Най-голямото световно изложение на мебели е Панаирът на мебелите в Милано. Всяка година през месец април 13 000 мебелни компании представят своята продукция и така цялостния изглед на това събитие налага модната тенденция в интериорния дизайн за следващата година. Този април на панаира за мебели в Милано се разкриха модните закони в обзавеждането през 2018 година.
Новите тенденции в обзавеждането категорично се явяват в противовес на технологиите и стреса, които са навлезли дълбоко в живота ни. Желанието ни да се свържем отново с природата и да водим по-прост начин на живот се отразява в дизайна и стила на нашите домове. Аксесоарите са в духа на традиционните занаяти, сякаш изработени по стара технология, а материалите на цялостното обзавеждане са органични.
Започваме с нещо голямо, което се намира в сърцето на нашия дом, всекидневната, и то е диванът. Диванът наистина трябва да бъде голям. Прекарали сме по-голямата част от деня на работа, в срещи и се връщаме вкъщи с основната цел да починем и да се възстановим. Следвайки идеята да избягаме от стреса и да се отдадем на пълноценна почивка, диваните и фотьойлите на 2018 година са проектирани да бъдат големи, удобни и меки, с извити и закръглени форми, декорирани с възглавници и може би небрежно наметнати с леки плетени завивки.
Светлината трябва да облива дома ни с помощта на множество осветителни тела. Хартиените фенери ще допринесат за екзотичната атмосфера в спалнята, в кухнята и ще подчертаят характера на стаята. Нека дневната светлина да нахлуе в стаите през големи прозорци с минималистични рамки.
През 2018 година кафявата и бежовата гама са основата на цветовете в интериора. Всички нюанси на кафявото, керемиденото и бежовото излъчват усещане за тиха сила и спокойствие, защото са земни цветове. Акцентите, които трябва да маркираме върху тази мека основа, са бледорозово, смарагдово зелено и динено червено.
Тапетите се завръщат след дълго отсъствие, но ако се спрете на тях, ръчно изработените са за предпочитане.
Растенията във всичките им форми, подходящи за отглеждане в жилището, завладяват интериора с осезателния допир до природата.
Монохроматичното изкуство, предадено с картини на една изчистена стена, ще говори за изискана елегантност. Поставете една до друга няколко картини с различна големина, но с много близки нюанси в цветовете и идеен синхрон в изображенията.
Медните орнаменти и аксесоари са изключително популярни повече от пет години, но сега достигат своя връх заедно с месинговите детайли и акценти в различните интерпретации за обзавеждане.
Бледорозовото може да се включи в някои текстилни елементи и аксесоари, но е хубаво да избегнем да го ползваме за по-постоянни части от интериора като стени и плочки, защото в следващите години със сигурност няма да е актуално.
Най-мощният фактор при мебелите и обзавеждането за 2018 г. са продуктите и идеите, които са свързани с Wabi sabi – древната японска философия за намиране на красота в несъвършенството.
В традиционната японска естетика Wabi-sabi е мирогледът, съсредоточен върху приемането на преходността и несъвършенство. Тази естетика се описва като една несъвършена, непостоянна и непълна красота. Този прочит на красотата е извлечен от будисткото учение за трите белега на съществуването: непостоянството, страданието и празнотата или отсъствието на вътрешно присъствие и природа.
Характеристиките на Wabi-sabi естетиката включват асиметрия, грапавост, простота, икономичност, строгост, скромност, интимност и преценка на неестествената цялост на естествените обекти и процеси.
Wabi-sabi може да се определи като най-ярката и характерна черта на традиционната японска красота, която оценява всичко автентично като признава три прости реалности: нищо не трае, нищо не е завършено и нищо не е съвършено.
Wabi означава селска простота, свежест или спокойствие. Sabi е красотата в даден обект, която идва от неговата патина и износване от използването му с любов през годините. Значението на тази естетика се заключава в думите: „мъдрост в естествената простота“.
При дървените мебели, рамки, ламперии, маси, се налага тъмното дърво.
Мраморът е предпочитаният материал за кухнята, но трябва да се използва дискретно.
Кухнята е с тенденция да бъде изцяло черна, което предлага съвременен и изтънчен външен вид, особено когато се смесва с растения.
Почеркът на цялото жилище може да бъде в две различни насоки: геометрична или органична. Геометричният дизайн се наблюдава в близките цветове, изчистените форми и използването на ивици в декорацията. Органичната линия се подчинява на меки акварелни бои с хаотични петна и повече текстил.
Популярните стилове и материали при аксесоарите са помощните масички и лампи, месингови предмети, ръчно изработени керамични изделия, дървени вази.
Растенията са задължителна част от актуалния за 2018 година интериор.
В обобщение:
Какво да добавим в интериора си, за да следваме модните тенденции в обзавеждането: топли цветове, естествен камък, растения, обли мебели с извити форми, ракита, черни кухни, преносимо осветление, тъмно дърво.
Какво да премахнем от интериора си: флорални елементи, дамаски, полиран лъскав камък, бели кухни и бани, медни, розови и златни големи повърхности.