Основната функция на интериорната врата е да съхрани топлината и уюта на нашия дом или офис, да осигури звукоизолация между стаите и да ни достави една естетическа наслада, която е съобразена с цялостната визия на помещението.
Ще Ви представим едни от най-често срещаните предпочитания за интериорни врати, които са:
-изработени от ПДЧ: плочи от дървесни частици. Този материал е тип тръбен/дупчест/ и е издръжлив на усукване, притежава трислойна структура, като в средата има по-едри частици, а по-фината дървесина е във външните слоеве. Първоначално са се правели трислойни и еднослойни плочи. Най-често се използват трислойните, които представляват два по-тънки слоя, които са направени от фини и по-плътно пресовани частици, а между тях има по-груб слой. Ниската цена се постига точно от тази по-малка плътност по средата, а за по-голямата издържливост на материала спомага по-високата плътност. За спойката на ПДЧ плоскостите първо се използват формалдехидни смоли. ПДЧ плоскостите се използват често, защото имат бърза и лесна обработка и са с ниска цена. Варират от 8 лв до 40 лв за една плоскост. Съществуват и ламинирани плоскости/ЛПДЧ/, които представляват ламинирани плочи от декоративен филм и дървесни частици, импрегниран със смоли. Съществува голямо цветово разнообразие.
Смолите са чувствителни към влагата и вратите, които са направени от тях са по-леки, и така по-лесно се огъват. Поради тази причина Ви препоръчваме да не ги използвате за места с висока влажност. Друг минус е, че не се обработват релефно/фрезоване/. Но пък съществува разнообразие от фурнири и цветове/фурнирът е лист от дървесина, който се слепва към повърхността на видове плочи/.
-изработени от МДФ/Medium Density Fiberboard/: МДФ е плоча от дървесни фини частици, пресована със смоли и лепила. Няма характерната и позната структура на дървото, а по-скоро е сравним с някои видове мека дървесина. Изработва се от фина консистенция и затова плоскостта е много гладка. Подбират се еднородни трупи, чиято кора се отделя, нарязват се и се обработват с пара под налягане. Процесът завършва, когато паднат в турбини с въртящи се дискове и се смилат. Дървесните частици се слепват с лиглин и парафин и това ги прави изцяло екологичен материал.
При мебелите се срещат 4 вида плоскости: „гол” материал без покритие; материал, покрит с ламинат; материал, покрит с естествен фурнир и МДФ профии/лайсни и первази/.
Материалът не е ронлив, което го прави добър за изработването на декоративни елементи на интериорните врати. МДФ плоскостите са влагоустойчиви, което спомага вратата да не набъбва.
- изработени от ХДФ материал: тези плоскости са от дървесни влакна, които се образуват от твърди и меки дървесни частици. Пресоват се при много висока температура и са премесени с лепило и восък. Устойчиви са на химически материали, плочите са благоприятни за хората и за обкръжаващата ги среда. Подходящи са за машинна обработка и не изискват сложна поддръжка. Многа са устойчиви на удари и притежават разнообразна гама от декори. Тези две последни характеристики, ги правят изключително удобни при избора Ви на материал за врати на Вашия дом или офис.
Тъй-като са компресирани при по-висока плътност и са произведени от дървени частици, затова са и по-твърди, по-устойчиви и по-плътни от МДФ плочите. Благодарение точно на тази висока плътност, ХДФ плоскостите са резистентни на мухъл и гъбички.
Трябва да им се отбележи и още едно предимство, което е , че МДФ плоскостите при влага се раздуват около два пъти повече от ХДФ плочите.
Удароустойчиви са, което дава на вратата ви по-дълъг живот.
Варират между 115 и 200 лв за една плоскост. Надяваме се , че с това подробно разяснение относно видовете плоскости, сме Ви били полезни и сме улеснили избора Ви на най-подходящата плоскост за Вашите високи изисквания.
Видове масивна дървесина
Дървеният материал е изграден от целулозни влакна, които се обединяват с лиглин. Дървесната тъкан се образува в растенията, за да може да поеме товари и поради тази причина тя притежава отлични якостни и механични свойства. Тези характеристики допринасят за факта, дървесината да е един изключително търсен материал за изработването на видове конструкции , включително и такива за строителния бизнес. Дървесината е разположена между сърцевината и кората на стъблото. Съставена е от кръгове, които се назовават годишни пръстени или някои хора ги познават като пръстени на растежа. В пръстените на повечето дървесни видове, можем ясно да видим два слоя. Вътрешният е от ранна, пореста, светла, мека, пролетна дървесина, а външният слой е изграден от твърда, тъмна, по-плътна, късна или лятна дървесина.
