PVC дограмата има универсални качества, мултисезонна и достъпна e. Ако случайно изпуснете по-топлия сезон да я подмените, а не ви се иска да посрещнете зимата със старите пропускливи прозорци, може да се наложи подмяна и монтаж и в по-студения сезон.
Зимата влияе ли на качеството на монтажа и на експлоатацията по-нататък е въпросът, който си задават често потребителите
Специалистите са категорични, че монтажът на този тип дограма в студеното време не би трябвало да ви смущава особено. Разбира се, знаете, че битува едно общоприето становище, че зимата не става за такъв род ремонти и обновления. Кои са причините?
На първо място стои резонният довод, че по време на тези действия се излагате на студ и проветрение повече време. Това естествено ви нарушава комфорта на живот. На второ място има опасения, че влошените условия може да се отразят на качеството на монтажа. Тези основания имат стойност и не могат да бъдат пренебрегнати, но в никакъв слуай не са решаващи. Проблемите биха могли да бъдат преодоляни по един или друг начин.
С оглед студеното време се ползва полиуретанова пяна, подходяща за такъв сезон. Днес материалите за тези дейности са така направени, че издържат и на по-ниски температури, до към – 15 градуса. А що се отнася до проветрението на помещенията, то опитът показва, че те не изстиват повече отколкото, ако се наложи например по-отчетливо освежаване на въздуха при нормални обстоятелства. Откриването трае не повече от четиридесет минути. За сметка на това новата ви придобивка веднага рязко ще подобри микроклимата в стаите.
Монтажниците е нужно да се съобразят с особеностите на монтажа в зимни условия, но нищо повече. Даже точно в такъв период още по-добре излизат наяве някои пропуски, ако са направени – лошо връзване, наличие на влага, не добри уплътнения, недостиг на пяна…А бихме казали и едно предимство в друг аспект: през лятото поръчките са много и това би могло потенциално да повлияе на качеството на монтажа, докато през зимата, този фактор е отпаднал и работниците могат да работят по-концентрирано и спокойно.
Следователно изводът е: без колебание, ако се наложи и имате такива планове, си подменете дограмата и през зимните месеци. През деня не е и толкова студено.
Полезни съвети за правилното експлоатиране на ПВЦ дограма
Смазвайте
Това обикновено се пропуска. Всички детайли, които подлежат на триене в дограмата, трябва да се смазват. Това са предимно елементи от обкова. Ще ве подсигури дълготрайна употреба. Не чакайте нещо да почне да скърца и чак тогава да се сетите, че е нужно да предприемете нещо. За тази цел не ви трябва майстор, лесно се прави.
Каква смазка може да използвате?
Тази за шевни машини. Намира се лесно в специализираните магазини. Икономично се употребява, няма проблеми да го извършите самостоятелно. Само няколко капки на уязвимите места.
Колко често се прави? Поне веднъж на година, макар че най-добре е да има някаква ритмичност – два до три пъти. Със сигурност ще ви икономиса бъдещи проблеми или главоболия.
Сменяйте режимите на употреба на прозорците от ПВЦ за двата контрастни сезона
Това става точно в междинните сезони – пролетно време за лятна употреба, а есенно – за зимна. Не е и сложно да се направи тази врътка.
Прави се регулиране на ексцентрика на затварящия механизъм. Това не е нищо повече от един винт. Може да е кръгъл, овален, има и отвор за осъществяване на тази процедура. Тя се извършва със специален ключ шестогран. И той се намира лесно, не е нещо екзотично или скъпо.
Реглажът е всъщност преместване на ексцентрика по оста му, с което се променя силата на натиск към рамката. Обикновено монтажниците при първоначалната инсталация оставят механизма в нещо като междинно положение – тоест да отговори за всички сезони. През зимата е нормално да се потърси решение за по-добра изолация и затова се прави тази настройка.
Дали механизмът ни е за лятна употреба?
Тестът може да си направите, като поставите лист хартия между рамката и прозореца. Щом сте в състояние да издърпате лесно хартията, значи е в летен режим. Ако се изискват усилия или се прокъса, значи е в зимен.
Не е желателно да оставяте механизма само в единия или в другия режим. Ако стои например само в зимен, ще имате по-силно уплътнение несъмнено, но тогава, когато това няма да ви е нужно. За сметка на това от този натиск уплътнителят ще се изтърка много по-бързо и може да се наложи по-ранна смяна.
И още един аргумент в посока на зимната подмяна на ПВЦ дограмата. Той е финансов. През зимата спадат тези поръчки и търговците, за да поддържат дейността си ритмично, правят сезонни отстъпки. Така че освен всичко друго, бихте могли да получите и своя финансов бонус, спестени средства, които да насочите за нещо полезно или да надградите елементите с по-високотехнологични продукти.