Поради усещането за уют и топлина, което дървото провокира, то е идеалният материал за изработването на прозорци при сгради, направени от естествени материали, при подновяването на културни паметници и стари постройки. Употребата на PVC и алуминиева дограма не е подходяща, когато мебелите са направени от масив, настилките от дървен паркет, а дизайнът е силно вдъхновен от природата. Днешната дървена дограма, за разлика от предишната, има далеч повече предимства пред своят предшественик. Далеч във времето останаха пироните и маджуна, използващи се за закрепването и изолирането на стъклата.
Докато дървото бъде доведено до крайния си вид, то извървява дълъг път. Обработването му е трудно, а добиването и съхранението му – сложно и дълго.
Дървената дограма издържа на времето
Благодарение на високотехнологичните процеси, използвани при производството на дървената дограма, тя е известна със своята устойчивост на външни атмосферни влияния и дълготрайност. Изсушаването ана дървения материал става в специални сушилни, управлявани компютърно. Материалът след това бива тестван при различни условия, създадени изкуствено, като например запрашване, влажност, много високи температурни амплитуди. Дървото бива изпитвано на здравина и измятане. По този начин няма вероятност да бъде деформирано по време на експлоатация.
Прозорците и други подобни конструкции се изработват от многослойни дървесни греди. Дървената дограма бива обработена с качествени лакове и бои с UV филтри, които спомагат да удължаването на живота. По този начин се подобряват характеристиките на продукта, той става далеч по-устойчив, запазвайки естествения си облик и топлоизолационни характеристики.
Дървената дограма има добре известни отлични характеристики
Въпреки използваните високо технологични материали, те не са в състояние да заменят уникалната природна красота на дървената дограма. В сравнения с оставалите материали, дървото има най-висок коефициент на топлоизолация, а дори да не споменаваме за отличните му шумоизолационни характеристики.
Важно при дървената дограма е начинът, по който предотвратява конденза, образуването на мухъл и задържането на влага.
Видовете конструкции, които се произвеждат от дървен материал, са способни да удовлетворят всички видове предпочитания и конструктивни решения – кръгли, правоъгълни, островърхи и аркови, с най-разнообразни начини на отваряне.
Дървесината има много врагове
Дървото може да бъде разрушено под действието на много фактори, сред които прекалено голяма влажност, горещина, сол. Това е възможно въпреки отличните му якостни и механични свойства. С помощта на някои мерки, дървената дограма може да бъде предпазена от негативното действие на подобни явления.
На дървото не липсват и биологични врагове – дървоядни гъби, бактерии и различни видове насекоми. Някои от тях имат способността на причинят невероятни щети на дограмата, сред които пълното разрушаване на профила или пък козметична деформация. Под неблагоприятното действие на слънчевите лъчи, дървената дограма може да претърпи някои доста неприятни промени. Под въздействието на слънчевите лъчи, песъчинките и праха дървото постепенно избледнява и придобива сив цвят. В някои случаи това придава определен благороден вид на дървената ни дограма, дървеният материал изглежда „по-отлежал” и красив, което е по вкуса на много от нас, стига да не преминава определена степен. Прекомерното въздействие върху профила на дограмата води до образуването на пукнатини и загубата на влакна. Това от своя страна води до предпоставка за образуването на плесен по повърхността, както и вода и нечистотии в същите тези пукнатини. В следствие на това профила може да бъде напълно разрушен.