Независимо дали строите ново жилище, или подменяте старата дограма, пред вас възникват редица проблеми и доста въпроси, които един по един трябва да намерят своето решение, за да бъде подбрана по-добрата и най-ефективна дограма за вашето жилище, или офиса ви, защото светлината, топлината и стила са от голямо значение за всеки един човек и при всеки наш дом. Затова важно е да знаете към кои правила да се придържате, как да вземате оптимално точното решение и как да пестите от средствата, но не и да спестявате от комфорта и естетиката при избора си. Съществуването на няколко вида материали и технологии предоставя възможностите за най-правилното решение към което и ние, надяваме се, ще успеем да ви насочим и ориентираме със статия – „10 стъпки при избора на дограма“.
10. Старата дървена дограма.
Направена от суха дървесина, двуактна, с обикновени стъкла, вашата стара дървена дограма при правилно ползване и поддържане и особено, ако е била направена от качествен материал, би могла да издържи не по-малко от 100 години. Не е за вярване, но погледнете например къщите-паметници на културата, или старите ни музеи. Затова никога не избързвайте със заключението, че дограмата трябва да се смени „на всяка цена“ и още на този етап потърсете мнението на специалисти- не на роднини и близки- за интериорна и топлообменна оценка за мястото, на което ще искате да подмените дограмата.
9. Кой и как отстранява старата дограма?
„Дограмата не става. Трябва да се смени“. Диагнозата е поставена. Но не започвайте прибързано да „помагате на майсторите“ като къртите сами и да създавате проблеми освен на себе си, но и на фирмата, която ще постави новите профили. Почти винаги отстраняването на стара дограма е безплатно и се извършва бързо, чисто и ефективно от опитни служители. А внимателно премахнатите стари, цели профили, може да се използват отново и в тях да бъде вдъхнат нов живот – например за закачалки, фалшив прозорец, холни маси, рамки за картини и за всяко друго нещо, което въображението подскаже.
8. Основните характеристики на дограмата.
Всеки се пита: „А какво отличава една дограма от другите?“ Четири са характеристиките важни за дограмата- нейният материал, броят на камерите, стъклопакетът за поставяне и обкова й. От броя на камерите (предимно за ПВЦ дограми), моделите варират от 3, 4, до 5, 6-камерни. Дограмата се изработва главно от три материала – алуминий, дърво и пластмаса, даващи основните видове дограми – алуминиева, ПВЦ и дървена. Стъклопакетът е особено важен за видимостта, пропускането на светлината и за изолацията и бива еднослоен, двуслоен и трислоен, а стъклата са както еднакви, така и доста се различават като дизайн и материал. Пантите, дръжките и механизмите на дограмата- или обковът, винаги трябва да издържат на сериозни натоварване и движение. Това прави обковът важен елемент за качествата на всяка дограма.
7. ПВЦ дограма, дървена дограма, или алуминиева дограма?
Най-важният и най-трудният от въпросите пред всеки, на който предстои строителство, или подменя на дограма е „Коя точно дограма?“ Затова ще отделим необходимото внимание като се спрем кратко, но и доста точно на всеки от материалите и вида дограма, с техните характеристики, специфика и особености им, като следващи стъпки в статията.
6. Дървената дограма.
Дървото е много добър материал, екологично чист, притежава чудесен коефициент на топлоизолация, не се образува конденз. Но използването на смърч, бор и ела прави профила скъп и с дървото постигането на сложните конструкции се затруднява. Профилите от чужбина са значително по-качествени от изработваните от бг фирмите- те рядко разполагат с необходимата технология за обработването на дървото – и това завишава допълнително цените. Дървото изисква добра поддръжка и винаги трябва да бъде предпазено със съответното покритие срещу въздействията на природата. За дървената дограма недостатък е и по-слабата й пожароустойчивост.
5. Алуминиевата дограма.
Материалът, който замени дървото и се наложи в последните години у нас и по света е алуминият. Лекият метал се оказа много добър при производството на дограма на обществени сгради и по-рядко за жилища. Специалистите от енергийна ефективност посочват алуминиевата дограма като най-удачна за българския климат. Алуминият лесно се поправя при надраскване или механична повреда, не е токсичен, пожаро-и-земетръсоустойчив е и не променя външния си вид с течение на времето. Алуминият дава възможност за направа на дограма с възможности за разнообразни конструкции, като например окачени фасади и структури.
4. ПВЦ (пластмасовата) дограма.
Поливинилхлорид е пластмасата, от която се прави ПВЦ дограмата. ПВЦ дограмата не корозира, а като термопластичен материал запазва качества при рециклиране. ПВЦ-то има отлични възможности, отнасящи се до уплътнение, външен вид и поддръжка, но притежава по-добри топлотехнически характеристики, за разлика от недостатъците на алуминиевата дограма- задържа по-добре топлината и пропуска по-слабо студа отвън. Дограмата от ПВЦ се характеризира и с евтина поддръжка и с увеличаваща се дълготрайност. Новите технологии , в които се влагат все по-усъвършенствани съвременни модификатори, удължават експлоатационния й срок и способстват за по-малката промяна във времето на поливинилхлорида.
3. Броят на камерите и стъклопакета.
Отново изключително важен въпрос предвид цена-комфорт при избора (предимно на ПВЦ дограма). Колкото по-многокамерен е един ПВЦ профил, толкова по-малко количество топлина се губи, защото по-ниската стойност на коефициентът на топлопреминаване – Uw на дограмата я прави енергийно по-ефективна- това е простото правило валидно за ПВЦ дограмите. Точно благодарение на многокамерната си конструкция- от 3, 4, до 5, 6-камерни, ПВЦ-дограмите проявяват отличните си звуко- и топлоизолиращи свойства. Видът на стъклопакета също влияе пряко на посочения коефициент. По-големият брой на камерите увеличава освен топлоизолацията и цената на прозореца – така тя става по-висока, но доброто качество винаги има своята разумна цена.
2. Изборът на фирма при подмяната, или поставянето на нова дограма.
Хората, които държат гараж за дограма под вашите родители може да са близки на баща ви и да си пият питието заедно и със сигурност биха ви дали „Цената на живота ти, пич“. Така е, и „Ейпъл“ са почнали от гараж, но там ли са сега? Избрали сте определен материал, вид дограма и стъклопакет и имате средствата. Помислете. Потърсете. Не бързайте. Нужна ви е фирма с дългогодишен опит в бранша, свое производство и екип специалисти – дизайнери, топлотехници и опитни майстори по подмяната и поставянето. Мастер Пластик ООД е с традиции на нашия пазар и разполага с необходимия, доказал се технологичен и човешки потенциал и собствена производствена база.
1. Експлоатацията и поддръжката на новата дограма.
За новата дограма грижите започват веднага след поставянето. Не дръжте много предпазните лепенки, пазете предпазния слой на профила и почиствайте и смазвайте движещите се части. Дръжте дръжките на обкова винаги точно в крайни положения- вертикална: нагоре и надолу или в хоризонтално положение. Почиствайте редовно прозорците с мека кърпа и хладка вода. Не използвайте абразивни материали. Срещу кондеза и евентуалното образуване на плесен, проветрявайте редовно.