Покривните прозорци могат да носят архитектурно изящество, стил и функционалност. Изборът го прави всеки, зависи и от особеностите на самата сграда и на покривната конструкция. Някои се използват основно за проветряване и светлина – те са предимно вертикално разположени. Основното им различие от мансардните прозорци, които са на покрива под наклон. Последният тип прозорци се е появил някъде след Втората световна война.
В последно време мансардните прозорци намират все по-голямо приложение. Въпреки че заемат една и съща площ, те пропускат повече светлина, заради наклона им, освен това и са по-лесни за монтиране.
Понякога възниква дилемата: кое да се избере? Ако къщата е по-стара и е необходимо да се придържаме към създаден вече традиционен архитектурен стил, то тогава по-скоро ще са ни необходими прозорци тип капандура. Ако сградата е от по-нов тип, със съвременна архитектура, ще подхождат прозорци тип мансардни, когато сте превърнали тези помещения в жилищни.
Нека първо разгледаме прозорците тип „капандура“
За тях са нужни специални ниши на самия покрив, хидроизолация, обшивка. Те служат и за преграждане на течащите водни струи по покриви, които обикновено са с наклон 15-20 градуса. Съвременните капандури са достатъчно добре направени конструкции, които защитават от протичане и от студ. Не е желателно да се изработва и монтира самодейно, по-добре е да се обърнете към специалист или да го поръчате за изработка при надежден производител.
Закрепването към покрива се извършва с помощта на опорна пластина. За да се отвежда водата, в рамката има специално метално покритие, като рамка, разположена по периметъра. Прозорецът се отваря чрез панти, които са разположени над центъра на прозореца по височина. Те отварят прозоречната рамка така, че стеклата се вода да се отплисне настрани, а на да попадне вътре.
Ако вече има изграден покрив, но не е бил предвиден прозорец и се налага да го направите, то тогава трябва да се направи някаква промяна. Единият вариант е да се преработи целия покрив – достатъчно дълго и скъпо занятие, другият е с помощта на няколко прийома да се направи такъв прозоречен отвор.
Първо трябва да се определи къде ще е прозорецът. Размерите му не трябва да са повече от 10% от общата площ на пространството под него. Твърде големите прозорци на такива места провокират и голяма загуба на топлина. Стъклата им трябва да са достатъчно устойчиви на външни въздействия, следователно не може да са съвсем обикновени. Най-оптималният вариант е позиционирането на прозореца да бъде в центъра между двете опорни греди на покрива.
След това се монтира прозоречната рамка. Тя се поставя върху носещите греди на покрива и е най-добре да се захване за тях с неръждаем материал. Може да се монтира мансарден прозорец и извън основното ниво на покрива, но това е още по-сложна задача, пригодна изключително за професионалисти.
След това се херметизира пространството около прозореца. За тази цел се използват изолиращи материали на акрилна, битумна или силиконова основа. Може да се постави и специална паронепроницаема херметизираща саморазширяваща се лента. Отгоре отвърстията може да се запълнят с акрилов материал. Подобни действия е нужно да се извършват само в сухо и топло време.
Какви видове мансардни прозорци има?
Мансарден прозорец върху плосък покрив обикновено се монтира с водосточни улеи, защото покривът би трябвало да има наклон от 5 до 15 градуса. Може да има четириъгълна форма, срещат се още и прозорци с триъгълна форма, най-често в къщи и вили в извънградската среда. През последно време се появи интересно решение – кръгла форма. Най-функционално се явява прозорец във форма на зенитен фенер. Визуално това е лека надпокривна конструкция, която не го утежнява и пропуска изобилно светлина.Общата му ширина в тоя случай не трябва да надвишава половината от ширината на мансардата, а долните му краища да се намират на височина 90 см.от пода.
Мансардните прозорци могат и да са супер комфортни. Изцяло надеждни, съвременен дизайн, множество функции. Може в стъклопакета да се постави безопасното стъкло „триплекс“, предпазващо от парчетата при счупване. Може да се постави и закалено външно стъкло, също подходящо за места при повишени вибрации и напрежение отвън. Удобни са и допълнителните уплътнители за защита от дъжд и сняг. Конструкция, позоляваща няколко режима на вентилация и др. екстри. Има варианти с повишена топлоизолация, с ръчно и даже с електрическо отваряне на прозореца. Налични са вече т.нар. „умни прозорци“, които са интегрирани в система за дистанционно управление. По този начин може да се контролират климатът и осветеността в мансардното помещение. Разстоянието, от което може да се управляват, е 300 метра.
Покривните прозорци също могат да бъдат снабдени с различни щори, жалузи, противонасекомни мрежи.
Има и т.нар. прозорец-балкон
Състои се от двусекторен мансарден прозорец, горната част на който може да се отваря независимо от долната. В тоя случай изпълнява ролята на обичаен покривен прозорец, а при отварянето на долната част се образува допълнително пространство и прозорецът се трансформира в балкон. Двете части си имат автономни отварящи и затварящи механизми с различно обособени функции. Може да е снабдено и с автоматичен антиконденз клапан.
Поради по-специфичните условия на експлоатация на покривните прозорци към тях могат да се приложат различни технически иновации. Например да се снабдят с нагреваем стъклопакет и термокабел. Това нововъведение може да ви избави завинаги от необходимостта да почиствате прозореца от сняг и лед. Ефективното стопяване на леда по целия периметър на мансардния прозорец се постига чрез стъклопакета и захранващия кабел, с което се повишава температурата. Нагреваем стъклопакет с термокабел може да бъде инсталиран в прозорци с различни размери. Не е пречка да се добави и към поставен вече стъклопакет. Допустимо е да бъдат нагрявани, както външното, така и вътрешното стъкло от пакета. С това си загряване мансардният стъклопакет се явява и като допълнителен източник на топлина в съответното помещение.
При всички тези варианти се спазва и безупречното изискване за безопасна експлоатация. Мансардните /покривните/ прозорци не са нещо екслузивно, въпрос на архитектурно решение, което след това може да бъде реализирано с най-съвременните технологии и материали. Изборът е според индивидуалното решение и възможности на покривната конструкция.