Никой от нас не желае през скъпата ти ПВЦ дограма да преминава неприятен шум от улицата или пък студен зимен въздух. Старите, несменяни от години дограми, още от преди да се нанесете, за съжаление правят именно това. Точно поради това се налага честия им ремонт, боядисване и уплътняване. Това, разбира се, ще Ви коства много разходи и ценно време. След като направим така нужния ремонт обаче, не бива да пренебрегваме и нуждите и грижите, от които новата Ви ПВЦ дограма се нуждае.
Правилна поддръжка на PVC дограма
Когато приключите с всички процеси, свързани с монтажа и строителството, необходимо е веднага да премахнете защитното предпазно фолио. Много от потребителите го забравят с месеци, след като вече ремонтните дейности са приключили, което обаче е много голяма грешка. Фолиото прегаря благодарение на силните слънчеви лъчи, правейки премахването му далеч по-трудно. Възможно е някаква част от него да остане непремахната върху ПВЦ дограмата. Ако пък в съответното помещение се пуши по-често, скоро ще забележите разлика в цвета на профила. Никога не използвайте остри режещи инструменти за премахването на фолиото, като ножове, шпакли или дори игли. Използвайте мека кърпа и хладка вода за премахването на лепенката.
Използвайте машинно масло или някаква специална смазка, с която поне два пъти в годината да третирате механизмите за затваряне и отваряне на ПВЦ дограма. Това ще осигури на прозорците Ви дълготрайност и намаляване на сухото триене.
Когато привършите с ремонтните дейности, имайте грижата внимателно да проверите обкова, тъй като има вероятността да откриете наличието на пръски от хоросан, цимент, вар и др. материали. Тяхното отстраняване е наложително, тъй като има голяма възможност да се предизвикат функционални повреди, водещи до блокирането на обкова.
Не забравяйте минимум два пъти в годината да проверявате какво е състоянието на гумените уплътнения, най-вече тези, намиращи се от външната страна на дограмата, които са с пряк достъп до слънчева светлина.
Ако не желаете да нараните повърхността на дограма, тогава избягвайте употребата на абразивни препарати или пък шлифоващи средства. Обърнете повече внимание на препаратите и продуктите, които възнамерявате да употребявате. За някои леки замърсявания и топлата вода е достатъчна, а при по-силни, то тогава най-добре използвайте специални препарати, които са предназначени единствено за почистването на PVC дограма. Подходящите продукти ще намерите в търговската мрежа.
Каква е причината за появата на конденза?
Едни от най-честите причини са:
- Пране, гладене и всякакъв друг вид домакинка работа
- Сгради, направени по модел на новото строителство, най-вече такива със северно изложение
- Баните и перални помещения, в които е пълно с водни пари
- При отделянето на кислород от дишането на хора и животни, както и стайните растения – по време на сън, хората отделят приблизително 400 г. вода.
- Вода и различни водни разтвори, които биват използвани при почистване
Къде да търсим влагата?
- В банята, спалнята или кухнята на прозорците
- Около и в самите ъгли
- Зад мебелите по стените
- Върху подпрозоречни дъски
Какво да правим ако влажността в помещението е по-висока?
- Редовно проветрявайте помещенията, в които прекарвате повече време
- подсигурете на жилището Ви отлична външна изолация
- Поставете отоплителни уреди
Нужно е да сте наясно, че PVC дограмата не спомага за образуването на конденз или влага в помещенията. Те спомагат при вентилацията, топлоизолацията и цялостния микроклимат в жилището.