Физическите свойства на стъклото са безценни и ненадминати когато става въпрос за палитрата от материали на архитекта. От времето на катедралите и на брилянтните цветни витражи, стъклото служи като функционална и дидактическа цел. Освобождението на модернистите предлага най-изящно-рамкирани хоризонтални гледки, предоставени от широки прозорци. Архитектите са се обърнали към стъклото, за да постигнат не само естетически, но и нарушаващи границите условия в техните проекти.
Днес, архитектите са изправени пред все по-голям спектър от възможности за избор при определяне и проектиране на фасадите на сгради със стъкло, тъй като производителите на стъклени фасади предлагат по-голямо разнообразие от цветове, текстури и модели от всякога. Също така е разработен и по-широк кръг покрития и обработки, което дава възможност за по-фина селекция на стъкла с комбинация от светлинна пропускливост, отражателна способност и усвояване, за да отговорят на нуждите на изключителните архитектурни проекти. Тези опции влияят на естетиката и енергийните характеристики на стъклото, и следователно на цялата сграда.
Благодарение на усъвършенстваните инструменти за изчисление, на енергийната ефективност може да се разчита, но графичното представяне на стъклото все още е предизвикателство.
При фасадите от алуминиеви панели се използва технологично напреднал продукт, чиито уникални характеристики облекчава дизайна. Прави и извити повърхности в ярки цветове, дават нов аспект на всякакви сгради. Алуминиевите панели са атрактивно и гъвкаво решение с метална обшивка – идеално за интериорни и екстериорни повърхности. Материалът е лек, издръжлив, с изолационни качества, като по този начин ефективно осигурява високо енергийно ниво на сградата.
Материалът, от който се правят алуминиевите панели, също така лесно може да се моделира в различни форми и да се монтира лесно. Алуминиевите панели притежават предимства като идеално съотношение на якост / тегло, здравина, прости техники за моделиране, бърз монтаж, фиксират се директно и бързо, устойчиви са на неблагоприятни атмосферни условия.
HPL (high-pressure laminates)фасадните панели много често се използват като облицовъчен материал за вентилирани фасади поради техните уникални повърхности, най-високо качество и дълготрайност. Панелите са много стабилни, но все пак предоставят подходящата гъвкавост за обработка и монтаж.
HPL фасадните елементи са ламинати, изработени под високо налягане, които са произведени от естествени влакна, накиснати в синтетична смола под високо налягане и висока температура в ламинатни преси. Затворената клетъчна структура на повърхността се получава със специални производствени технологии. Ламинатите под високо налягане са свободни от органични халогени или серни съединения. За външната структура на фасадата, се използват фасадни плочи с различни форми, както и различни механизми. Фасадните плочи могат да бъдат фиксирани видимо с нитове, или невидимо с лепило или механични системи.
Керамичната плочка е материал, който е бил използван в цялата история на архитектурата, за да покрива и украсява фасади.
Керамичните плочи се изработват от лек материал с практически нулево водопоглъщане и изключително устойчиви на химически и атмосферни влияния. Тези качества водят до ниски разходи за поддръжка, издръжливост и отлично съпротивление. Керамичните плочи се използват при свързани или вентилируеми фасади.
Вентилираната фасада е система, при която външните стени на сградата са облечени с механично закрепване и висящи устройства.
Системата включва пространство, където топлоизолационен панел може да се фиксира на стената на сградата и който също така дава възможност за адекватна циркулация на издигащия се въздух.
Вентилируеми фасади осигуряват защита на сградите срещу атмосферни условия и замърсяващи вещества, но също така предлагат и забележителни предимства по отношение на топло- и звукоизолационните характеристики и могат да бъдат считани за едни от най-ефективните обвивки като те предлагат защита на основните стени, позволяват да се прилага икономия на енергията, отстраняват топлинните мостове, отстраняват повърхностната кондензация, подобряват външния вид на сградата и не на последно място с течение на времето запазват оригиналните си технически и естетически функции.
Съществува широка гама от размери на керамични плочи, което позволява облицовка на големи вертикални, наклонени и извити повърхности; по този начин дизайнерите са свободни да изразят своите архитектурни идеи без ограничения.
Областите на приложение обхващат всички видове строителни елементи, вариращи от обществени и обслужващи сгради с търговски и бизнес центрове, престижни офис сгради, промишлено и жилищно строителство.
Различните размери и цветове, заедно с конкретните повърхностни структури са достъпни за всички тези сектори.
Подходящи са както за нови сгради, така и за ремонти на вентилируеми фасади като предлагат забележителни предимства и в икономически, и в естетически аспект.