Помещенията без естествено осветление от прозорци са по-скоро изключение. Понякога става така, че за да се отдели на всеки някаква автономна площ, се разпределят и такива стаички, които иначе биха били гардеробна, килер, спалня…там където липсата на прозорци би било допустимо. Такива помещения се нуждаят от допълнителни акценти, които да компенсират недостига на пространство и на естествена светлина.
Правилното осветление
Изкуственото осветление, което се използва в такива случаи, би трябвало да бъде най-близо до естественото, за да не се чувства постоянен дискомфорт. Да се избягват лампи с топла светлина в полза на онези, които излъчват по- към спектъра на дневната. Равномерното осветяване е водеща тема в такива случаи, за да няма ъгли и зони, които ще ни напомнят за главния недъг – липсата на прозорци.
Как да се компенсира?
Монтиране на многозонално осветление – т.е. да се ползват, както осветителни тела на тавана, така и на стените, на пода, а също и върху конкретни мебели.
Покрай основния източник – полилея, да се сложат допълнителни по-малки подсветки, разширяващи осветяемите зони в помещението. Отделни фрагменти като ниши, картини, писалище и др. също могаг да бъдат снабдени с такива източници на изкуствена светлина.
Преодоляване на усещането за затворено пространство е също много важен момент в такива случаи. За тази цел се използват разни хитрости. Направете например подсветки около кухненските шкафове, в основата на леглото и на други подходящи места, които биха създали илюзия за проникване на слънчеви лъчи. Ако се сложи подобна подсветка около самия под, това създава също ефект на въздушност.
По вратите на някои мебели може да се монтира светодиодна лента, която със своите бликове също създава впечатление за попадане на външни лъчи. Понякога мозъкът не ги различава.
Огледала и фалшиви прозорци
Обикновеното огледало не се използва само при фалшивия прозорец. Знаете как то преобразява интериора. Може да се ползва пълноценно. Например инсталиране на цялостна композиция от огледални фрагменти, може цяла огледална стена. Самото огледало може да се монтира и върху мебели. Инетересен ефект има и като се постави най-високо на стената, под тавана.
Оптическа измама чрез фалшиви прозорци
Това е доста популярен прийом в такива случаи. Да се излъже зрението не е чак толкова сложно. Вариантите са няколко:
Огледален „прозорец“, имитиращ разделение на части. Важно е да му се подбере подходящо място. Огледалото освен това разширява оптично пространството и удвоява недостигащата светлина. Такъв акцент може да бъде допълнен с щори, перденца – така че да покриват само отчасти огледалото. Вариант е и върху него да се постави ефирна рисунка.
Другият вариант на фалшивият прозорец е да му се постави подсветка отстрани. За тази цел обаче ще е нужна не голяма ниша с дълбочина около 7-10 см, в която да се монтира светлоотразително алуминиево фолио, да се постави светодиодна лента с излъчване най-близо до естествената дневна светлина. Цялата конструкция ще се закрива от имитиращите крила на „прозореца“.
Много добър вариант в този случай с фалшивия прозорец е да се монтират матови стъкла на мястото, които ще разсейват светлината с имитация на слънчева. Защо не и да се поставят витражи. Те не само ще естетизират, но и също ще засилят оптичното впечатление. Може да се монтират и прозрачни стъкла, но зад тях трябва да се поставят изображения с градски или природен пейзаж, за да е реалистично. Подсветката се поставя по контура или зад съответното изображение.
Има вече и готови LED-„прозорци“ с вградена подсветка. Можете да настройвате времето и природната среда „отвън“ според желанието си. Някои от тях са снабдени дажe и със звукова фонограма.
Ако сте изкусни живописци, можете и сами да си нарисувате на въпросното място в рамките на фалшивия прозорец картина, пейзаж…Не забравяйте и задължителните щори или перденца.
