Ако очите са прозорец към душата, то прозорецът вкъщи е рамка към света. Дотук добре! Положителна нагласа и леко загатната усмивка, но всичко това се изпарява в мига, в който се сетим, че е време да се направи решаващия избор каква дограма да замени старата и най-вече с какво стъкло да бъде.
Предлагането на пазара е толкова голямо и разнообразно, че човек лесно се обърква и не знае какво да избере. Съчетанието от ефективност, надеждност, добра цена и отлични качества изисква дълго търсене и премисляне.
Но нека улесним пътя ви към идеалния избор, разгръщайки пред вниманието ви най-новото в света на стъклото за дограма. Информацията, която предстои да прочетете е не само разбираема, лесно запомняща се и интересна, но ще ви направи компетентни клиенти и ще можете да изложите своите изисквания при избора на дограма.
До скоро на пазара основно се прилагаше Ка-стъклото, което съпровождаше всеки стъклопакет. От няколко години насам обаче, на хоризонта изгря неговата модернизирана, оптимизирана версия в лицето на нискоенергийнното стъкло, познато още като „4 сезона“, „всесезонно“ или „енерджи“ стъкло.
Сега да видим каква е разликата между нискоемисийното Ка-стъкло и новото „4 сезона“. Да започнем хронологично с Ка-варианта.
Всеки стъклопакет се състои от минимум 2 броя стъкла. Има и такива с по три. Между двете стъкла се образува въздушно пространство. От вътрешната страна на прозореца е разположен защитен слой, който гледа именно към това пространство, за да е ефективен.
Покритието може да е твърдо или меко, според изработката. Функцията му е топлината да преминава в по-големи количества отвън навътре. Това е прекрасно за зимата, защото запазва топлината в стаята, но лятото има ефекта на парник. Покритието позволява на слънчевата светлина, която е с къса дължина на вълната, да навлиза. Същевременно инфрачервените, дълги вълни, които се получават при отоплението зимния сезон, остават отразени обратно в помещението. Така се запазва голямо количество енергия, употребено за затопляне на дома. Това, разбира се, ни говори само едно, че и сметките за ток и парно значително намаляват и това действително е така.
От научна гледна точка 2 са основните неща, които е необходимо да знаете, щом седнете да разглеждате стъкла за новата си дограма. Първото е коефициентът на топлопреминаване. Той е известен още като U-фактор и представлява количеството топлина, преминаващо за единица време на единица площ от стайния към външия въздух. Логичен извод е, че колкото по-малък е този фактор, толкова по-малко топлинни загуби търпи жилището. Второто важно е соларният фактор. Зад понятието стои количеството слънчева енергия, преминаваща през стъклото, т.е. загряването, което се получава. Измерва се в проценти. Оттук и заключението, че колкото по-нисък е соларният фактор, толкова по-малко средства за разхлаждане с климатик през лятото харчите. Дотук със спомените от часовете по физика в училище.
Ето една елементарна отправна точка за размисъл. Много клиенти са фокусирани върху това какъв точно е профилът на дограмата им. Безспорно това има значение. Но я се замислете в пропорцията профил – стъкло. Май се сетихте кой бие по размери. На прозоръчното стъкло се падат 90% от цялата площ, докато за профила остават само 10%. Вече се досещате, че водещи качества като топлообмен и шумоизолация зависят именно от стъклото. Това обяснява и непрестанните разработки в търсене на все по-качествен материал. Досегашното Ка-стъкло беше идеално решение със своята голяма топлоизолация и ниски нива на кондензация. Разходите по сметките се смалиха с до 40%. Звучи добре, но технолозите останаха с много отворени въпроси.
Дойде моментът и за адекватни и модерни отговори. Новото поколение всесезонни стъкла е вече факт на пазара. То предлага нови решения, добри оптимизации и надеждност в бъдеще.
Нискоенергийното стъкло отново има покритие, което е меко. Положени са 2 супер тънки сребърни пласта. Те дават изолация при студ отвън, но най-вече отразяване на слънчевата топлина лятно време. Докато Ка-стъклото беше идеално за северни стаи, то “енерджи” стъклото е решението за всички стаи през всички сезони. Връща обратно вътре до 70% от инфрачервените вълни, излъчени при отопление зимата. А подобренията му правят лятото прохладно и приятно дори и в помещения с изцяло южно изложение. Същевременно не се чувствате като захлупени у дома, както когато пуснете щори. Стъклото „4 сезона“ има максимална светлопропускливост, което прави вътрешното пространство светло и приветливо. От друга страна неприятните ярки отблясъци са ликвидирани.
През абсолютно всички сезони, имате нормални за човешкото тяло температури. Дори и в преходните сезони – пролет и есен, смяната на температурата е мека и плавна. Това е особено важно за малки деца, възрастни хора и хора със здравословни проблеми, които реагират и на най-леки температурни смущения.
Като цяло стъклото „4 сезона“ стъпва като база на добре познатото Ка-стъкло, но с някои важни подобрения и повишени показатели. Ключово е отново метализираното покритие, което откриваме и при двата типа прозорец.
Огромен плюс, който беше основно търсен от клиентите на пазара, е непропускливостта на топлина лятно време. Сега тази потребителска нужда е покрита. А с нея се отваря и вратата към новото строителство и мястото на дограмата в него.
Еко настройката при все повече хора е ясно осезаема. Търси се ефективното, екологично, практично решение, с отговорност към околната среда и бъдещите поколения. Факт е нарастващата тенденция в строителството на все повече „пасивни“ къщи. Те представляват постройки с минимални разходи по ресурси за отопление, на енергия като цяло и най-вече пазещи околната среда.
Към тази тенденция подобаващо място намира и новото поколение прозорци в лицето на нискоенергийните стъкла. Какво по-хубаво от това не само да намалите сметките за ток и парно зиме, но да спестите и лете от климатик. А с малко по-широк поглед можете да се причислите и към редиците на еко настроените. Дори и да нямаме изцяло такъв тип дом, то сте положили началото с един перфектен избор на дограма.
Но да се върнем към по-тривиалната обстановка, където все още седите и избирате стъклопакет според възможностите си. Тук следва да се кажат няколко важни думи. Въпросът е в цената. Дойдохме си на темата. Спрямо Ка-стъклата всесезонните са по-скъпи. Имайте предвид, че дограма не се слага всеки ден. Инвестицията е дългосрочна и трябва да си заслужава. Избирайки новото поколение технологично стъкло, се застраховате с качество. Освен че се предлага стъклопакет с 2 плоскости, има и такива с 3. Естествено е, че три броя стъкла означава по-голяма сума. Но с това идват преимущества като по-голяма топло- и шумоизолация. А те не сa за пренебрегване, особено ако живеете на оживен булевард или близо до училище. Повечето стъкла са с възможност за различна дебелина и различни разстояния помежду, което дава високи резултати при шумоизолирането.
На финал, като бонус ще се зарадвате да разберете, че „4 сезона“ се предлагат в разнообразни цветове, които да отговорят на вашия вкус, архитектурни дадености и желания.
Със сигурност вече няма място за колебания, изборът е ясен. Поканете новите технолигии в дома си и се радвайте на заслужен комфорт.