Ако домът ви не е добре изолиран, голяма част от топлината в него може да избяга и със сигурност ще похарчите доста пари за неговото отопление. Средно около 25% от топлинните загуби са през покрива, 35% през стените, 15% през пода и 25% през прозорците и пукнатините. Ние всички знаем, че разходите, които правим, за да поддържаме домовете си затоплени, могат да бъдат доста високи. Когато навън е студено, най-голямото ни желание е да се приберем в един топъл дом. В тази връзка идват идеи, свързани с монтиране на двойни стъкла, цялостна изолация и вероятно ремонт на неефективна отоплителна система. Но освен тези тактики, какво друго може да се направи, за да запазим топлината в къщата?
Спуснете завесите и щорите си през нощта
Завесите, особено тези, изработени от по-тежки материи, могат да се превърнат в перфектна преграда срещу студа навън. Освен като начин за запазване на топлината, те могат да бъдат и сезонна декорация, която да подчертава топлата природа на интериора. Що се отнася до самите прозорци, трябва да мислите за тях още преди студа. Тогава се извършва най-ефикасната работа по модернизацията на прозоречните рамки. Но най-напред позволете на слънчевата светлина да влезе през деня. Важно е да се опитате да използвате колкото е възможно повече естествена светлина (под формата на слънчева светлина). Добре е завесите да се държат отворени през деня, когато в дома ви ще влиза повече енергия, отколкото ще излиза. През нощта обаче прозорците с единични стъкла могат да станат изключително студени. Това води до загуби на енергия от 50 до 100 вата на квадратен метър, еквивалентни на работата на старомодна крушка. Най-добрият начин да предотвратите тази загуба на топлина е да спуснете завесите и щорите веднага след като слънцето залезе. Те осигуряват допълнителна бариера за топлинната загуба, добавят изолация и намаляват студените течения. Евтините щори могат да повишат температурата на вътрешната повърхност до 16 ° C, а плътните пердета я повишават практически до стайна температура, като намаляват топлинните загуби и правят стаята по-уютна. Също така трябва да сте сигурни, че нямате течове или пукнатини, за да не навлиза студен въздух, а топлият да остане вътре.
Покрийте стените си
Твърдите, тухлени или каменни, стени са по-добри изолатори, отколкото стъклото, но все пак се охлаждат и по този начин се губи топлина. Една картина, закачена на външна стена, е с около 1.5 ° C по-топла от голата стена. За щастие можете значително да намалите загубите на енергия, като покриете стените си с картини или огледала. Дори един най-обикновен плакат би могъл да повиши температурата на повърхността с около 1 градус, като по този начин намялява загубата на енергията с една четвърт. Рамкираните снимки или огледалата са по-добри, ако са по-скъпи. А пък ако имате по-големи възможности, най-добрият вариант е да окачите красиви и топли килими и гоблени.
Използвайте фолио
Един от начините за предотвратяване на ненужните загуби на топлина от радиаторите, особено тези, прикрепени към външните стени, е използването на топлинно отразяващо алуминиево фолио зад радиатора. Това предотвратява изчезването на топлината през стената, като я отразява обратно в стаята. Можете да използвате фолио, създадено специално за тази цел, или пък обикновено кухненско фолио, но имайте предвид, че то няма да действа толкова ефикасно.
Пренареждане на мебелите
Може и да ви е много приятно да стоите в любимото си кресло пред радиатора като се наслаждавате на топлината му, но лошата новина е, че то поглъща голяма част от топлината, която може да послужи за затопляне на дома ви. Добра идея е да пренаредите дома си така, че мебелите да бъдат на възможно най-далечно отстояние от радиаторите, като по този начин ще позволите на горещият въздух да циркулира свободно. Същото важи и за вашите завеси или при сушенето на дрехи – дръжте ги далеч от радиаторите, за да можете да извлечете максимума от вашия топлинен източник.
Топъл килим и декорация
За да се чувства, а и да изглежда интериорът по-топъл, е важно да въведете някои меки елементи в него. Започнете от пода като поставите мек и топъл килим. По същия начин може да постъпите и с диваните и леглата. Наредете върху тях пухкави декоративни възглавнички и постелете дебели одеала, които за предпочитане е да са изработени от по-деликатни тъкани за допълнителен уют. Благодарение на всички тези добавени елементи, които ще ви послужат за удобство и красота, интериорът веднага ще стане малко по-топъл. Цветът на стените и дори малките елементи на декора също могат да подобрят усещането за температура. Не е случайно, че някои цветове се наричат топли, а други студени. Следователно, ако искате да затоплите интериора, използвайки цветове, струва си да се сприятелите през есента и зимата с оранжевото, червеното или жълтото. Подмяната дори на някои малки елементи може да промени всичко и да подобри усещането за температура и уют в дома ви.