Пестене на енергия, опазване на околната среда в световен мащаб, устойчиво развитие, международни срещи и конференции за съхранение на екологичния баланс на планетата – все актуални, горещи теми за дискусии. Държавите предприемат действия, вземат се мерки, налагат се санкции. Стане ли въпрос обаче до личния, ежедневен избор, който всеки от нас прави, за да живее природосъобразно, границите и понятията сякаш се размиват.
Идват логични въпроси:
какво да направя аз лично, за да допринеса към подобряване ситуацията и как мога да се ползвам от научните и технически открития, за да подобря енергийната ефективност на моя дом, а и да намаля сметките си за потребление на енергия?
Всеки поотделно е малка сила, която е в състояние да допринесе за каузата. Съвети за такъв тип начин на живот колкото искаш. Експертите смятат, че малки полезни навици биха имали сумарно голям видим положителен ефект.
Какво може да прави всеки от нас, за да пести енергия, финанси, а и да помогне на милата ни планета:
Изключване на зарядни от електрическата мрежа, които не се ползват на момента. Такива са зарядните за мобилния телефон, лаптопа, фотокамерата, таблета, GPS – навигацията, за презареждаемите
• батерии, MP3 – плейъра и други персонални устройства.
• Оставяне на компютъра в състояние „sleep” или “hibernate”, когато не работим с него.
• В кухнята: да размразяваме месото в хладилника от предната вечер, вместо в микровълновата точно преди готвене.
• Разполагане на хладилника далеч от фурната и пряката слънчева светлина.
• Използване на нощната тарифа за бойлери и перални. Последните е редно да се пускат на оптимална програма в зависимост от прането.
Употреба на икономични крушки за осветление.
Списъкът е дълъг и визира отговорно и разумно потребление в домашни условия. Настройката би следвало да е за съхранение, а не пилеене на енергията.
Тези примери са валидни за всички сезони, но зимата е особено ярък пример кой как потребява енергия и до колко ефективни са решенията в дома.
Дойдат ли зимните месеци сметките задължително се покачват неколкократно, а понякога топлината и уюта в дома не са на нужното ниво.
На какво се дължи това?
Отговорът е на топлинните загуби.
Експертното мнение е, че прозорците са източник на най-големи загуби на топлина: 15% – 60%. Допълнително – външни стени: 20% – 25%, покрив: 10% – 30%, под: 5% – 15%. Процентните граници варират в зависимост от постройката (респективно бройката външни стени), дали става въпрос за еднофамилна къща или панелен блок.
Топлоизолация е правилното решение. Тя трябва да е качествена и съобразена както с техническите параметри на дома, така и с климатичните условия.
Да, обаче дограмата не ще облепим със стиропор, нали?! А именно от прозореца се осъществяват най-големи загуби. Изходът е да подберем най-качествената и енергийно ефективна дограма на пазара.
Алуминиевата дограма.
Тя може да се разглежда като добър вариант, само ако е с прекъснат термичен мост. Това означава, че алуминиевият профил има вътре в себе си прекъсване, което може да е от каучуков материал или ПВЦ вложка. Прекъсването е с минимален размер 16 мм. Това е абсолютно необходимо, защото алуминият е метал с много добри топлопроводими качества. Без това прекъсване топлината би преминавала отвътре навън, причинявайки сериозни енергийни загуби. И все пак някои клиенти избират алуминиевата дограма, за външни, фасадни прозорци. Това решение не е случайно. Първо, защото с качествения термомост и избор на стъклопакет от минимум 2 до към 5 камери, топлоизолацията е повишена, освен това има редица предимства като:
• елегантен външен вид на прозореца, поради леката алуминиева конструкция,
• лесната поддръжка и почистване,
• отлична издръжливост на материала при широки температурни вариации,
• материал, щадящ околната среда (не отделя вредни вещества),
• подлежи на прахово боядисване, следователно се предлага в изключително широка цветова гама.
Все пак ПВЦ дограмата сякаш е предпочитаният вариант в масовия случай. Това е базирано на много доброто представяне на профила от поливинилхлорид, особено що се отнася до енергийна ефективност.
