Хваща окото…
Движейки се из града, непременно впечатление ни прави все по-модерното, авангардно и разчупено строителство. Най-новите архитектурни обекти удивляват с красив дизайн, стилно изпълнение и футуристична визия. Дали пред погледа ни ще са току-що завършените спирки на метрото, бизнес сгради или търговски комплекси, размахът в изпълнението е колосален.
На какво се дължи този ефект?…
Отговорът е на неизброимите предимства, които дава едно нововъведение в строителството – композитните панели. Решението както за външни фасади, така и за вътрешни пространства.
Тези материали се срещат и под името „бонд“ елементи – от английската дума „bond”, която означава свързвам, споявам, а също и като „сандвич“ панели. Под последното наименование се подразбира по-широка гама продукти, които могат да имат сърцевина от различни материали, а не само полиетиленова.
Алуминий и полиетилен в действие…
В тези редове ще стане дума именно за алуминиевите композитни панели със споменатата полиетиленова сърцевина.
Защо точно те?
Защото са хит на пазара, имат неоспорими преимущества и са най-честият избор за приложение в архитектурата.
Панелът от алуминий представлява два алуминиеви листа, чиято дебелина може да варира според нуждите и условията.
Между тях е поставена средна част от полиетиленова направа. Тази сърцевина дава ключови качества на композитния панел. Свързва се с двете обграждащи я повърхности посредством висококачествено лепило, което се нанася при висока температура. По принцип алуминият е метал с висока топло- и електропроводимост. Когато обаче има прекъсване от полиетилен, се получава ефект на топлоизолация. Като последната е търсеният плюс в строителството. Целият панел е лек, защото самият метал е лек, а освен това и полиетиленът, който се ползва, е с ниска плътност. По този начин съотношението размер, тежест, качество на материала е оптимално.
По дрехите посрещат…
Външният алуминиев лист е много важен. Той е лицето на обекта/сградата. Характеризира се с голяма устойчивост към слънчева радиация, ултравиолетово лъчение, киселинни дъждове, корозии, замърсявания, издържа умерено на удар, драскане, натиск. Тези качества са постигнати чрез специално покритие. За целта са разработени конкретни слоеве за нанасяне – поливинилиден флуорид (PVDF), флуорополимерна смола (FEVE), полиестерна боя и флуоро-карбонна смолиста боя.
Всички тези покривни варианти пазят цвета и качествата на композитния панел. Споменавайки цвета, трябва да се обърне внимание на широката гама предложения. На практика алуминиевият панел може да бъде произведен във всеки нюанс, който пожелае клиентът, като така се отварят още хоризонти пред архитектурните и вътрешно интериорни дизайнери.
Преимуществата продължават…
Композитният панел се поддава на множество типове обработка. Той може да бъде оформен чрез валово огъване, рязане и перфориране, рязане с гилотина или диск, лазерно рязане, фрезоване или пробиване, валцуване, лепене, заваряване, печат. Този многообхватен спектър на придаване на крайна форма на елемента го правят подходящ дори за най-сложните форми за покриване.
Саниране…
Освен за нови сгради и вътрешни пространства, „бонд“ материалът е приложим и за стари къщи. Той е едно лесно и достъпно решение за саниране или освежаване на стара постройка, която се нуждае от нова фасада. В този случай монтажът се извършва върху специални, предварително подготвени скари. Така между панела и стената остава пространство, което позволява на стената да диша. Това са така наречените вентирилуеми фасади, които дават въздушна циркулация. Такъв тип сграда ще е топла през зимата и прохладна през лятото, а шумоизолацията и влагоустойчивостта са изключително добри. В добавка имаме на лице и качествена звукоизолация.
Монтажът е бърз и лесен. За да е гарантирано качественото изпълнение, панелите са снабдени със защитно покривно фолио. То ги предпазва по време на операциите, съпровождащи поставянето, а след приключване се премахва. Отдолу се крие външният, фасаден алуминиев слой, запазен непокътнат.
В графата „плюс“…
Ако си мислехте, че вече се са изчерпали позитивите на „сандвич“ панела, то не бързайте.
Има още някои важни характеристики, които налагат този материал като най-добрият избор. Той е екологично чист, пожароустойчив и на последно място, но не и по важност – лесен за почистване и поддръжка. За да възвърне фабричната си чистота, обикновено е необходимо не повече от третиране с неутрален детергент и вода.
От архитектурна гледна точка алуминиевият композитен панел се съчетава идеално със стъкло както за вътрешно, така и за външно строителство. В резултат имаме дизайнерско заиграване със светлината и впечатляващи ефекти.
След изброеното дотук лесно си отговаряме на въпроса защо все по-често виждаме „бонд“ панелът в действие. Той краси окачени фасади, облицова сгради, тунели, покриви, колони, архитектурни детайли, избор е на най-модерните хотели, изложбени центрове, летища, гари и още, и още. Със сигурност ще ни очарова и за в бъдеще, а качествата и възможностите му ще търпят непрекъснато развитие.