Открит през миналия XX век и сравнително нов материал, поливинилхлоридът е любим за работа на архитектите. Не е случайно, че почти половината прозорци в Европа са изработени именно от този материал.
Поливинилхлоридът присъства във всички климатични пояси. Толкова популярен е благодарение на отличните си характеристики на топло и шумоизолация. Други наименования, под които може да го срещнете са PVC или ПВЦ, но знайте, че става дума за едно и също.
Поливинилхлоридът е нискотемпературна термопластмаса, която бива използвана най-често. Отличителни характерни свойства за този материал са голямата му издръжливост при различни натоварвания, както и твърдостта, които са основните причини за универсалната му употреба.
Термопластмасата PVC е твърда и има аморфна структура, както и висок модул на еластичност. Този материал има добри електроизолационни свойста, които се проявяват при ниски напрежения и честоти. Благоприятен е и за използване на места където има големи температурни амплитуди – от -10 до +60 градуса. Дори до +60 градуса PVC-то е устойчиво срещу голяма чат разредени или концентрирани киселини.
От поливинилхлорида се произвеждат и грамофонни плочи. Оттам идва и асоциацията с винил, което означава плоча. При изгарянето на този материал, обаче се отделят силно токсични диоксини.
Полимерът на PVC-то се получава при полимеризация на винилхлорид. Общата формула е (СН2-CHCL)n.
Водните разтвори, в които се провежда полимеризацията съдържа емулгиращи агенти, а в друг случай – стабилизатори на суспензията. Все по-полулярна става и блок-полимеризацията. Поливинилхлоридът се смесва с пигменти, различни пластификатори, пълнители и стабилизатори.
Поливинилхлоридът влиза в употреба при направата на конструкции и тръби, изделия, за които се изисква твърд материал. Също така обаче има и широко приложение при меките изделия като мокети и други подови настилки. Електроизолационните изделия също се произвеждат от PVC. Употребява се и за получаването на някой лакове, заради добрата си разтворимост в органични разтворители. Хлоросъдържащи съединения като хлороводород, фосген и въглероден оксид се отделят при горене на поливинилхлорид.
Някои характеристики на материала поливинилхлорид
· като елемент е самогасящ се
· има отлични електроизолационни свойства
· изключително ниска водопоглъщаемост
· позволюва да се лепи и заварява
· химическата устойчивост на този материал е много добра
· изключително здрав и твърд
Приложение намира при:
· направата на резервоари на промишлени инсталации
· пречистване на отпадни води, по-специално при изработката на дренаьни тръби и общи системи
· напорни тръби в химическата промишленост, както и зъбни колела и скрубери
Сами се убеждавате, че PVC-то като материал има доста широко приложение. Не само в строителството, а дори и в машиностроенето и химическата индустрия. При изработката на дограми материалът обещава повече от добра топло и звукоизолация, което е изключително радващ факт за всички нас.