Закупуването на дом в днешно време е сравнително скъпа и дългосрочна инвестиция. Така че при подхода към нея е нужно да се огледат всички детайли. Те може да са решаващи.
Повечето аспекти, върху които се фокусират тези, които са решили да направят крачката, са избор на местоположение, тип строителство, комуникационни удобства. Но всяко семейство-обитател на съответното жилище си има стил и начин на живот, за който не винаги си даваме сметка. То става важно в момента, в който се окаже, че сме ги загубили по една или друга причина.
Ето на вашето внимание и някои наглед по-второстепенни фактори, които е нужно да се имат предвид.
Грешка #1: Не се проверява светлината в помещенията и циркулацията на въздуха
Направете си труда, да проверите дали стаите в бъдещата Ви къща получават достатъчно слънчева светлина през по-голямата част от деня. А за циркулацията на въздуха, не използвайте теста с палеца след залез слънце.
За тази цел: посетете къщата най-малко два пъти, за предпочитане в различно време на деня, за да получите точна представа за естествените условия на осветление в различните стаи.
Грешка #2: Лошо пространствено планиране
Ако в момента даден имот удовлетворява потребностите ви, то не се знае дали в същата степен би могъл да го прави в бъдеще. Така че трябва да се оцени възможността конкретната къща на какви бъдещи структурни промени ще е в състояние да отговори.
Животът не стои на едно място. Може да стане така, че да ви трябва повече пространство, за да се разширите и усвоите нови функции. Отговорете на въпросите: Как ще се промени начинът ми на живот през следващите десет години? Тази къща ще се погрижи ли за тези изисквания?
Съвет: Целта е да бъдете сигурни за бъдещето на вашия имот, като оцените вашите изисквания за пространство преди подписването на сделката.
Грешка # 3: Не се обръща внимание на вътрешното оформление
Вътрешното оформление оказва влияние върху ежедневния ни начин на живот до голяма степен. Наличие на дълги коридори, изпъкнали ъгли или стълби са фактори за ограничаване на движението. Освен това домовете, които имат спални близо до централната жилищна площ или в непосредствена близост до път с тежък трафик, могат да окажат неблагоприятно влияние върху спящите. Те може да нарушат съня си и външният свят някак си да повлияе върху личния свят.
Съвет: Изберете оформления с равномерно разположени помещения. За да преодолеете проблемите около лошо разположените спални, изберете звукоизолирани врати и прозорци.
Грешка # 4: Игнориране на разположението на прозорците
Прозорците са основна и решаваща черта на всеки дом. Неправилното разположение на прозорците, непропорционалните размери на прозореца (в сравнение със стаята) или нискокачествените прозоречни рамки могат да доведат до:
Липса на подходяща вентилация и светлина; Течение; Изтичане на топлина; Създаване на влажни и нездравословни условия на живот. Прекомерната светлина и топлина пък правят къщата по-малко енергийно ефективна.
Съвет: Потърсете дома, който оптимизира използването на природни елементи. В зависимост от вашите нужди и предпочитания, се възползвайте от тонирани прозорци (подходящи за дифузия на директна слънчева светлина) или от двойно остъклени прозорци, устойчиви на атмосферни влияния (силно препоръчвани за места, които изпитват силен вятър и силни дъждове).
Грешка # 5. Неправилен размер и подреждане на електрическата инсталация
Ел.инсталацията трябва да отговаря на нуждите на консуматора. Пропорционалното разпределение на ел.товари е от значение. Ака има малко помещение с висока мощност, ще консумира по-голяма мощност, докато в една с по-малка мощност голяма стая ще се стигне до консумиране на повече електроенергия.
Така че оценете правилното разполагане на компонентите на електрическата инсталация в бъдещия ви дом. Това не е маловажно. Опитайте се да инсталирате външното тяло на климатика в сенчеста зона, така че компресорът да не трябва да работи прекалено силно. Поставянето на растения или стрехи е практично решение за осигуряването на сянка, но внимавайте, защото те блокират приема на въздух.
Съвет: Инсталирайте и ползвайте, ако е нужно, програмируеми термостати във всички помещения, за да се предотврати загубата на електроенергия.
С оглед важността на инвестицията процесът на придобиване на имот изисква задълбочено планиране и изпълнение. Понякога ниските лихви по ипотечните кредити са силен стимул за това да направите такава крачка.
Какво още трябва да имате предвид в такава ситуация?
1. Не купувайте къща, ако планирате да се местите в скоро време
Ако това стане, ще трябва да предвидите вариант за отдаване под наем или препродажба. Това си има своята цена и особености.
Какво да направите? Ако не сте в район със силен пазар на отдаване под наем, който би ви позволил да покриете ипотеката, ще използвате този вариант. Ако не е така, не правете сделката, при условие, че дълго няма да останете на тази територия.
2. Помислете или се подсигурете, ако евентуално вашите доходи намалеят, а трябва да плащате по кредит
Когато искате да закупите нов имот, сте под еуфория. И не винаги си давате сметка какво ще стане, ако случайно се променят обстоятелствата в живота ви. За съжаление понякога това се случва в неблагоприятна насока. Как ще се справите тогава – помислете предварително! Сделка от този мащаб не е детска игра.
3. Не забравяйте за допълнителните разходи
Направете сметка и за неотменните си разходи в бъдеще. Купуването на дом не е просто въпрос на замяна на плащане под наем с ипотечно плащане. Има и разходи за поддръжка, комунални услуги (които вероятно ще струват повече) и имуществени данъци. Хората са склонни да забравят за имуществените данъци и застраховки, когато мислят за бъдещия си имот. Точната преценка може да ви изведе до размер на плащания, извън диапазона, който може да си позволите.
Какво да направите? За да си направите точен анализ на бъдещите сметки, попитайте собствениците на жилища за техните средни разходи за комунални услуги и данъци върху имуществото. Потърсете застрахователна оферта за жилище от този тип с бюджет, сложете и разходи около 1% от покупната цена на дома за годишна поддръжка. И тогава теглете чертата, за да вземете крайно решение.
Тръгвайки към кардинална промяна в живота си, си дайте сметка до каква степен сте в състояние да обслужвате в бъдеще ангажиментите, които сега поемате.