Според доклад на ООН в периода 2004-2013 г. са се случили 6525 природни бедствия, заради които са загубили живота си 100 000 000 души и са причинени материални загуби също на колосална стойност. През последните години се наблюдава рязко покачване на честотата на природните катаклизми. Тази особена неопределеност на ситуацията изисква незабавни действия.
Въпросът, който възниква пред всеки – предприел ли си мерки, за да предпазиш себе си и дома си от такова сурово състояние?
Какво трябва да се направи?
На първо място: подсигуряване на вашите прозорци
Не звучи никак абсурдно. Подсигуряването на прозорците на къщата е важно, тъй като те обикновено са първите, които посрещат вълната на природното бедствие. Ако се появи буря или наводнение, представете си допълнителния риск от пребиваващи на закрито, но със счупени прозорци. Това се пренебрегва тотално от хората, заради подценяване на проблема.
Както се казва „Отлагането е само кражба на време“. Катастрофите не ни изпращат предварително предупредителни бележки преди да ударят по един или друг начин и изцяло от нас зависи как да си защитим къщата и себе си.
Напуканите прозорци са още по-висок рисков фактор.
Какви действия да извършим в защита срещу евентуално бедствие?
1. Покрийте или замажете налични пукнатини
Ако забележите, че има такива в близост до касата на прозореца, се използва силикон или някакъв подходящ вид замазка. Това укрепване е важно, защото гарантира, че водата няма да проникне или прокапе вътре.
2. Поставяне на винилова лента
Тя е лесна и удобна за използване. Залепва се с пяна и помага за защитата на къщата по време на тежки мусони и интензивно нагряване.
3. Монтиране на шперплатов лист
Най-добрият начин да се предотврати напукване и разпадане вътре на вашите стъкла време на буря, земетресение или наводнения е да се постави шперплатов лист от вътрешната страна на прозореца, като се закрепи с винтове. Можете да направите малък прорез за вентилация.
4. Използвайте тента
Нов метод за запазване на прозореца ви е да се използва тента, която ще защити дома ви от дъжд и топлина. Уверете се, че материалът, използван за това, е здрав и достатъчно устойчив. Тентата с компактен дизайн дава по-добри резултати.
Тези решения са лесни за изпълнение. Въпреки това, те са само временни решения. И така, какво можем да направим, за да се осигурят прозорците на дома ни дългосрочно?
Монтиране на влагозащитни прозорци – това е постоянното решение
Съвременната авангардна технология направи възможно да се изработят прозорци, които ще издържат във всякакъв вид метеорологично време. Материалите, от които са изработени, начина, по който са проектирани и монтажът им са предвидени именно за посрещане на по-екстремални ситуации.
Нека хвърлим поглед върху това, което прави тези прозорци специални.
1. Използване на ПВЦ
Този специален материал, поливинилхлорид (ПВЦ) е изключително устойчив на удари и на механично износване. Включва в състава си титанов диоксид и калциев карбонат, придаващи несравнима якост и химическа устойчивост. Издържат, дълговременни са, не се износват от променящите се атмосферни условия.
2. Уникален дизайн
Дизайнът на прозорците играе важна роля в борбата срещу дъжд, бури и силни ветрове. Крилата на прозоречните профили са стоманени и с това подсилване се осигурява несъмнена твърдост. Има улеи за източване от вътрешните камери, стабилна основа на перваза, която удържа и при урагани….така че ползвате най-съвременна технология, за да получите забележително устойчиви на природните условия прозорци.
3. Ефективност
Този тип прозорци са ефективни, не само защото надмогват над изключителната ситуация, но изискват и ниски разходи за поддръжка, имат уплътнения, които изолират допълнително от шум и влага.
Достатъчно устойчив ли е домът ви, за да устои на силни ветрове, наводнения, екстремални температури? Надеждното укритие е в основата на оцеляването в такива моменти.
Какви други мерки бихте могли да вземете, за да запазите живота и здравето си при извънредни обстоятелства от подобен род?
1. Информирайте се дали живеете в район с повишена сеизмична активност, за да знаете дали точно вашият дом ще издържи и до каква степен.
2. Съставете си план за пожарна бозопасност. Уверете се, че не бихте попаднали в капан, ако в дома ви възникне пожар. Вратите и прозорците трябва да са здрави и да се отварят лесно. Стаите на горен етаж трябва да имат за всеки случай изход през пожарно аварийна стълба, закрепена за някой от прозорците.
3.Проверете топлоизолацията на дома. Убедете се, че няма пукнатини около прозорците и вратите, които позволяват на топлината да излиза навън. Ако спре електричеството, ще е нужно за по-дълго време да запазите топлината вътре.
4. Купете се електрогенератор, ако прецените, че имате дейности, които биха секнали при липса на ток. Ще ви спаси и от измръзване, ако се наложи.
5. В безопасно място за съхраняване – мазе, таван, или друг тип хранилище, което е водонепроницаемо и защитено от слънце и взлом, сложете там вещи от първа необходимост за оцеляване. Не трябва да е достъпно и за гризачи и насекоми, които биха посегнали на вашите неприкосновени запаси. Нека е сложено по стелажи, а не на пода. Заключете го.
В своето хранилище сложете вода и храна. Те ще послужат за първоначалното оцеляване. Съобразете количеството на храната и водата с бройката на хората, които се нуждаят от тях. В запас се оставят неразвалящи се продукти: консерви, плодове, зеленчуци, варива, сухи супи, сушени плодове, брашно, макарони, ориз и др.
6. Запасете се за всеки случай и с медикаменти. Вашата аптечка за първа медицинска помощ ще трябва да има медикаменти, които да ви послужат при извънредна ситуация. Съхранявайте ги в херметичен, водонепропусклив контейнер в хранилището. Това са: болкоуспокяващи, бинтове, спирт, кислородна вода, термометър, пинсета, ножица, антибиотичен унгвент.
7. Може да сложите и допълнителни дрехи, обувки и завивки. По-подходящи са вълнените и такива, които имат капилярен ефект, отколкото памук, който задържа влагата при кожата.
8. Дръжте автомобила си в техническа готовност. Той би ви потрябвал, ако трябва бързо да се измъкнете от зоната на природно бедствие. В него да има гориво и необходимите вещи и аксесоари.
9. Обсъдете със семейството си плана за действие, ако възникне такава екстремна ситуация, за да се знае кой какво поведение ще съблюдава в този момент.
10. Подгответе си чанта или раница с най-необходимите лични вещи от първа необходимост.
Всяка ситуация на бедствие изисква предварителна подготовка, затова и мерките са част от личната ви стратегия и тактика за оцеляване. Нека не се подценяват.