Подпокривните помещения, когато се превърнат в усвоена жилищна площ, са приятни мансарди. За тях също е нужно да вземете решение относно вида и мястото на прозорците.
Какво да е разположението?
По-високо или по-ниско, измерено по вертикалното разстояние до покрива? По хоризонтала – от двете страни, по средата, а също и колко да са?
За мансардите, за които искате да използвате прозорци, които се отварят отдолу, е препоръчително височина на монтаж, при която долната страна е на 150-170 см от пода, като централната ос да минава над главата.
В тоя случай, ако поставите мебели под този тип прозорец, това ще затруднява достъпа до дръжката. Поради което е нужно да се остави свободно пространство нормалното използване на прозореца.
Прозорците в мансардата, чийно начин на отваряне е отгоре, е най-добре да се монтират на 90-100 см височина от пода за долния ръб, а за горния – на 180-220 см. Когато решите да използвате прозорци с горно управление на механиката, това ще даде възможност да поставите нужните мебели под тях, без да пречи на функционирането на прозорците.
Това как е разположен прозореца върху фасадата или върху покривното пространство, има значение за потока светлина, светлинната пропускливост през деня. По-високото разположение дава повече светлина в помещението. Естествено, че колкото повече използвате естествената дневна светлина, толкова по-малко ще се нуждаете от изкуствено осветяване и ще имате по-малко разходи за електрическо осветление.
Разположение на прозорците според посоката. Целодневната осветеност е възможна чрез монтиране на прозорци в посока югоизток.
Ако се наложи да монтирате прозорци в подпокривното пространство, до които нямате лесен физически достъп, то тогава е възможно да използвате система за електрическо управление на прозорците.
Трябва да се има предвид, че като цяло правилото за осветеността е: с всеки метър навътре в помещението и отдалечаване от прозореца, намалява с 50% естествената осветеност.
Размерът на мансардните прозорци
Той се определя от няколко фактора: каква е функцията на помещението, каква е ориентацията по посоки на света, околната среда – дали има естествени ограничители на светлината като големи дървета или съседни високи сгради, зависи и от личните вкусове и предпочитания на ползвателя относно архитектурния облик на цялата сграда.
За да имаме повече естествена светлина в тези помещения, които сме определели като жилищни илри работни, е нужно да се монтират или повече прозорци или като цяло остъклените пространства да са по-големи. Препоръката е общата им площ да е не по-малко от 10% от площта на пода в съответното помещение.
Тип на прозореца
Какъв тип прозорец да се избере в едно мансардно помещение е важно не само за нормално изпълнение на функциите му, но и за поддръжката, свързана с дълготрайността на изделието.
Прозорците от дърво придават по-естествен вид, но трябва редовно да се лакират, за да се предпазят от въздействието на средата. Не са най-подходящи за помещения с голяма влажност. За бани и кухни се препоръчва използването на прозорци от ПВЦ или дървени, но с полиуретаново покритие за по-голяма издръжливост.
Как да се отваря прозорецът?
Когато изберете горна ос на отваряне, това ще позволи да се разшири панорамната гледка през прозореца. Ако се избере централна ос на отваряне пък ще ни позволи да сложим под прозореца мебели за по-функционално използване на пространството в помещението.
Най-модерните конструктивни решения за прозорците днес позволяват те да бъдат така поставени, че да се разшири пространството на помещението към екстериора и с помощта на подобен тип прозорец, дори когато нямате тераса, той самият се превръща в своеобразен балкон.
Светлинна защита
Подпокривното пространство се нуждае често от защита спрямо слънчевите лъчи. За тая цел е нужно да монтирате предпазни щори на прозорците. Трябва да решите в тоя случай къде да ги поставите – дали от вътрешната страна само или от външната, или и от двете.
В мансардните помещения този тип защита има важно значение и не трябва да се подценява, за да не установите в един момент, че стаята се е превърнала в сауна. Така че изберете нужните слънцезащитни прегради, съотвестващи на типа прозорец, избран от вас. Ако не искате завеси, ще трябва да сложите щори.
Те позволяват и пълно, и частично затъмнение.
Какъв тип стъклопакети да изберете?
Например с термоизолационни стъкла. Те, макар и по-скъпи, си оправдават средствата. Тъй като светлинният обем намалява с поставяне на всяко допълнително стъкло, трябва да имате предвид и това обстоятелство. Стъклопакет с две стъкла позволява 80% от светлината да премине безпрепятствено. Това не се забелязва непосредствено. Просто, ако застанете точно под пряката слънчева светлина на прозореца, ще усетите, че не ви е толкова горещо.
Многопластовото стъкло е способно да задържи топлината в помещението, след като вече го е нагряла. Този тип стъклопакети носят по-приятен микроклимат в помещенията.
Енегроспестяващите стъкла са друг тип решение, защото така направени, че пропускат най-много светлина, но пък възможно най-малко топлина същевременно. Така че осветеността не е в конфликт с прекомерното затопляне. Това несъмнено носи комфорт за обитателите.
За препоъчване е да не се експериментира с дограми, обкови и стъклопакети от съвсем различни производители, защото понякога те имат различни монтажни и крепежни елементи, а това застрашава от прокапване и загуба на енергия.
Мансардните прозорци могат не само за разширят визуалния кръгозор, но и силно да повлияят на климата в помещенията. Изборът е според особеностите на стаите и функционалността, която искате да постигнете.
: