Вече всички сме запознати с ефективността на слънчевите панели и те все по-често намират приложението си в строителството.
Но задавали ли сте си въпроса, как може да използваме прозорците си с функцията на слънчеви панели?
Звучи ви малко нереалистично, но в близко бъдеще ще е възможно.
Група учени от Лос Анджелис, от Калифорнийския университет са измислили слънчева прозрачна клетка, която попива слънчевата светлина през прозорците, като по този начин това не се отразява на видимостта на стъклото.
Генерирането на енергия става възможно, благодарение на „фотоактивен пластичен материал”. Той абсорбира инфрачервените слънчеви лъчи, които както знаете са невидими за човешкото око.
Какъв е плюсът от създаването на такъв тип соларни клетки, които хващат инфрачервените лъчи?
Учените твърдят, че около 70 процента от тези клетки са прозрачни за човешкото око, следователно, ако прозорците са изградени от този вид материал, ще изглеждат съвсем леко затъмнени.
Освен това, според тях, може да се изградят видимо прозрачни соларни полимерни клетки като част от преносими електронни устройства.
Ще Ви е много приятно, ако можете да заредите лаптопа, смартфона или таблета си, само като сложите тези устройства близо до източник на инфрачервени слънчеви лъчи, нали?
Изобретените от учените соларни клетки, са направени от материали, които наподобяват пластмаса и са много гъвкави, и леки. Огромният им плюс е, че могат да се произвеждат на ниска цена в големи количества. Това е възможно, защото се поставя полимер, който е чувствителен към инфрачервената светлина в горния слой на фолиото.
Учените са демонстрирали слънчеви полимерни високофункционални клетки, обработени със специален разтвор. Те са се получели по следния начин: като се съединят полимера и фолиото, които са чувствителни към инфрачервените лъчи. Съчетаването е изградено от сребърни наножници, които служат като прозрачен електрод.
Тази технология позволява всеки дом или офис, ако имат такива генератори, да превръщат в електричество светлината, която преминава през прозореца.
Освен всичко, това се смята за един не много скъп източник на електричество.
Благодарение на тънка лентичка между стъклата, която се нарича луминесцентен слънчев концентратор, енергията отива към клетките , които се намират периферно на прозорците и там тя се преобразува. Те могат да бъдат поставяни на сгради, които са изцяло покрити със стъкло.
Този вид прозорци са способни да произведат десетки ватове за един квадратен метър. Енергията, която могат да произвеждат , зависи от качеството и цвета на слоя, който се намира между стъклата.
Ако слоят е прозрачен, ще имаме около 2 процента производителност, а ако цветът му е сив или червен, автоматично ефикасността нараства с близо 7 процента.
Тези прозорци трябва да са гладки, за да е възможно светлината да се насочва към неговата периферия.
Умните прозорци и по-точно казано електрохимическите прозорци/те променят прозрачността и цвета си/, но най-новото решение е, да се осъществява контрол върху видимата светлина и топлината.
Когато нямаме ток, прозорецът ще си остане прозрачен, но когато има заряд, наночастиците блокират инфрачервените вълни и така прозорецът пак остава прозрачен. Този допълнителен заряд кара светлината да се блокира.