Поддръжката на банята е част от комплекса мероприятия за чистота и грижа в дома. Обикновено това се изразява в ред действия за премахване на натрупали се замърсявания, наслоения, дезинфекциране и ароматизиране. Всичко това не е просто хигиена, това е част от нашето внимание за правилна експлоатация на помещението в комбинация с отношение към здравето.
Повърхностите са обект на множество наслоения, поради което поне веднъж седмично е нужно те да се мият със специален почистващ разтвор. Лавиците вътре не просто да се чистят, а и полират през определен период от време.
Каква е опасността?
Като цяло помещението е силно влажно и това способства за образуване на бактерии и плесени. Те се появяват на определени места и трябва да се премахнат с препарати на основата на белина. Важно е да се знае, че винаги след употреба на белина помещението се проветрява.
В сифона обикновено също се задържат разни мърсотии и остатъци от косми. За да не го задръстят или пък да почнат да излъчват миризма, периодично е нужно да се прочиства с канализационни разтвори за отпушване като се съблюдават съответните правила за употреба.
Образуването на плесени се дължи и на непроветряването на банята. Би трябвало да функционира вентилационна система. Тя не просто отвежда миризмите, тя и отстранява влажните изпарения, допринасящи за населяване и разпространение на гъбичките.
Съответните елементи в банята се третират според материала, от който са направени – порцелан, емайл, пластмаса, дърво, теракот и пр. Ако има дървени елементи, не е подходящо те да се обработват за почистване със силна водна струя под налягане, защото бавно се разрушава текстурата. При системно овлажняване дървото също така променя и цвета си като потъмнява. То също така не би трябвало да се подлага на нагряване с висока температура. Ако държите да имате винаги дървени сегменти в това помещение, е по-целесъобразно те да се обработят повърхностно със специални смеси, които отблъсват водата и запазват дървесината.
Естествено използват се и дезинфекционни препарати. На пазара има разнообразие от такива средства. Употребата им трябва да е съобразена задължително с инструкциите за приложение – доза, време и начин на третиране на повърхностите.
Плесените могат да бъдат неутрализирани и по друг начин – без химия. Това може да стане чрез облъчване с ултравиолетови лъчи.
Системата на грижи за банята включва:
а/ периодично измиване на стените и на пода, а също и на тоалетните аксесоари – мивка, душ или вана; поне веднъж месечно и антисептично третиране;
б/ проветряване – то обезвлажнява и освежава атмосферата;
в/ изтриване на повърхностите след процедурите с кърпа, ако може включително и тавана. Така се премахват влажните капки и кондензата по тях, образуван от парата;
г/ тъй като нищо не е вечно, след години на употреба все пак банята се ремонтира, обновява.
Ако се икономисват средства и време за поддръжка на банята, толкова по-бързо ще се стигне до изхабяване, повреди, които биха довели до преждевременен ремонт. Обикновено ремонтът на банята е трудоемък и сравнително скъп с оглед на включените в помещението разнообразни елементи – настилки, стени, ВиК, вентилация, осветление, отопление и др.
Като цяло главните две опасности в банята са влагата и мръсотията. Те довеждат до последващи усложнения. С времето лавици, стелажи, седалки и други елементи постепенно се покриват с трудно измиваема мръсотия. Ще ви отнеме двойно повече време да почистите. Може да се наложи обработка с шкурка и после ново шлифоване. Всички тези обработки изискват време, а след тях и време за изсъхване, за да се стигне до нова експлоатация.
Вратата на банята е обикновено алуминиева. Може да е изцяло плътна, може да има и съответно и стъклена част без видимост. Има и изцяло стъклени врати с дебело стъкло с пластмасова или дървена дръжка. Тези части също подлежат на поддръжка.
Метално-пластмасовата врата на банята дава отлична изолация – съхраняване на топлината, предпазване от охлаждане. Може на нея да има и стъклопакет, зависи от функционалността. Ако вратата е дървена – то дървесината ѝ също трябва да се обработва периодично, за да се защити от влага и температурни колебания. А стъклената част с препарати за стъкло.
Как да се създаде по-приятна атмосфера?
Чрез ароматизиране – това става чрез приложение на етерични масла, аерозоли, ароматизатори. В съдче с гореща вода се поставят няколко капки от такова приятно за обонянието наситено масло и те постепенно ще излъчват своето ухание. Днес са разпространени и специални антибактериални средства, които не просто ароматизират, премахвайки неприятните миризми. С тях се обработват уязвимите места в помещението. Понякога и приложението на обикновен тоалетен сапун също допринася за ароматизиране.
Как да се предпазим от гъбички и плесени?
Нужно е да се наблегне основно на профилактиката на явлението. Ако се появят, се премахват, но по-добре да не се стига до тях. Те довеждат не просто до зацапване на повърхностите, техните спори се вдишват, също и разрушават дървесните части.
Ако попадне в човешкия организъм, тази спора постепено се развива и довежда до болки в ставите, ревматизъм, дихателни усложнения. Концентрират се повече върху ниските повърхности в помещението, а също и там, където няма хидроизолационно покритие.
Профилактиката е чрез обработка на повърхностите с препарати, съдържащи натриев флуорид. Може да се използва в тази борба и смес от една част меден сулфат и двадесет части дървесна пепел.
Ако повърхностите са покрити с водоотблъскващи смоли, това не позволява да се съхраняват водни частици и не развиват плесени в банята. Обработката на тези повърхности е специализирана още в строителната фаза или при ремонт.
Да не се забравя, че използването на всички антигъбични препарати може да има токсично въздействие и върху човека. Затова след такава обработка винаги е нужно да се подсушава, проветрява и не се овлажнява няколко дни.
Незабавни мерки при гниене на дървени части
Ако са прекалено прогнили вече, трябва да се сменят. Заменените части се изгарят. Тези участъци, които биха могли да се съхранят и използват и по-нататък, трябва незабавно да се обработят с машинно масло. То, както и нафтата, се впива доста дълбоко в дървесината и унищожава бактериите и гъбичките. Разбира се това може да се приложи, ако не разполагате с други подходящи антисептични средства.
Като цяло за състоянието на банята трябва да се следи. Всички мерки за поддръжка да не се пропускат или изоставят за неопределено време, защото биха се оформили бъдещи сериозни усложнения. Само тогава тя ще изпълнява изцяло функциите си, носейки здраве и добро самочувствие за хората, които я ползват.