Корнизът е детайл във всяка стая, където има прозорци и той винаги може да се използва за естетизиране или създаване на индивидуалност на помещенията. И двете неща имат значение, затова е хубаво да се използва и тази възможност.
Всеки интериор е специфичен и поради това пространството може да се организира съобразно това. Ако например прозорецът е точно насреща срещу вратата, то той се превръща във фокус, център на визуалното внимание. Ако се направи така, че прозорецът се „облече“ по своеобразен начин с корниз, това непременно ще създаде притегателен визуален интерес. Този акцент ще допринесе и за отбелязване на стилен акцент в стаята.
Корнизът е устройство, което държи завесата, пердетата и се простира над тях. Може да има различна конструкция, може да е семпъл, може и да надскача твърде много обичайното. Даже, ако човек има по-волен дух, може да отиде и в границите на фантазията.
Съветът е да се прояви креативност и се включат и допълнителни елементи от обзавеждането, които да допринесат за общото възприятие, в ансамбъл. До корниза може да се постави висок шкаф, върху който да са аранжирани всякакви полезни вещи – с полезна или декоративна цел. Самото постяване на готов корниз като техническа операция е реално осъществимо от добър и похватен майстор, работещ с пробивна техника, и който е в състояние чисто технически да върже елементите. Но останалото е в сферата на полета на мисълта и въображението и то е извън обсега на работа на обикновен изпълнител.
Кутията на корниза, ако има такава, може да се боядиса в различен цвят от другите декоративни части. Важно е съотношението на колоритните акценти между цвета на самия прозорец /рамката и профила/, цвета на корниза и разбира се цветът на завесите. Нека отбележа и нещо друго, което може да се изпусне: желателно е при избора на цветове да се вземе предвид и преобладаващия цвят на гледката навън от самия прозорец.
При корниза, както отбелязах, може да се използва стандартна конструкция, избирана от вас във всеки специализиран магазин. Можете да си вземете и нещо, което е по-различно и съобразено с нагласата ви за интериора в съответното помещение. Над релсите винаги може да се постави надстройка, капак, които създават нужното естетическо внушение. Даже има варианти, при които корнизът с неговия капак, корона, се надстройва до самия таван.
Решете – дали ще използвате дървени, метални или пластмасови корнизи, всички те си имат особености и по един или друг начин могат да са в съответствие с допълнителни елементи към тях. Размерите им също съответстват на потребностите на помещението.
Какви са стъпките, които трябва да се извървят, за да стане вашият корниз не просто функционална вещ, а част от декорацията и от общото внушение и стил на съответното помещение:
Първа стъпка: Планирай и вземи мерките
Естествено, че в началото трябва да почнете с планирането на външния вид на вашия корниз. Ще има ли тапицерия, каква ще е тя? Какви ще са цветовете? Колко ще е висок и широк? Как може да се оползотвори допълнително пространството отстрани или отгоре над стойките на корниза? И въобще дали искате това пространство да се превърне в част от общия ансамбъл на корниза?
Мярка се взема от външния ръб на корпуса на прозореца до външния ръб на корпуса от другата страна. Трябва да се има предвид и дължината на рейките, прътите, релсите, върху които ще се качат пердетата. Може да добавите около 5 см от двете страни, извън т.нар. ефективно пространство, за да има място между самия корпус на прозореца и корниза.
Размерите, които изберете, ще ви дадат представа и колко дълбоко ще стои корнизът и колко ще е изпъкнал над линията на прозореца. Може да определите и каква визуална височина ще създава този ансамбъл, след като се качат завесите.Това ще зависи от една страна от клирънса, разстоянието между прозореца и тавана, както и от вашето разбиране за запълването на това пространство.
Корнизите биват дървени, алуминиеви, стоманени или пластмасови. Дървените са доста по-евтини, но пък по-тежки и масивни спрямо своите събратя. Те изглеждат солидно и представително. Алуминиевите конструкции са икономичен вариант – те са леки и достатъчно здрави. Стоманените се използват за закачване на тежки и плътни завеси, изискващи здравина и якост.Пластмасовите са разпространени много и се отличават с ниска цена и трайност. Днес строителните хипермаркети предлагат корнизи за всеки вкус по цветове, видове и размери.
Ако няма да ползвате стандартни корнизи от магазина, ще трябва да проявите творчество и изобретателност. Направете си скица, определете и размерите на нея.
Втора стъпка: Направете си свои разфасовки на елементите
След като сте решили да имате индивидуалност в корниза, ще трябва да се потрудите и направите съответните части. Да изрежете и подготвите съответните фрагменти на материалите, които сте предпочели.
Бордът на корниза например може да 2.54 см дълбочина и 20.32 см височина по съответната дължина. Късите страни се поставят под 45-градусов наклон. Тези размери, разбира се, могат да варират. След това се изрязват горната и страничните части. Може да се постави тип арабска тапицерия върху съответните фрагменти.
Трета стъпка: Монтаж
Планката не е предназначена за закачане на особено тежки предмети, че даже и в комбинация с щори. Затова закрепващата шина трябва да се сложи не към самия таван, а към предварително монтирани дървени подложки. Таванният корниз може да се закрепи по различни начини.
Закачване на открит корниз
Поставянето на таванния корниз не търпи суета, материалът е нежен и може лесно да се скъса. Затова е нужно да се избират тъкани, които по своята структура са доста по-здрави от виниловите. Поставянето на открития таванен корниз започва с маркиране и оразмеряване и продължава със закачане на конструкцията, върху която се закрепва корнизът.След това се поставя, фиксира профила, върху който пък съответно ще виси платното, тъканта, завесата.
После идва най-отговорният момент – закрепване на дървените подложки, поставяни по линията на определените места над прозореца. Имайте предвид, че дървесината преди това може да се обработи с антиспетик, а също така и с хидрофобен грунт, тъй като вентилацията покрай тавана е слаба и дървесината с времето може да загние. Подложките се закачват с помощта на дюбели, вкарвани в предварително направени отвърстия. А размерът на подложките – на съответните опорни точки на закрепването.
Монтаж на скрит корниз
Скритите корнизи са по-предпочитани и по-ефективни. Те създават илюзия за спускащ се поток от тавана.
Отначало зад укритието се монтира на дюбел таванната планка за закачване на завесата. До нея се закрепва дървената подложка или металният ъгъл, към който се закачва после профила. Да не се забравя и обработката на дървените подложки против влага и гниене. Ако човек разполага с достатъчно сръчност и инструменти, може и сам да извърши тези операции.
Да се спазват мерки за безопасност. Всеки корниз, бил той пластмасов или метален, има някои неравности, остроти, назъбености, които могат да наранят при неправилно боравене. Може и при по-силова работа да се наруши целостта на таванния участък, където ще се закачи държателя, затова шината е хубаво да е обвита на края си в плат. Всяка дупка в тавана да се укрепва с пластмасови термопръстенчета, за да не образува по-късно на това място разрив.
Корнизите не са лукс, а са част от интериора. Но умелото им включване в проекта за облик на вашите помещения, ще ги направят част от неповторимия ви стил. А ако ви иде отръки, можете и сериозно да спестите пари.