В конструкцията
По-тъмните на цвят профили на дограмата действително ли са подложени на по-голямо въздействие и деформация?
Да, практиката го потвърждава. Този ефект се дължи на по-голямото натоварване на профилите вследствие на климатични и температурни промени. По правило това натоварване е съсредоточено върху пространството между вътрешния и външния профил на дограмата. Може да предизвика разширения, деформации, даже размекване на профила…Сами можем да се досетим, че това неизбежно би предизвикало намаляване на практичното и полезно използване на дограмата – ще се появят ненужни пролуки, недобро затваряне, усилие при отваряне, нарушен външен вид….въобще биха се появили евентуални проблеми с функционалността на продукта. Ще спадне нивото на изолация – температурна, звукова, въздушна – и това също би се почувствало като дефект. Проблеми с плътността ще се появят тогава, когато е нарушен вида и качеството на уплътнителните елементи: ако те загубят първоначалната си форма, ще възникнат и проблеми с прилепването между касата и крилото.
Какво да се прави?
За производителите на този тип профил явлението е познато, натрупани са множество наблюдения и събрани достатъчно доказателства за това как се държи този тип дограма с по-тъмен цвят. Изпитанията пък да довели до това да се усъвършенства технологията и са направени предписания за производителите на профили. Това са точни указания, отнасящи се до производството и до монтажа на изделията. Какво съветват технолозите?
• Да се оптимизират размерите на произвежданата тъмна дограма, сравнение с тези на бялата;
• При този вид производство да се приемат за употреба по-подсилени профили. Това може да се постигне чрез увеличаване на дебелината на стените на профилите, по-усувършенствани сечения, по-устойчиви на външни влияния стомани;
• Въвеждане на повече отвори за вентилация.
Всички новости трябва да са отразени в генералната директива FE -13/1, касаеща контрола върху производството на годни профили. Тя се нарича „Годност на PVC профилите – изпитване и класификация“ и е част от задължителния мониторинг върху качеството на профили за дограми. Следователно производителите на тъмни дограми безапелационно трябва да се съобразят с нейните стандарти.
Обков
Съществува ли нормативно определение за отстоянието на вертикална тръбна дръжка от края на крилото на вратата?
Специалистите от ift Розенхайм казват, че няма изрично посочени предписания за това. Главното изискване при проектиране и сглобяване на вратите е те удобно и лесно да се отварят и затварят, без да се стига до усилие, което може да доведе до инцидент.
За да се използва вратата не само удобно, но и безопасно, е нужно разположението на вертикалната щанга на дръжката да е на такова разстояние от края на вратата, че след като се поставят всички елементи от конфигурацията –ключалки, патрони и пр. – при експлоатация да не се допусне прищипване на пръст, някакво друго нараняване вследствие на конструктивния проблем.
Поради това, за да се преодолее проблемът, е нужно за разстоянието по цялата височина на крилата с тръбна дръжка да се прилагат определени минимални лимити от края. Тъй като те са минимални, при всяко отклонение в едната или другата посока, би могло да се получат явления, нарушаващи удобството на употреба на вратата, а също и безопасната й експлоатация.
Ако пък се отиде в по-голямо изместване навътре ва вертикалната тръба на дръжката, то ще последват други проблеми. А именно:
• Усилие за отваряне на вратата, най-вече при наличие на по-големи и тежки крила;
• Всяко прекомерно усилие може да доведе до нараняване;
• Пак поради заяждане може да се сблъскате с вратата, особено е опасно със стъкления й сегмент;
• Трудно или невъзможно използване от деца или лица с нисък ръст;
• А когато дръжката се постави в средата, то тогава е невъзможно да се разбере каква е посоката на отваряне.
В крайна сметка, поради изброените причини е нужно да се съблюдава разстояние от 10 см между дръжката на вратата и вертикалния край на крилото.
Безпрепятствен достъп
На каква височина да е дръжката при т.нар. безпрепятствени врати?
Този тип врати са създадени, за да улеснят хора с увреждания, както и да създадат по-безпрепяствен достъп на потока от посетители. Това касае не сама прага, но и начина на отваряне.
Германските норми в този аспект дават предписание за 85 см от горния ръб на вратата до оста на дръжката. Например в сграда с помещения за достъп на инвалиди те ползват колички с размери между 85 и 105 см. Това е и височината според предписанията на DIN 18101.
Посочената височина от 85 см е проблематична при наличие на врати за безпрепяствен достъп с много посетители, при които заключалката /патронът/ е поставен под дръжката.
Може да възникнат проблеми при използването им и в следните случаи:
• Хора с по-голям ръст, на които се налага навеждане;
• Посетители с болки в кръста, на които също им се налага да се наведат;
• Хора с увредено зрение, които с опипване търсят мястото на дръжката за отваряне;
• При използване на инвалидни колички, защото в тези случаи ще трябва да се наведат силно напред и ще нарушат равновесното положение, при което може да се случи преобръщане;
• Влизащи хора, които имат умствени проблеми – те също търсят мястото на дръжката на грешната височина;
• Затруднения се създават и на персонала на учреждения, при които обслужващите трябва да преминават през тези врати със заети ръце.
Поради тези причини стандартът DIN 18040 предписва залагане на дръжката на височина до 105 см. По този начин биха се избегнали проблемите на хора с увреждания и нестандартен подход при преминаване през вратите с безпрепяствен достъп.