Мит № 1. ПВЦ прозорците са вредни
Всъщност може да се каже, че са също толкова вредни, колкото телевизора, хладилника, компютъра или пералната машина…а защо не и колкото бутилката с вода. Та нали ПВЦ дограмата се прави от същата пластмаса, както и всяка електроника, битова техника и съдове. При това безопасността на ПВЦ прозорците нееднократно е потвърдена от независими изследвания и изпитания в лаборатории.
Мит №2: ПВЦ прозорците са скъпо удоволствие
Да, добрите ПВЦ прозорци не са най-евтини. Но това е приемлива цена, а не космически числа, както бе преди 20-30 години. Освен това, изчислено, дървената дограма се оказва по-скъпа от пластмасовата при аналогични характеристики. Този пазар е доста развит и много конкурентен в момента. Затова и ако някой представи по-евтина цена за ПВЦ дограмата от другите, то трябва да се замислим: от какво е икономисал този производител и къде ни подвежда?
Мит №3: Дървената дограма за прозорци е по-добра и по-екологична от ПВЦ
Когато говорим за съотношение между цена и качество, то ПВЦ дограмата няма конкуренти. Те са най-добрите, това е възприето вече в цяла Европа. Не напразно на стария континент около 45% от прозорците са именно такива. Дървената дограма заема 30%, а алуминиевата – 25% от контингента. А що се касае кое да се избере, това е въпрос на вкус, не на екология.
Мит №4: Ако на прозорците има конденз, то те са негодни
Появата на конденз по стъклата е нормално явление, както и снегопадът през януари. Той се образува на прозорците от всеки материал, заради разликата от температурите вътре и извън помещението. За да се избавим от него, просто трябва да проветрим стаята.
Мит №5: ПВЦ прозорците не пропускат студ
Прозорецът е главният източник на топлозагуби в дома. През него навън излиза голяма част от топлината, а за сметка на това вътре навлиза уличният студ. Но съвременните ПВЦ прозоречни системи, особено тези с енергоефективни стъкла, в пъти запазват топлината вътре в сравнение с дървената дограма.
Мит №6: ПВЦ профилът с времето пожълтява
Качественият профил не пожълтява. При производството му се използват специални добавки, които дават този белоснежен цвят на рамката и той се запазва в течение на целия срок на експлоатация. Добросъвестният търговец на тази дограма трябва да ви даде съотвестващата гаранция, че вашият профил наистина ще запази цвета си толкова бял, както и роклята на Мерлин Монро на класическата й фотография. Вероятно се случва някои производители да икономисват от тези добавки. В такъв случай действително може да стане така, че под въздействието на палещите слънчеви лъчи рамката да позагуби първоначалния си белоснежен вид.
Мит №7: Вътре в стъклопакета е вакуум
Вътре в стъклопакета има сух въздух или специален газ. Защо не е вакуум? Защото в този случай стъклата просто биха се спукали под действието на атмосферното налягане. Освен това сухият въздух или специалният газ предотвратяват образуването на конденз вътре в стъклопакета.
Мит №8: ПВЦ дограмата е по-добре да се монтира в топлите месеци
Може би преди 15-на години това схващане е било актуално. Но съвременните технологии и материали позволяват качествено да се монтират такива прозоречни системи във всеки сезон без какъвто и да било ущърб.
Кога е нужна алуминиева дограма?
Алуминият е не просто „летящ“ метал. Той е отлична суровина и за производство на прозоречни системи. Кога да се избере този тип и на какво да се обърне внимание при този избор?
Преди всичко да помним, че алуминиевите прозорци са дълговечни и трайни. Не се поддават нито на корозия, нито ги „плаши“ агресивната външна среда. При това те са леки, което значително облегчава транспорта и монтажа им, не възникват и толкова ограничения при поставянето им, както при по-масивните ПВЦ системи.
Подходящи са за балкони, складови помещения, веранди, промишлени обекти в базовата си версия. Алуминиевият профил е достатъчно тънък и придава на прозореца допълнителна елегантност. Те са и шампиони по пропускане на светлина в помещението. Заради особеностите на тези профили, има по-голяма остъклена площ, а оттам и повече светлинен поток. Затова са особено подходящи за сгради с голяма площ на остъкляване.
Не изискват грижи. Цветът им е разнообразен. Не могат да се подпалят. Конструкцията им може да е доста разнообразна и с това да се подчертае стила на сградата.
Алуминиевият профил подлежи на ремонти. Малко по-скъпи са, сравнено с аналогичните ПВЦ.
Дали в помещения с алуминиеви прозорци е по-студено?
Не, разбира се. Всичко зависи от поставената задача. Трябва да се имат предвид някои особености.
Алуминиевите прозорци са „студени“ и „топли“. „Студените“ се използват в неотопляеми помещения или служат като преградни. „Топлите“ алуминиеви прозорци се използват там, където има отопление и трябва непременно да е топло. С тази си задача те се справят добре.
По какво се отличават „топлите“ алуминиеви прозорци от „студените“?
Те са усъвършенствани, за да могат по-добре да удържат топлината. В тях са сложени термовложки от изпълнен със стъкло полиамид, който има много добри свойства да удържа топлината.
Как да се подходи при избора на алуминиева дограма?
За отопляеми помещения – трикамерна конструкция на профила със специалната термовложка подсигурява надеждна топлоизолация, надеждност и трайност. Те са малко по-скъпи от ПВЦ.
Ако използвате профили от „студен“ тип, те са по-евтини от ПВЦ и са предназначени за неотопляеми помещения.
Алуминиевите прозорци и врати са нечувствителни към резки температурни промени. Могат и да се приложат при сложни и крупногабаритни обекти – фасади.
Възможностите за избор са налични, според функционалността може да се приложи съответното решение.