Част от основното почистване на къщата винаги са били прозорците. Когато прозорците са току-що измити, цялата къща става по-светла и усещането за свежест и чистота се засилва. Миенето на прозорци винаги ми се е струвало уморителна и неблагодарна работа. Почистване отвътре, почистване отвън, първо на горния прашен слой, поне два пъти, а после – миене до блясък. И когато се отдалечиш – ужас! – следи, облачета и какво ли не, само не прозрачна чистота. Толкова е досадно! А преди да дойде на гости баба, се втурвам да оправя къщата, че да не критикува способностите ми на домакиня. Но нейното око нищо не пропуска. А замазаните следи по прозорците, дори за мен, са просто крещящи. Къщата на баба винаги е подредена и чиста, независимо дали чака гости или не. Мирише на чисто, на домашен уют и лекичко на вкусна гозба. А тя никога не изглежда уморена от поддържането на реда в дома си. Нейните прозорци винаги светят, не само по Великден като моите, защото просто ме е страх да започна да ги чистя – какъв смисъл ще има като пак ще изглеждат мити, недомити, дори по-зле, отколкото ако не ги докосвам. А всъщност, тъй като баба е чистила и поддържала изрядно дома си през целия си живот и това е било винаги приоритет в домакинската работа, тя през годините е натрупала изобилие от почистващи тайни, които се предават от поколение на поколение. Подобно на перли, нейните съвети за почистване са по-малко бляскави, отколкото рекламите за почистващи препарати, но определено вечни и безкрайно ценни.
За да постигнем идеален блясък на прозорците си, се оказва всъщност доста евтино и просто. Тайните съставки често се намират вече в нашия дом. Само трябва да знаем кои са и как да ги комбинираме, така че прозорците ни да светят без издайнически следи от почистването и без предателски струйки. Баба знае, че на първо място прозорците се мият, когато няма пряка слънчева светлина и не е много горещо, защото водата ще изсъхва твърде бързо и няма да остава достатъчно влага за постигане на блясък чрез търкане. За да проследим дали остават ивици навреме, едната страна на прозореца се мие отгоре надолу, а другата отляво надясно, за да се определи от коя точно страна има останали ивици. Силно замърсените прозорци първо се избърсват с влажна кърпа. Не бива да търкате, защото ще надраскате стъклото. Кърпата трябва да е от чист памук, а ако е хартия – да е твърда, защото меките хартии оставят власинки.
Като добри домакини на къщата се стремим не само да поднасяме здравословна храна, но и да използваме минимално вредни препарати в миенето и почистването. В младостта на нашите баби безброй видове препарати, а още по-малко реклами за тях е нямало. Така и съставките са не само достъпни и евтини, но и безвредни. Грижата за дома на баба е била винаги до постигане на съвършенство. И ето как с най-елементарни средства постига измиване на прозорци до идеален блясък:
Амонякът е съединение на азот и водород. Амонякът, пряко или косвено, е основна съставка на много фармацевтични продукти и се използва в много търговски продукти за почистване. Може да се закупи 10% разтвор от аптеките. При почистване на прозорците смесете амоняк и вода като отношението да е една част амоняк към четири части вода.
Ако забележите на прозорците си малки замърсени петна, може да ги премахнете с фин абразив, за да не издраскате стъклото като например паста за зъби или креда.
Фината сол също е подходяща за основно почистване на определено мръсни прозорци. Обилно поръсваме влажна гъба (меката част) със сол и внимателно нанасяме върху стъклото.
За много мръсни прозорци е подходяща и сместа от нишесте и вода, като за целта трябва да разтворим една супена лъжица нишесте в около литър вода.
Силно замърсените прозорци могат и да се намажат леко с олио като се остави то да подейства около час, за да попие мръсотията, след което се премахва с влажна кърпа и прозорците се почистват с лекота след това.
Глицеринът е лесно разтворим във вода и има хигроскопични свойства. За да не полепва прах по прозорците ви, направете си смес от седем супени лъжици глицерин, три супени лъжици вода и десет капки амоняк. Напръскайте прозорците с тази смес и почистете с твърда хартиена кърпа.
През зимата много често прозорците се запотяват и по тях остават следи от пръсти. За да поддържате прозорците си чисти през зимата, използвайте ракия или спирт. Навлажнете памучна кърпа и натъркайте прозорците си.
И така стигаме и до вестника – магическото средство за почистване на прозорци. Защо вестник?
Вестникарската хартия е изключително хигроскопична, влакната й са по-твърди от тези на хартиените кърпи и не оставят мъх по стъклата.
Сега баба ще е доволна, а вие – по-малко уморени и по-уверени в способностите си!