Стъклените фасади в днешно време са символът на нашата съвременна епоха. Те пасват идеално както в модерни квартали със съвременни постройки, така и в исторически центрове, които съхравянат нашите архитектурни шедьоври. Модерните дограми и стъклени фасади служат за скриването на конструктивните елементи, като превръщат сградата в огромно огледало.
Като споменем окачена фасада, първото, за което се сещаме е стъклото. Основният ни критерий за избор са слънцезащитните, нискоемисионни и закалени стъкла. Поради огромното разнообразие става все по-трудно да се ориентираме кой е подходящият за нас избор. Например не е препоръчително използването на тонирани стъкла с коефициент на пропускане по-малък от 50% за фасади, поради факта, че в горещите дни панелите се нагряват до 80-90 градуса, което води до разрушаване на панела. При подобни случаи се изоползват ламинирани и закалени армирани стъкла.
През последните години стават все по-популярни тонирините стъкла. Научно доказано е, че осветлението, което се различава от нормалния стъклен спектър влияе негативно върху хората, като влошава зрението, дезориентира и др. По тази причина, когато избирате стъкло внимавайте да отговаря освен на естетечиски, но и на технически, оптикоенергетически и психологически изисквания.
В последно време се разпространяват все повече т.нар. „интелигентни“ или „вентилирани“ стъклени фасади. Характерно за тях е, че прие едно разстояние от обикновено 60 см от фасадата на сградата е изградена втора фасада. Този получен въздушет коридор посигурява ефективно разпределяне на топлината и естествената вентилация. Популярно е и т. нар. нискоемисийно стъкло или КА стъкло. То се третира с помощта на сребърна промазка, като само с него биват покривани различни коефициенти на топло- и шумоизолация, давайки като цяло близо 30% по-качествена изолация.
Въпреки че преди години всичко масово остъклява с помощта на обикновени стъклопакети, сега вече е много повишено търсенето на нискоемисийни стъклопакети, които притежават далеч по-добра топлоизолация.
Как да постигнете по-добри качества на стъклопакета?
– Нанасят се нискоизлъчващи прозрачни покрития върху самото стъкло. Те имат сила отражателна способност в инфрачервения спектър. Отразяват обратно в помещението инфрачервените лъчи, които се излъчват от отоплителните уреди и заедно с това блокирайки така загубите на топлина поради лъчево пренясане. Това покритие бива формилано върху вътрешна повърхност на стъклото чрез изпаряването на метали. Съществуват и такива стъклопакети, при които външното стъкло е топлоотражително, а самото разстояние между отделните стъкла е около 20 и 22 мм. При тях се получава над 50% намаляване на преминаването на топлината в сравнение със стандартния стъклопакет. Заедно с това вътрешното стъкло си остава топло, което премахва възможността от появата на конденз.
– Запалването на стъклопакета с интертни газове като криптон, аргон и др. Ако са самостоятелно ефектът е малък – наблюдава се намаляване на топропреминаването чрез топлопроводност и конвекция. Ако се приложи обаче с останалите мерки води до цялостно подобряване на комплексния резултат.
-Трислоен пакет – освен споменатите по-горе методи, този води до намаляване на коефициента на топлопреминаван е под 0,8 за частите на прозореца, което го доближава до по-плътната стенна конструцкия. Това е скъпо, но ефективно решение.