През лятото отваряме прозорците и изчакваме помещението да се проветри. Но как да вентилираме помещенията през зимата, когато отоплителните уреди са включени, с най-малка загуба на топлина?
Наличието на модерна дограма в жилището е огромен плюс: по-добро използване на отоплението и следователно по-ниски сметки, както и благосъстояние на домакинството. В допълнение – правилният въздушен поток намалява риска от влага и миризми. Ако използвате камина във вашия дом, която се захранва от газ или други горива, адекватната въздушна циркулация ще сведе до минимум вероятността от натрупване на вредни вещества в помещението и оттам възникване на опасност за здравето.
Като цяло вентилирането на помещението има различни положителни страни.
Ето някои съвети как да го направите с максимална ефективност.
Вентилация в еднофамилна къща
Ако имате по-голямо жилище, или пък строите такова, е нужно да помислите как конструктивно и технически да се подсигури тя. Вентилационната система не само допринася за създаване на подходящ топлинен микроклимат, а подобрява експлоатационните възможности на дома.
Какви са възможните схеми за въздухообмен?
Естествено проветряване чрез създаване на поток, течение при отваряне на прозорци и врати.
Проветряване чрез вентилаторна система, като се използва като вариант и тази, която е вградена във функциите на климатичната.
Комбинирано от двете.
Проблемът за проветряването през зимата е свързан с ненужната загуба на топлина. Обикновено се губи около 40% от топлината. Това довежда до увеличение на разходи за отопление.
Когато живеете в еднофамилна къща, в която има мазе или някакво друго помещение, което се намира под основно използваните на етажа, има друг момент. Има ли значение за температурния режим на основните помещения освежаването на атмосферата в „подземните“? Естествено, че има, защото в повечето случаи те играят роля на изолаторни. Ако имат оптимален температурен режим, това допринася и за този в основните помещения. Помещенията под основните обаче също трябва да се проветряват, за да не се натрупва излишна влага, кондензат и това да даде развитие на гниене, плесени и други поражения.
Как стои въпросът и с проветряването на таванните помещения? По същия начин. Тъй като там няма естествено проветряване и промяна на температурните параметри, през лятото е особено горещо и тази топлина се прехвърля надолу като от излъчвател към основните помещения. Това положение изисква пък охлаждането им чрез климатик. През зимата е обратно: преохлаждането на тавана допринася за значителни топлинни загуби в основните.
Изключете радиаторите или отоплителните системи
Преди да започнем да отваряме прозорците, първо трябва да изключим радиаторите в дадена стая. Едва след около 5-10 минути смело можем да внесем чист въздух в стаята като отворим прозорците. Тази процедура ще гарантира, че радиаторите няма да излъчват топлина, докато студеният въздух навлиза вътре. С това си спестяваме ненужна загуба на топлинна енергия.
Кратко, но интензивно проветряване
От ноември до март времето за обмяна на въздух в стаята не трябва да бъде по-дълго от 10 минути, а оптималната дължина е около 4-6 минути. По този начин няма да охлаждаме стените и мебелите, които натрупват топлина и после ни я връщат. Ако ги преохладим, ще загубим този ценен енергиен ресурс и ще похарчим още енергия, за да се върне старото положение. Оптимално късото проветряване не само ще осигури снабдяване с чист въздух, но и ще изключи преохлаждането на стените и мебелите, които са разположени най-близо до прозореца в случай на сняг или дъжд.
Вятър … от кухнята
Област, която изисква повишено внимание за правилното циркулиране на въздуха, е кухнята. В повечето жилища и къщи в кухните има проветривни канали, свързани с абсорбатор до отопляемите зони за готвене. Те изхвърлят неприятни миризми, но се различават по начина, по който въздухът тече. Някои от тях са оборудвани с въглероден филтър, който след почистване на въздуха ги освобождава обратно в стаята, а някои от тях са свързани постоянно с вентилационния канал. И в двата случая е необходимо да се осигури редовно издухване на кухнята и възможност за освежаване на вътрешната атмосфера. Периодично трябва да почистваме вентилационните решетки, на които могат да се утаят прах и други замърсявания. Благодарение на това можем да сме сигурни, че въздухът, който навлиза през прозореца, безпрепятствено ще намери пътя си към вентилационния канал.
Дори когато не извършвате нещо специално или затормозяващо атмосферата в помещенията, пак е нужно да ги проветрявате редовно. Подсигурената циркулация на въздуха в дома ще ни донесе много ползи, свързани с благосъстояние, икономии, здравословна среда. Струва си да се грижим за снабдяването с чист въздух в къщата – така ще почувстваме положителните ефекти върху себе си. При лоша вентилация може да се стигне до заболявания, а също и натрупване на влага, мухъл, извеждане от строя на определени системи и конструкции.
Какви са изводите?
Естествената вентилация не винаги може напълно да гарантира качествен въздухообмен и съхраняване на топлината в дома. Поради което е нужно да се подсигури принудителна вентилация през зимния период. Това би довело до снижаване на топлинните загуби. Но нека не считаме това за панацея, защото редовното й използване води до финансови загуби от харчене на електричество. Следователно вторият извод е: използването на целогодишна механична вентилация в дома генерира финансови загуби.
Изходът е в използването на комбинирания подход. През лятото – естествено проветряване, през зимата – принудителната вентилация, която включва още и филтриращи елементи и автоматика. Това ще допринесе до 25% икономия на топлина и ще компенсира финансовите разходи.
Има и още един способ за контролирано вентилиране на частен дом – използване на топлообменник под земята. Той трябва да е разположен под точката на замръзване на почвата. Хладните въздушни маси ще се нагряват от естествената топлина, идваща от земята по съответния канал. Това предполага много по-малко използване на електричество, но пък първоначалните инвестиционни разходи са по-големи.
Да припомним, че за проветряване през зимата може да се ползва и режимът на климатика, който е за вентилиране на помещението. Сериозното отношение към темата за вентилацията на помещенията може да допринесе за добър здравословен стил и финансова кондиция, поради което тя не бива да се пренебрегва.