него са направени чаши, бутилки, електрически крушки, огледала, компютърни и телевизионни монитори, прозорци.