Масивната дървесина е суровината, която използваме основно , ако искаме качествени, функционални, издържливи и красиви мебели.
Систематизирали сме Ви доста неща за някои от най- предпочитаните видове
Ще започнем с първите два, които най-често се използват при интериорните врати:
- плоскостите от топола са с много висока ефективност. Вратите се отличават със средна плътност, което ги прави надеждни за топлина и звукоизолация. Тополата се повлиява отлично от рисуване и боядисване. Тъмните ивици могат да придадат различна боя в сравнение с другата част от отвора на дървения материал. Тополата варира в цветове от зелено-жълто до бяло.
-плоскости от масивен бял дъб допринасят за дизайна и функционалността на един дом. Дъбът е много устойчив на вода и напукване, така че е изключително подходящ да се използва за врати на баня, стая за почивка или детска. Ивиците на белия дъб нямат много възли, симетрични са, което е едно допълнително улеснение, защото позволява вратата да се боядисва. Бледите сортове дъбове са в гами от бледо-жълтеникаво до тъмно кафяво.
-бук – обработва се лесно, може да се огъва отлично след пропарване, но се напуква и се измята. Дървесината му е с много високи механични свойства и въпреки твърдостта й, тя се обработва, байцва, лакира, слепва лесно и позволява да се реже,фрезова, пробива, рендосва, но за съжаление е краткотрайна. След импрегнация издържа около 30 години.
Букът е с много приятно, топло, меко жълто до червеникаво оцветяване, което го прави предпочитам за домашни интериорни врати, изграждащи уюта на един дом.
-дъб- дъбът е устойчив на механично поддаване, има много добра стабилност и плътност/690 кг/мЗ/. Дъбовото дърбо обаче изсъхва доста бавно. За това е добре да знаете, че изкуственото сушене се прави внимателно, за да няма деформиране и напукване. Тази дървесина се отличава с трайност, якост, не пропуска течности, разделя се лесно, подходяща е да се използва като фурнир. Най- важното е, че дъбовата дървесина има красива структура, приятен цвят и е много ценен материал.
- орех- дървесината е здрава, плътна, твърда/само при младите дръвчета не е такава/, лесно се полира и е много привлекателна. Цветът на ореха зависи от вида сушене на дървото. Когато се суши в сушилня, цветът кафяво-червеникав, а когато е в пещ, става сиво-кафяв. Плътността на дървесината е 680 кг/мЗ, много добре се обработва, огъва и е със средна твърдост. Измежду дървесните видове, орехът има една най- ценните дървесини , която заради запомнящата се текстура , красивия си цвят и здарвата си структура, се търси и желае много.
Орехът е подходящ за дърворезба и струговане, и под формата на фурнир. Недостатъкът му е, че , когато е подложен на лоши атмосферни условия,е с ограничена трайност.
-липа- лека до средно тежка, лесна и мека за обработване. Тя е с фина плътна структура, но за съжаление не е много здрава. Дървесината е оцветена в бяло- жълтеникавата гама, като понякога е с частично зелен или червен цвят. Дървото трябва да изсъхне добре, тогава става стабилно и така се работи във всички посоки. И за това тя е толкова подходяща за дърворезба. Не е особено издържлива и е добре да я използвате предимно в затворени помещения. Когато решите да я изложите на слънце, имайте предвид, че пожълтява и не изглежда особено добре. Фино порестата равномерна структура на липата, както и лесната й обработка на ръка и с машина , я прави отлична за лакиране, боядисване и оцветяване.
-акация- Импрегнацията при нея е сложен процес. Сушенето й също не е лесно, защото има опастност от появата на пукнатини и така се деформира. За това ви съветваме, сушенето да е атмосферно. Ако се използва камерно сушене, е важно да изберем най-правилния режим, който ще даде добри резултати. Спокойно може да кажем, че механичните й показатели надминават тези на дъба- тя е твърда, с високи стойности на опъване, якост и натиск, много еластична, корава, полира се отлично и се обработва добре на машина. Много е разпространена в бъчварството.
Така че, изберете най-подходящият материал за вашите врати, а ние от Мастер Пластик ще сме Ви най-добрите консултанти.