Бързо и интересно решение е монтирането на жалузи с подсветка. Видимо са обикновени жалузи, но се различават всъщност с това, че имат LED-подсветки, създаващи ефект за наличие на прозорец. Светлината сякаш прониква през пролуките на полузатворените жалузи и ефектът е постигнат.
„Прозорец“ на тавана
Също интересен вариант, заслужава си да се разгледа отделно.
Мястото, избрано за таванен прозорец може да се налепи с постери, изобразяващи дневно или нощно небе, облачно или ясно…си решавате самите вие. И там за подсилване на ефекта може да се постави подсветка.
Може и върху висящи тавани да се нарисува някакво платно. Там ефектът от подсветката се получава като се инсталира осветление и вътре. Като цяло на тавана може да се използват същите техники, които са приложими и за фалшивия прозорец на стената – със стъкла, изображения зад тях и пр.
Интериорни хитрости
Помислете за поставяне на аквариум, който си има самостоятелно осветление вътре. Може ярка картина да фокусира и привлича погледа, като по този начин отвлича вниманието от несъвършенството на пространството.
Поставяне на щори
Има ли щори, човек винаги иска да види какво има зад тях, а това е обичайно прозорец. Монтирането на щори има за цел да създаде точно този ефект. Те могат да са поставени и върху цялата стена – от тавана до пода, по правило най-добре зад дивана или леглото.
Създаване на истински прозоречен отвор
Не се плашете, не става дума да се пробива стената и да се съедините с улицата. Идеята е да се създаде контакт на помещението без прозорци със съседна стая, ако това е възможно. Оттам ще прониква все пак някаква светлина и ще бъде определено оптичен акцент. Размерът би могъл да е всякакъв – според предпочитанията ви и особеностите на помещението. Зависи и от степента на уединение, което бихте искали да постигнете. Като имате връзка със съседна стая, решавате отчасти и въпроса с вентилацията.
Блясъкът на метала
Всички гланцирани, блестящи повърхности отразяват светлината повече и затова може да се използват. Метални, хромирани рамки, вази, кристални предмети, фолио, ламинат и др. материали ще изпълнят стаята с допълнителна светлина и ще създадат особена атмосфера.
Не трябва да се прекалява с тези блясъци. Ако се прекали с тях, то стаята макар и със съответните бликове, ще стане непривична и раздразнителна. Да се спази мярката.
Фототапети
Те също са средство за създаване на оптични ефекти по стената за разширение на пространството, визуални акценти. Предпочитани са градски или природни пейзажи с някаква перспектива. За да има стил в стаята, трябва съдържанието на съответния тапет да се подкрепя вътре с някои елементи. Ако на тапета има горски пейзаж, то в интериора сложете някакви живи растения. За подсветката също казахме.
Живи растения
Знаем, че стаята без прозорци няма и приток на въздух. Трябва ни някаква система за вентилиране. Няколко растения вътре няма да ни попречат. Ще внесат живот и свежест. Подходящи са например фикусите, които изчистват и овлажняват въздуха, още подходящи са и хлорофитум, бегония, алое…
Създайте фокусна точка в стаята
Елемент от интериора, който ще е водещ и ще прилича максимално вниманието. Недостатъците ще останат по-незабелязани. Може да е скулптура, изящна вещ, мебел, портрет, камина с украса покрай нея…
Равномерно разпределение на светлината
Всички сценарии, които разпределят светлината из помещението, са удобни за целта. Особено подходящ е вариантът с множество лампички, вградени в тавана.
Пастелните тонове имат по-нежно и благородно излъчване
Кремово, слонова кост, цвят резеда и др. създават усещане за откритост. Те трябва да се комбинират с по два-три или ярки, или контрастни акцента в стаята. Да не се прекалява с количеството на акцентите.
Дизайнът на стая без прозорци си има специфика и трябва подчертан художествено-пространствен усет, за да се компенсира недостатъка от липсата на естествена светлина.