Навсякъде около нас
В света на боядисването водещи позиции завземат праховите бои. Те все по-често са предпочитан метод за оцветяване на материали и елементи. Технологичната сфера е в динамично развитие, извършват се активни разработки, нововъведения, а спектърът на приложение бележи нови хоризонти.
Неизброими са областите от ежедневието ни, до които са се докоснали цветните прашинки на боята.
Медицина, селскостопанска техника, инструменти и приспособления, облицовки на сгради, метални и алуминиеви дограми, парапети, метални стълби, покриви, прозоречни прагове, окачени тавани, рекламни пана, електротабла, рафтове, стилажи, тръбна и градинска мебел, радиатори, душ кабини, осветителни тела, етажерки, метални врати, панти, брави, коли, мотоциклети, велосипеди, керамични вази, саксии, домакински уреди, детски играчки и още, и още – праховото боядисване е приложимо навсякъде около нас и ние боравим с неговите продукти във всеки един момент.
Ще се зачудите що за предимства има този начин на боядисване?
Действително плюсовете са няколко и от съществено значение. Приоритетна е високата екологична чистота. Методът не уврежда околната среда, защото има много ниски емисии на отделяне на вредни вещества, отпадъци, летливи органични съединение (VOC). Това го подрежда в редиците на еко технологиите, щадящи природата. Друга положителна черта е впечатляващият краен ефект. След боядисване материалите и елементите имат равномерно, фино покритие (60-80 µм), много по-тънък слой спрямо конвенционалните бои. Праховата технология дава защита от корозия, издържа на драскане, удар, вода, алкални разтвори, петролни деривати, миещи препарати, слънчева радиация, висока влажност, солена мъгла. Към всички тези плюсове прибавяме и богатата гама цветове и възможност за нанасяне на специални ефекти, както и достигане на всички трудно достъпни места за боядисване.
Списъкът няма да е пълен, ако не отбележим, че освен всичко изброено дотук, методът е и икономичен. Това е така, защото след обработка неполепналият прах може да бъде събран и използван отново.
Какво бива боядисано по този начин?
На прахово електростатично боядисване подлежат всички метални изделия, алуминиеви и железни джанти, алуминиеви профили за дограма, сплави, стомана, цинк, стъкло, керамика и т.н. С други думи един наистина богат арсенал от материали, които имат широко приложение.
Тайната на технологията
Съществено при праховите бои, за разлика от течните такива е, че те не ползват разтворители. На етикетите си биват означени като „бои без разтворител“. Този факт дава предимства от типа на липсата на засъхнали капки, грапаво покритие, всякакви дефекти следствие на неравномерно полагане на боята. Допълнително времето за сушене е съкратено в пъти. Отпада целият етап на смесване и осигуряване на съответен, необходим вискозитет. Методът на боядисване се поделя най-общо на 3 основни стъпки:
- - предварителна подготовка;
- - прахово електростатично боядисване;
- - изпичане.
- - фосфатиране/хроматиране.
Процесът в детайли
Нека разгледаме всеки момент поотделно.
Стъпка първа:
стартира се с подготвяне на елемента/материала, които ще бъде боядисан. Отстраняват се всякакви замърсявания, пръст, масла, греси за смазване, метални окиси и други повърхностни дефекти. Това се осъществява посредством различни химични и механични методи. Типът елемент, видът замърсяване, желаният краен резултат обуславят избора.
Химичните методи представляват потапяне или пръскане с фосфати или хромати. Операцията протича чрез последователни действия: 1. обезмасляване, 2. почистване, 3. различни изплаквания, 4. фосфатиране/хроматиране.
Механичните алтернативи са пясъкоструене и бластиране. Извършват се с абразив, например стоманени дробинки. При този тип подготовка под внимание се вземат химичният състав, плътността, размерът и формата на частиците, устойчивостта на удар. Това е особено важно за материали, приети за боядисване, като алуминия.
След тази първа стъпка целта е налице. Осигурена е максимална повърхнина за покритие, по-добро сцепление и по-качествена връзка на боята с елемента. В резултат накрая на целия процес има отлична устойчивост на нанесения слой.
Втора стъпка:
същинската част представлява електростатично нанасяне с пистолет на боя под формата на прах върху детайла/изделието. Процесът се базира на явленията
- електростатика (наличието и взаимодействието на електромагнитно поле и заредени частици),
- адхезия (привличането или сцеплението между молекулите на повърхността на разнородни твърди или течни тела).
Пистолетът, например корона пистолет, дава отрицателен електричен заряд на праха. Последният се разпръсква механично или с компресиран въздух и бива ускорен към детайлите от мощния електричен заряд.
Друг вариант е употребата на трибопистолет, който осъществява разпръскването посредством трибоелектрическо триене. В резултат на него прахът е с положителен заряд, който е получил при триенето си в стените на тефлонова тръба, вътре в пистолета. След изстрелването заредените частици се устремяват и залепват за детайла. Този уред работи с различна формула на праховата боя спрямо по-често прилагания корона пистолет.
За пистолетите се избират различни дюзи в зависимост от формата на елемента и консистенцията на боята.
Праховите материали по вид биват:
- епоксидни (вътрешно приложение),
- епоксполиестерни (вътрешно приложение),
- полиестерни (външно приложение),
- полиуретанови (външно приложение).
Трета стъпка:
последната част е по изпичането. То се извършва в специализирани пещи при определена температура и времетраене. Прахът се разтапя до образуване на един цялостен филм (пласт). Осъществява се химична реакция на формиране на полимер. Той е с високо молекулярно тегло и образува мрежова структура. За всеки тип прахова боя това става при точно зададени градуси и време. Следва охлаждане и втвърдяване като на финал се оформя здраво и устойчиво покритие върху детайла.
Всичко описано дотук звучи като на фантастичен филм. Физика и химия навлизат в главозамайваща вихрушка, за да ни дадат така необходимите предмети и материали от всекидневния ни, тривиален бит. Запознати с тънкостите на производствената тайна в един от най-актуалните промишлени отрасли, надали следващия път вкъщи с безразличие ще хванем бравата на врата или ще подминем равнодушно перфектния дървесен нюанс на алуминиевата дограма. Цветовете удивляват и забавляват окото от край време, а човекът все по-умело се изявява като художник-творец, граничещ по дарба с природата.