Винаги можем да освежим дома си, ако имаме творчески идеи за декорации с цвят. Изборът на подходящ цвят е хубаво да се базира върху решението за цялостна цветова схема, която да включва най-трайните, масивни и обемни елементи. Такива са дограмата на прозорците, мебелите в стаята и естествено, стените.
Всеки цветови оттенък има уникалност, характер и собствено очарование, което носи. Понякога нюансите не се различават с просто око, а се усещат, чувстват, характеризират се с настроението, което ни налагат. Ако знаем как да използваме цветовете с техните блуждаещи, но чувствени нюанси, можем да постигнем вдъхновяващи резултати и да превърнем една обикновена стая в място, в което да се влюбим. Независимо от цветовете, които използваме, независимо дали е зелено, жълто, синьо, червено, лилаво, розово, кафяво, или друг неутрален цвят, ако знаем как, можем да положим в една стая основите на стил и индивидуалност в пространството й.
Всяка стая има няколко възможности за въвеждането на определен цвят и влиянието му върху нея. А те са мебелите, аксесоарите, картините, дограмата на прозорците, самите стени, подовите настилки и други. Но акцентът пада върху три от тях – стените, мебелите и дограмата. Тяхната цветова симбиоза е от първостепенно значение за впечатлението от една стая.
Има едно правило на трите цвята и в нашия избор на трите елемента в стаята то ще свърши страхотна работа. Какво е това правило на трите цвята и как да го включим в нашия дом? И все пак като е правило, не са ли за това правилата – да се нарушават? Но първо трябва да знаем правилото, за да можем да го нарушим, ако ни се прииска.
Повечето дизайнери смятат, че правилото на трите цвята работи така добре, а и въобще е възприето да се въвежда в действие, защото съдържа нечетен брой елементи, за да може средата да изглежда по-естествена и непринудена. Четните елементи, четният брой води до симетрия, а симетрията прави една стая да изглежда остаряла и студена. Все пак симетрията играе огромна роля в дизайна, така че винаги трябва да търсим баланса между симетрия и асиметрия.
Правилото на трите цвята е стандартно уравнение и то се състои от следните процентни количества от всеки избран цвят: 60% е основният цвят на стаята – стените, 30% са заложени на вторичния цвят – мебелите, а 10% са на цвета на акцента – дограмата на прозорците.
Това съотношение може да се прилага за всички интериорни и екстериорни цветове, които сте избрали за вашия дом. Например в дневната стая можем да заложим на 60% неутрален бежов цвят за мебелите, 30% тъмносин акцент върху стените и 10 % да останат за едни прозорци с дограма цвят нежен корал.
Ако смелите цветови комбинации ви плашат, можете да използвате в същото съотношение три различни нюанса на един и същи цвят. Така или иначе ще постигнете ефекта на една стая, която със сигурност има много приветливост, проектиран вкус и стил.
Ако обичате белия цвят, то може да декорирате стаята си изцяло в бяло, но това нежно впечатление ще се постигне благодарение на това, че в стаята има множество нюанси на бяло, кремаво, бежово и дори кафяво.
Има нещо модерно и успокояващо в мебелите боядисани точно същия цвят като стените. Тази комбинация е много сполучлива и дава големи възможности на въображението. От това да оставите стените напълно голи до това да ги покриете с много произведения на изкуството, а от там и да намерите балансирания цвят за дограмата. Върху тези основи можете да продължите да „рисувате” стаята си като добавяте аксесоари и променяте дребните детайли винаги, когато решите.
Интересна е и идеята за решаване на цялата стая в един цвят и неговите нюанси, а контрастът да бъде в цвета на тавана.
Много успокояващо решение е цветът на мебелите да бъде с една идея по-тъмен от този на стените. Ефектът е свеж и модерен, но и някак си зрял. Може да се постигне за всяка стая с всеки вид мебели.
Бежовото и сивото са очарователна комбинация. Така е също и с лавандулата и жълтата охра. Когато се комбинират тези четири цвята, елегантността излиза внушително напред с класика, но и изненадваща по уникален начин.
Черното е класика, също като бялото, но е по-елегантно и сериозно.
Естественото дърво винаги е на мода. Много хора вярват, че изборът на мебели от истинско дърво е свещен. Качество и красота.
Стая с мебели от истинско дърво може да бъде осъвременена и освежена с изцяло бели стени.
Ако вземем капризното решение да имаме чисто бели мебели, трябва да знаем, че стаята ни ще има изключително свеж и чист вид, а също и че често ще добавя усещане за геометрия, стабилност и сигурност. Такива мебели чудесно се съчетават с маслинови или бежови стени, а какво по-хубаво от тъмен акцент върху дограмата на прозорците в добавка.
За финал – дом направен и подреден с любов винаги ще е по-топъл и гостоприемен.