Прозорците са един от неизменните архитектурни елементи във всяка сграда. С развитието на сградостроителството и с обновлението на архитектурните решения, съобразно вкуса и въображението на създателите си, както и в зависимост от съответната епоха, те са придобивали през вековете едни или други форми. Днес освен с дизайна си те се отличават и със специфични функционални елементи, като се използват някои от най-напредничавите материали и технологии в тази област.
Венецианският прозорец носи нещо от атмосферата на града с каналите. Има общо три отвора, от които два странични, разположени по-ниско и един в центъра, но по-високо, като всичко завършва с арка. Наричат го още и паладиански прозорец;
Прозорецът с цветистото име „Волско око“ е с кръгла форма;
Еркерният прозорец е полукръгъл и стои издаден, подобно на еркера, отпред пред главната фасада;
Издаденият прозорец е също изведен отпред, пред фасадата. Има няколко страни, на няколко плоскости и може да обхваща няколко етажа;
Прозорец тип „Йесей“ — той произхожда от Средновековието и наподобява библейската форма на т.нар. Дърво Йесеево, показващо родословието на Исус;
Капандурата е разположена на покрива и обикновено конструкционно следва вертикалния му наклон;
Касетираният прозорец е друг вид двукрилен прозорец, който е сегментиран по височина на отделни фрагменти (касети) чрез шпросни;
Името на копиевидния прозорец насочва към неговата форма. Той е тесен и издължен, като в горния си край приключва със силно заострена арка. Намирал е приложение главно в готическата архитектура през 13 в.;
Розетата е с кръгла форма с богата стилизирана украса отстрани. Рамките на този тип прозорец са разположени по радиуса от центъра към „зъбците“ по канта на външната окръжност.
Кръстовидният прозорец е също с показателна форма;
Прозорецът тип „Ориел“ е издаден в полукръг с предни и странични отвори.
Прозорецът тип „Колело“ преди е имал форма на розета. Елементите са подобно на велосипедни спици, с малки колони с мини „фундаменти“ и капители;
Френският прозорец е също един от класическите видове. Наподобява двукрила врата, всъщност е двойка касетирани прозорци, които стигат до земята (основата). Името си носи, защото първоначално е намерил приложение в двореца на френските крале във Версай през 17 век;
Покривните прозорци са върху покривната конструкция и са използвани като източник на естествено осветяване;
Покрити тераси и зимни градини – Тези пространства имат своите затваряеми конструкции, които им позволяват да се адаптира мястото към използване през всички сезони без да зависи от измененията във външната среда. Те са и като връзка с природата и естествената обстановка отвън. Имат голяма остъклена част;
Остъклените балкони веча са част от градския урбанизиран пейзаж. За удобство предпават от капризите на климата.
Съвременните прозорци предлагат удобство и комфорт. Актуални са плъзгащите се прозорци, панорамните врати с повдигане и плъзгане, които с голямата си площ на остъкляване, служат и като прозорци. Вратите с отваряне тип „хармоника“ са подходящи за ресторанти, тераси, изложения, където има изисквания за максимална площ за преминаване. Крилата на тези врати се сгъват към единия или към двата края на рамката чрез специална релса.
Основните компоненти на съвременния прозорец
са стъклопакет, рамка, каса и обков. Те са структуроопределящи за правилното изпълнение на определените функции към помещенията, към които са направени.
Съвременните прозорци съдържат двоен или троен стъклопакет. Един от най-актуалните е термоизолиращият прозорец. На него са монтирани две или три стъкла, като между тях има празно пространство, което може да се запълни с инертен газ.
Някои от най-функционалните прозорци създават термичен комфорт и имат соларен контрол. Те са с висока степен на пропускливост на светлина, а същевременно изолират звуково. Може да са и с характеристики на повишена устойчивост за разбиване.
Типа прозорци се избират и според ориентацията на сградата, квадратурата на тази част, нуждаеща се от остъкляване и според количеството на прозорците. Например за северно разположените прозорци е препоръчително да се направят по-големи прозорци за постигане на подобрен термичен комфорт. Южно ориентираните прозорци пък трябва да имат качества за регулиране на по-интензивния светлинен поток, за да се ограничи топлината и предотвратят температурните пикове в помещенията.
За стаи със северно и източно изложение, подходящ избор на стъклопакет е с бяло и нискоемисионно стъкло. Последното пропуска топлинните лъчи само в стаята, създавайки надеждна изолация. Добро решение е също троен стъклопакет с Ка стъкло, бяло стъкло и още едно Ка, а между тях – газ аргон.
За стаи със западно и южно изложение е добър избор стъклопакет с прозрачно стъкло и високоенергийно стъкло. Последното, когато навън е студено, ще задържа топлината в стаята, а когато навън е топло, ще отразява топлината.
За стаи с източно, западно и южно изложение подходящ вариант е троен стъклопакет, състоящ се от високоенергийно, бяло и Ка стъкло, запълнен с газ аргон. Такъв стъклопакет осигурява отлична изолация.
Според вида материал прозорците биват: PVC, дървени, алуминиеви, комбинирани.
ПВЦ прозорците предлагат много висока степен на изолация. Предлагат се в голямо разнообразие на броя на камерите и вида на стъклопакетите. Имат и много добра противопожарна защита. Създадени са с грижа за околната среда и подлежат на рециклиране. Поддържат се изключително лесно.
Алуминиевите прозорци са надеждни, трайни, изключително здрави. Алуминият не корозира от влагата, запазва структурата си, като прозорците не се изменят от големите температурни разлики. Алуминиевата дограма е подходяща за вътрешни врати и прозорци, за остъкляване на офиси и административни сгради, системи за преградни стени, зимни градини и др.
Според остъклението са: обикновени и със стъклопакет.
Очаква се комбинираният стил да вземе превес в бъдеще при остъкляването. Свързано е с това, че при такива прозорци се използват няколко материала – например комбинация от дърво и алуминий, дърво и пластмаса и др. Комбинацията предполага съчетаване на полезните функции и особености на единия и другия материал.
Възможен е и особено атрактивен комбиниран вариант: конструкция от трислоен профил. Първият е декоративен, направен от дървесина. Вторият слой е метален. Той защитава конструкцията от вредни атмосферни въздействия, а също й придава твърдост и устойчивост. Третият слой е от поливинилхлорид, а неговата основна цел е уверичаване на топлоизолационните му качества.
Има и стоманени прозорци. Предимствата им са, че са от неръждаема стомана, подходящи са за витрини и прозорци на промишлени обекти. Те могат да са с огнеустойчиви стъклопакети, заключени в стоманен профил, също са приложими и при съвременни жилища с голяма остъкляема площ.
Безрамкови конструкции от стъклопакети. Това са своеобразни стъклени блокове, направени от оцветено стъкло и с определена степен на прозрачност. Всеки от стъклоблоковете се вгражда на принципа на тухленото зидане. При нужда може да се направи прозорец на цяла стена без да се използват рамки, крила и обков.
Такъв тип стъклоблокове биха моли да се използват в помещения, където трябва да се минимизират топлозагубите без това да се отразява на светлинната пропускливост.
Прозорците са много често важни акценти в общия изглед на всяка сграда, както екстериорно, така и интериорно. Функционалността им зависи от типа материали и приложението, а изборът – от потребителя.