Детската стая е обител, светая светих на децата – част от техния свят. Това е своеобразно пространство, което се устройва не чак толкова лесно. Можем да ви предложим няколко отправни точки, по които да се организира това пространство, за да носи уют и комфорт за нашите питомци.
Раздели стаята на зони
Могат да се обособят: зона за сън, зона за игра, зона за учене. Желателно е те да са сегментирани в рамките на общото помещение.
За сън. Естествено в основата е удобното легло, което не трябва да се намира в непосредствена близост до бюрото или рафта с играчки. А дали стаята не е твърде малка за такава лудост? Винаги можете да си купите легло на два етажа, а под него да се организира развлекателна зона. Не забравяйте за удобен матрак – това е елементът, без който няма да се справите в тая зона.
Място за игра и учене. Те могат да са единно място, могат и разделени, според общото пространство. То трябва да бъде добре осветено. Най-добре е това да е дневна светлина.Там ще са подредени елементите от детския игрови свят. Също и за учене, ако са слети. При необходимост може да се инсталират и допълнителни светлини. Те повишават комфорта на детето (разстоянието от източника на светлина, който осветява мястото, не трябва да бъде по-голямо от 35 см). За учене е нужно удобно, ергономично бюро и стол. Трябва да се има предвид, че те с израстването им ще стават неподходящи за тях по размери.
Поле за забавление (ако е обособено самостоятелно). Там обикновено е наситено с обемисти кутии, в които детето ще може да поставя своите играчки. За тая цел в полезна и удобна употреба може да влезе и скрин.
Безопасността преди всичко
В детската стая мебелите и всички допълнителни аксесоари трябва да са така ситуирани, че да са безопасни за използване от децата. Ако е нужно, някои от мебелите, трябва да са захванати за стената. Това е условие, което важи не само за ползване при малки деца, а и при възрастните. Те не трябва да имат издадени и остри ръбове, които биха могли да травмират, ако се ударят в тях. Електрическите уреди, контакти да са обезопасени.
Статистиката сочи, че една голяма част от произшествията с деца се случват в дома, в битова обстановка на непосредствена близост с родителите, дори когато те са се отвлекли за минута. Това трябва да се има предвид.
Вратите и прозорците
да са защитени от непозволено заключване. Например майката отива в тоалетната и детето я заключва отвън. Или пък отивате на балкона и детето ви затваря вратата отвътре. Още по-опасен вариант е, когато детето се заключи само. За тази цел или ключалките трябва да са недостъпни или да се убеди детето, че не е нужно да бъдат пипани. Но имайте предвид контрола над ситуацията въобще.
Прищипаните пръсти не са случайно явление, ако вратите могат бързо да се хлопнат. Против това е нужно да се сложи фиксатор на вратата между стаите, за да не нарани подрастващите.
Опасност от падане от прозорци и балкони
Падането от високо е голяма опасност. Отворените прозорци да не са достъпни. До тях да няма никакви маси или столове, които биха улеснили това. На балкона децата не се оставят сами. За да се предпазите от несанкционирано проникване през прозорци и врати, е нужен фиксатор, ограничител. Ако сте в частен дом на етажи, по стълбищата трябва да има защитни парапети.
По-безопасният вариант за прозорец за детска стая е прозорецът, който се отваря по хоризонталната ос. Освен, че е по-безопасен за детето, такъв прозорец ще ви предпази от влизане с взлом. Другият голюм плюс е предотватяването на въздушно течение, което лесно разболява много деца.
Лекарства и забранени предмети
Лекарства, остри предмети като ножици, игли и др. подобни, лепило, лакочистител, лакове за коса, продукти за битова химия…всичко, което детето може непозволено да изконсумира или преглътне, трябва да са недостъпни. Всичко може да се случи – да се разлее нещо и да го изгори, да си нарани очите и др.
„Забранените“ предмети се поставят на невидни места и в по-незабележими кутии. Да не са в цветни и привлекателни кутии, привличащи вниманието или стимулиращи любопитството на децата. Детските лекарства да се пазят отделно, заедно с инструкциите за употреба, защото, ако се наложи, при нужда бързо да ги използвате без да се суетите. За предпазване в тази насока може да се сложат защитни ключалки на някои места, за да нямат достъп до съдържанието.
Защита от изгаряния
Това е една от най-честите и опасни травми. Гореща печка, тенджера с гореща супа, чайник и други врящи със съдържанието си уреди и прибори са източник на тази опасност. Или там детето не трябва въобще да се занимава с нищо, или трябва да е под непрекъснат контрол. Домашните прибори и кухненски уреди да са сложени далече от детските ръце. Не трябва да върти и ръчките на готварската печка, бойлерче, няма значение дали са електрически или газови.
Гореща храна не се поставя на края на масата, особено ако децата си играят покрай нея. Не слагайте и покривки, които могат при игра да се издърпат от тях. Падането им върху тях, може да създаде инцидент. За някои от тези уреди отпред може да се монтира нещо като защитен екран.
Дребните играчки и предмети или техни детайли в детската стая, които могат да се глътнат, поставят в ухото, в носа…ако са неподходящи за съответната възраст, да не се използват. Амулети с връвчици и въженца, които може да се слагат на шията и да произтече задушаване също с повишено внимание. Ако децата са в различни възрасти, да се съблюдава играчките на едното да не са в ущърб на другото.
Изолиране източниците на ток
В контактите се поставят специални предпазители, за да не може да поставят вътре предмети. Като порасне, ще му се обясни какво може да прави и какво не при работа с електрически източници и консуматори.
Стимулиране на креативността
Детското пространство трябва да стимулира въображението на детето и така да е организирано, че да носи инвенцията за творчество. В детския свят то играе особено важна роля. Децата са в състояние сами да творят и пресътворяват своя свят. Това важи и за тяхната стая.
Когато трябва да организираме стаята, но още не знаем пола на бъдещото дете, ще сме в затруднение. Но повечето родители вече имат възможност да узнаят какъв ще е той. Интериорът на детската стая носи своята атмосфера и колорит и в зависимост от пола на децата.
За да се стимулира творческото начало, трябва да се създаде неповторима обстановка за разгръщане на детските сетива. Стаята може да имитира например пещера. В средата на стаята може да има палатка, таванът да изразява небето, стената да има подходящи стенописи, изобразяващи детски любими герои от приказките…разнообразни са възможностите в тази насока.
Изберете и подходащите цветове според общата атмосфера, която искате да създадете, според пола. По стената може и да се пише с тебешир или нещо подходящо, да се лепят буквички или други пъзелчета, ако обособите такова местенце визуално. Други неща като пухкави одеяла, възглавници, кутии и пр. могат да послужат за … играчки. Една от магиите при децата е, че те винаги могат да намерят на всяко нещо различна употреба, в това число и за развлечения.
Когато поотрасне детето, можете да слушате какво иска, към какво ви насочва. То най-добре знае какво го вълнува и как може да пресътвори своето съкровено пространство. То си е неговият свят и има право на своеобразна автономност. Тя трябва да бъде уважавана от възрастните. Затова разпределението, типа мебели и допълнителните елементи е нужно да са съобразени и с тази необходимост. Всяко нещо, реализирано в тази стая, носи и подсъзнателно значение, смисъл за децата. С течение на времето ще стане ясно, че детето може и само да си подреди по негов си начин нещата, даже ще създаде неочаквани за вас акценти. Доверете му се.
Детският свят е пълен с предизвикателства, затова и родителското внимание трябва да е изключително повишено. Обстановката, която създаваме за децата, не трябва да им носи потенциални опасности.