Ценни съвети относно това как да спестим от енергията в дома си през зимата
През зимните месеци почти всяко домакинство у нас разсъждава трескаво над въпроса „Как да спестим от сметките за ток, парно и вода”. Ще ви представим няколко начина, чрез които можете да намалите своите разходи за енергия, с помощта на различни енергоспестяващи източници.
Може би най-използваният метод за пестене на енергия през зимния период е поставянето на качествена дограма. Поставянето й ще намали голяма част от разходите за отопление, а освен това ще придаде и значително по-изящен вид на вашите прозорци.
Видове дограма
– Алуминиева – Алуминиевата дограма има редица предимства и определено има защо да се спрете на нея, въпреки по-високия й ценови клас. Алуминият е лек метал, но функционалността му позволява да е и един от най-издръжливите, затова и гаранциите за алуминиева дограма са с много голяма давност. Материалът издържа „тестовете на времето” – корозия, температури, вятър и др.”, поради което е предпочитан от повечето клиенти на пазара.
При избор на алуминиева дограма, трябва да се вземат предвид някои от спецификите й. Препоръчително е да се потърси съвет от специалист преди покупката, за да се избегнат нежелани последствия. Независимо дали в офис на някоя фирма или в интернет пространството, консултацията ще помогне да се подбере най-точната дограма за Вашия дом, в зависимост от характеристиките на прозорците и балконите.
Разбира се, въпреки повечето си предимства, алуминиевата дограма има и някои недостатъци. Един от основните е, че алуминият, като студен метал, има „свойството” да кондензира влагата по-бързо от останалите видове дограми. Друг, по-сериозен недостатък на алуминия е, че има по-голям разход на енергия и поради тази причина цената му на пазара е завишена. Генерално погледнато обаче, плюсовете на алуминиевата дограма са значително повече и все повече домакинства в днешно време залагат именно на нея като начин за пестене на енергия през зимата.
– ПВЦ дограма – Поливинилхлоридът, както е другото име на PVC дограмата, се отличава с по-нисък коефициент на топлопроводимост и съответно задържа топлината в помещението по-дълго време. Освен това, самите свойства на материала, от който е изработена, позволяват по-лесен монтаж, както и по-лесна поддръжка в бъдеще. Не на последно място трябва да кажем, че цената на ПВЦ дограмата обикновено е значително по-ниска, в сравнение с другите видове. Друг, основен плюс на PVC профилите е способността им да кондензират влагата по-трудно от алуминия.
Сред минусите на поливинилхлоридът можем да отбележим значително по-голямата податливост на атмосферните условия, по-бързото „стареене” (нарушаването на целостта на дограмата), както и пожълтяване в следствие на продължително излагане на слънчева светлина. Днешните модерни технологии обаче позволяват на редица фирми да предлагат осъвременени модификации на PVC профилите, които са с удължен „живот” и не са толкова податливи на атмосферните влияния.
– Дървена дограма – Дървената дограмa се характеризира със значително повече плюсове пред алуминиевата и ПВЦ дограмата, най-вече поради естествения материал, от който е направена. От много векове насам дървото е познато като материал с огромна степен на изолация. Разбира се, при избора на дървен профил трябва да се вземе под внимание факта, че поддържането му отнема значително повече време и разходи. Задължително условие е дървеният материал (бук, дъб, бор, ела и т.н. в зависимост от личните предпочитания) да бъде защитен със съответното покритие, за да успее да издържи на капризите на околната среда.
Обикновено за тази цел се използва т.нар. грунд смес от алкидна смола и акрилна диспенсия, позволяваща перфектно свързване с поставения преди това лак. Дървената дограма със стъклопакет придава и прекрасен уют и атмосфера на дома ви, поради което голям брой хора я предпочитат пред алуминиевата и ПВЦ дограмата. Важно е да се отбележи и, че по дървесината не се образува конденз. Един от по-сериозните минуси на дървените профили е слабата им пожароустойчивост.
• Едно от най-важните неща при избор на дограма за дома или офиса е подборът на качествен стъклопакет. Стъклопакетите представляват остъкляване чрез залепване на стъкла към прозоречната рамка. Между стъклата задължително трябва да има въздушно пространство, създадено от различни дистанционери в херметическо затворено пространство. Разстоянието между стъклата може да бъде запълнено с въздух, но в момента на пазара е актуален газът аргон, който притежава по-големи изолационни свойства. Ако стъклопакетът е с високо качество е невъзможно проникването на вода или влага и да се образува конденз между стъклата. Стъклопакетът има огромно влияние над изолационните характеристики на прозореца и дограмата. Колкото повече са стъклата в профила, толкова по-голяма е шумо и топлоизолацията на дома ви. Те могат да бъдат най-различни като дизайн, стил, цветова гама, в зависимост от личните предпочитания.
• Друга неделима част от поставянето на дограмата е обковът – пантите, дръжките и цялостния механизъм. От перфектното им поставяне и функционалност зависи и генералната издръжливост във времето на самата дограма, тъй като при по-продължително използване, те са изложени на най-голямо натоварване.
• Дограмата не е единственият метод за пестене на енергия в студените зимни месеци. В днешно време на пазара навлязоха редица начини за отопление, без да е нужно печката или парното ви да бъдат постоянно включени. Най-разпространеният вариант на този етап е топлоизолацията и санирането на сгради, покриви и фасади. Обикновено се извършват безплатни огледи и консултации на място преди започването на ремонтните работи. Всеки потенциален клиент може да избере външна или вътрешна топлоизолация според своите собствени нужди. Значително по-ефективна обаче е външната изолация, която отнема огромна част от разходите за топлоенергия и има дълготраен „живот”. Материалите, чрез които се извършва изолацията обикновено са XPS (екструдиран пенополистирол, EPS (експандиран полистирен) или минерална вата.
• Друг широкоразпространен метод за пестене на енергия са слънчевите панели, вятърните генератори, фотоволтаиците и соларните системи. Част от новото поколение енергийноефективни решения, тези системи се използват основно от потребителите на къщи, големи сгради или офиси.
Съществуват още много начини за това как да пестим енергия през зимата – енергоспестяващи осветителни тела (крушки, лампи, аплици и др.); камини с водна риза; енергоспестяващи домакински уреди. Изключително полезен начин да спестим електроенергия е и запълването на фуги в прозорците и плочките. Обикновено, всички енергоспестяващи решения, освен че помагат за запазване на топлината през зимата, създават комфортен хлад през горещото лято и минимизират разходите от сметките за електричество. Това е и причината гореспоменатите методи да придобиват все по-голяма популярност в световен мащаб.