Тази дограма предлага отлична топлоизолация, вентилация, отводняване. За разлика от алуминиевата, тук не се наблюдава конденз (стига, разбира се, да е качествено монтирана). Тя е по-лесна за изработка и монтаж поради мекия си и гъвкав материал. Предлага се с двоен и троен стъклопакет, което не само понижава нежеланото топлопредаване зимата, но и повишава шумоизолацията. За максимален ефект, гамата от предложения се допълва от 4-,5- и дори 6-камерни прозорци. Като тук вече търсените качества достигат внушителни стойности. Освен всичко това, най-модерните ПВЦ профили са от нетоксични материали и подлежат на рециклиране, което ги поставя в графата на екологичните решения.
Дотук казаното звучи добре, но има един съществен фактор.
А именно – коефициентът на топлопреминаване.
Това е техническият параметър, който задължително ще е от полза, ако правилно го разбираме и можем да боравим с него. Коефициентът се бележи с U. Представлява количеството топлина, преминаващо за единица време на площ 1м2 между стайния и външен въздух. Когато става дума за дограмата като цялостен продукт, имаме сумарен коефициент U, който е сбор от U на рамката (профила) и U на стъклото. Колкото по-малко е U като стойност, толкова по-малко топлинни загуби има. Така че изводът е логичен: имайки добър ПВЦ профил, то задължително трябва да го комбинираме със стъклопакет, даващ също така изпитани качества откъм енергийна ефективност. Инак работата е само на половина свършена.
В света на стъклата.
При дограмите добре познато е К-стъклото – ниско емисионното стъкло.
Негово преимущество е, че дава добра топлоизолация като по този начин намалява сметките за отопление. Ефектът е постигнат посредством покритие от вътрешната страна на стъклото. Полага се защитен слой, който е обърнат към междинното пространство в стъклопакета. Така слънцето (с къса дължина на вълната) навлиза в стаята, а инфрачервените вълни от отоплението (дългите вълни) се отразяват обратно и запазват топлината в помещението. К-стъклото обаче има един основен проблем. Гореописаният ефект е желан зимата, но лятото сме подложени на ситуация „а ла парник“.
Ето защо пазарът наложи и работи предимно с нискоенергийното, „енерджи“, „4 сезона“ стъкло.
То стъпва като база на К-стъклото, но има този плюс, че лятно време не задържа топлина. Така зимата ни е топла, а лятото – прохладно. Оптимален вариант и изключителна ефективност не само откъм отопление, но и откъм охлаждане на дома. Финансово сме облекчени във всички сезони.
Как е постигнато това? Технологичната тайна е в двата супер тънки сребърни пласта. Мекото покритие спира студа отвън и гарантира опазването на отоплителните инфрачервени лъчи вътре вкъщи, отразявайки ги (до 70%) обратно навътре. Отново най-продаваният и успешно наложил се вариант е с 2 или 3 стъкла в стъклопакета.
За да сме отработили докрай оптимизацията на жилището в сферата на дограмата, е добре да отбележим още няколко момента. А именно:
• Гумените уплътнения трябва да са на ниво. В противен случай имаме неприятни навявания и топлинни загуби. Добър избор са каучуковите и силиконови уплътнения, които имат дълъг живот, издържат на ултравиолетовите лъчи и ниските температури.
• Прозоречната рамка трябва да е добре оформена. Дограмата следва да легне в нея и след монтиране вратите и прозорците да се отварят и затварят без усилие. Ако има токова, то тогава профилът се криви и след време ще се изметне, което от своя страна ще доведе до навяване.
• Довършителната дейност около прозореца също трябва да е качествено изпълнена: запълване, шпакловане, боядисване.
• На вратите е желателно да се поставят прагове.
Дограмата е една много съществена крачка по пътя на енергийно ефективния дом. При наличието на едно такова пространство за живот и съблюдаване на добрите практики и навици за природосъобразно ежедневие, не е наивно да очакваме глобална промяна към по-добро състояние на околната среда. Всеки има право на избор и всеки може да допринесе за каузата.