Съвременната дограма е изделие с качества, които го правят издръжливо на атмосферни условия и дълготрайна експлоатация, но въпреки това е нужна поддръжка и почистване на нейните елементи. Почистените прозорци пропускат повече светлина и на тази основа потребителите икономисват електричество. За около месец неизмитите прозорци са в състояние да спрат 10% от слънчевата светлина, а за четири месеца този дисбаланс нараства до 50%.
Как правилно да се измият прозорците на този тип дограма?
Прието е пласмасовите прозорци да се мият два пъти годишно. За да не повредят рамките и стъклата е важно да се подберат правилно почистващите средства. Кои са основните грешки, допускани при миене на прозорците от ПВЦ?
Те са свързани с:
- Материалите, използвани за тази цел: не трябва да се ползват силно абразивни средства и твърди гъби (сюнгери), с които може да се надраска, както стъклото, така и рамките. Гъбите и бърсалките за подсушаване трябва да са меки. За тази цел са най-подходящи микрофибърните кърпи, които добре попиват течността и не оставят следи. Не лош вариант са и хартиените кърпи, които използваме за хигиенни нужди.
- За това почистване не се допуска използване на бензин, спирт и разни разторители на киселинна основа. В противен случай прозорците съвсем скоро ще пожълтеят. Рамките се препоръчва да се почистват с разтвор на универсален почистващ препарат. Той добре сваля замърсяванията от различно естество и придавава блясък на повърхностите.
- Да не ползват остри предмети за премахване на наслоени и засъхнали мръсотии – от рода на ножове, отвертки, длета и пр. Задължително ще останат дразнещи следи след това.
Какви мерки за безопасност да приложите?
- Не се опирайте на ненадеждни предмети, когато миете прозорците от външната и от вътрешната страна. Опасно е да не паднете.
- Не се накланяйте силно извън прозореца и не стъпвайте върху външния преваз.
- За всеки случай при по-рисковано действие помолете някого да ви придържа.
Как правилно и бързо да се измият петната?
Може да използвате най-лесно специализиран спрей, а после мека кърпа или хартия за изтриване. Този способ е приложим в случаите, когато прозорците са слабо изцапани.
Ако е нужно да измиете по-замърсени прозорци, ще трябва да използвате приблизително следния подход:
- Надявате подходящи ръкавици и наливате в съд не много топла вода. Накисвате в нея мека кърпа или гъба. Изстисквате от водата, но оставяте изтривалото да е достатъчно влажно.
- Изтривате прахта и мръсотията от профилите.
- Със зигзагообразни движения разпределяте по повърхността течност за измиване на прозорци. Първо се измиват външните части на прозорците, а после вътрешните.
- Вземете чиста памучна кърпа, гъба или хартия и изтрийте внимателно повърхностите. Използвайте кръгообразни движения.
- За да сияе прозореца, накрая го изтрийте със сух вестник или друга подходяща хартия – ще се получи нещо като гланц.
Следете каква дограма имате? В някои случаи тя е със самопочистващи се стъклопакети. Вижте каква е инструкцията за тяхната експлоатация.
При грижа за профилите, обкова и уплътнителите използвайте точните поддържащи средства. Не всички части на прозореца се нуждаят от такава грижа, но обковът системно трябва да се поддържа чрез смазване. Уплътнителната гумена лента след като изсъхне е хубаво да се намаже със смазка на глицеринова или силиконова основа. Тази процедура да се прави два пъти годишно.
Инструменти, приспособления
Днес често се използват и специални приспособления за почистване на стъклата, продават се и в магазините. Те имат и по-дълги дръжки, позволяващи да се чисти по- на високо – витрини, високи прозорци и на недостъпни места. Състоят се от две части – едната за миене, другата – за обиране на водата.
Време за почистване
В климатичен аспект най-подходящ за почистване на дограма е леко облачен, безветрен ден. Ако е при ярко слънце, с много топлина, твърде бързо ще изсъхва нанесената влага, а при вятър – ще останат следи, с които трябва да се преборите.
Като сезон – за предпочитане в междинните сезони – пролет и есен. Ако все пак нямате избор, гледайте да е в тих ден с умерена температура. Не трябва и да се прекалява с почистването, защото това може да доведе до преждевременно състаряване на пластмасата и на уплътнителите, което неизбежно ще доведе до намаляване на срока на експлоатация.
Не бързайте с почистването след монтажа
Нека не се избързва с цялостното почистване след монтажа. Нека се остави време за изсъхване на монтажната пяна и мазилките. След това свалете и защитните лепенки от профилите, защото ако ги оставите дълго, те ще се разложат под въздействието на слънчевата топлина и няма да може да се махнат лесно.
Ако това се случи, може да ползвате и други начини:
1. Може да използвате скоч лента. Залепяте я върху остатъка от старата. След това рязко я издърпвате. С нея ще се махне и долният остатък. Ако не се получи веднага, пробвайте няколко пъти.
2. Използване на олио. Остатъците от скоч могат да се махнат и чрез обикновено олио. Каквото и масло може да използвате. Върху гъбата се капва от олиото и се нанася по повърхността, където са останали въпросните следи от скоч-лента. Оставете десет минути да действа. Изтрийте с мек парцал.
3. Използване на медицински спирт. Тампон, напоен с медицински спирт, се прекарва по участъците със скоч. Първо го приложете върху малък участък, за да проверите как действа върху пластмасата спирта.
След като махнете лепенките с мека гъба и миещ разтвор почистете рамките на профилите. Тук е моментът и да проверите дали са освободени и дали работят дренажните отвори в тях.
После се измиват стъклата – отначало от вътрешната, а после и от външната. Може да използвате и готови спрейове за стъкла, както и салфетки, натопени с почистващ разтвор.
Ако не почиствате редовно, не само няма да имате естетична и хигиенна среда, но и ще допринесете за по-бързото изхабяване на дограмите. Затова вложението в това е икономия на ресурси в бъдеще.