Практическа или естетическа функция имат окачените фасади?
Окачените фасади са едно от модерните и красиви, съчетаващи в себе си и практичност, решения, с които може да се снабдим в днешно време. Новото лице на вашата сграда, което обмисляте да сложите, трябва бъде съобразено и да отговаря на условията за ефективност, удобство, особености на сградата, функционалност и разбира се – естетически характетистики на проекта.
Когато проектирате лицевото оформление на сградата, планувайки избор на окачени фасади, следва да вземете под внимание и да се съобразите с няколко изключително важни фактора. От основно значение са техническите параметри на постройката и нейната външност, районът, където се намира с конкретното местоположение, обръщайки внимание на климатичните фактори при разположението на сградата. Вземайки впредвид тези параметри и съобразявайки се с желанието на вас като клиент, се избира най-добрият и подходящ вариант, защото има голямо разнообразие от окачени фасади. Под внимание е и вътрешното действие и предназначение на сградата, което е определяща величина за нуждите ѝ.
Сградата ви има опцията да получи една по-добре изглеждаща и различна визия. Окачената фасада в обликът на новото строителство, което е едно чудесно решение в света на модерната архитектура, успява да интегрира зданието в заобикалящатaта го среда. Фасадата, която окачвате, може да бъде не само с елегантна и атрактивна визия, но и изразено фукционална. За изработването на новите фасадни архитектурни решения, се използват различни профили на доказали се производители, които не само придават блясък на вашата сграда, но и гарантират перфектни качества, които касаят топло- и шумоизолацията, както и водоустойчивостта.
За да си отговорим на въпроса относно естетическата и практическа функция на окачените фасади, трябва да се запознаем по-детайлно с техните видове, начинът на изпълнение на проекта, с предимствата и недостатъците, които имат. Така ще добием най-реална и истинска представа за точната функция на окачените фасади
Видове окачени фасади:
1. Класическа/стандартна система за окачени фасади
Това е най-разпространената система, при която имаме алуминиева капачка, поставена по хоризонтала или вертикала, която се вижда отвън. При изработка на системата Е – 6400 се употребяват алуминиеви „студени” профили с ширина 60 мм, а в някои случаи и термобариерни профили, които разполагат със специални EPDM уплътнители за издръжливост. Капачките могат да бъдат, както прави, така и обли и скосени. При тези фасади има изискване за максимална височина на сградата, определена да бъде до 100м.
Естетическо предимство на този тип фасада е фактът, че носещата конструкция на лицевото оформление се намира от вътрешната страна към стената, а не от видимата външна част на челото на сградата. Друго естетическо предимство е възможността за избор на цвят на алуминиевите компоненти.
Функционалността при избор на подобна фасада се крие в наличие на канали, които спомагат за оттичането на събралата се вода при конденз, а в същото време не позволяват стъклата да се замъглят. Практично за всеки клиент е и опцията за стъклопакет с вариация на дебелината между 6 и 50 мм, което се определя от нуждите за топло и шумоизолация на сградата.
2. Структурна система за окачени фасади
В този случай системата е изградена само от стъкла, няма алуминиеви капачки, които се забелязват и които в повечето случаи са минус за естетическата функция на сградата. Лицето представлява една единна повърхност, по която няма монтажни планки. Стъклата са уплътнени само със структурен силикон. И при тази система за окачени фасади имаме използването на „студен” или термобариерен профил, но е скрит и стъклопакетът е разположен върху него. Височината на сградите до 100 метра и тук е определящ фактор за монтаж, като при него се оставят много мънички разстояния между стъклата, които имат функцията да компенсират температурните колебания.
От естетическо значение за подобен тип окачени фасади е огледалният ефект, който се постига, благодарение на липсата на видими монтажни планки и други алуминиеви елементи. Това придава една неподправена елегантност на вашата сграда.
Практическата страна на структурната система за окачени фасади се изразява във факта, че те са най-енергоефективни в сравнение с другите фасади, заради монтажната технология и характеристиките на самата конструкция. От функционално значение е и общоизвестната действителност, че профилите имат уплътнители с EPDM произход, които спомагат за висока издръжливост на натоварвания. Дренажните канали пък ви помагат да се отървете от конденза по стъклата. Благодарение на стъклата, получавате и голяма осветеност на вашата сграда.
3. Полуструктурна система за окачени фасади
Както сами можете да се досетите, тази система представлява съчетание от класически и структурни окачени фасади. При нея се използва стъклопакет, който е обвит със „студен“ или термобариерен алуминиев профил, поставяйки се на сгради до 100 метра височина. Този тип фасади употребяват специално залепване на стъклопакетите, което от значение за функционалността на системата. EPDM уплътнителите ви подсигуряват издръжливост. Системата за извеждане на водата помага премахването ѝ без замъгляване на стъклата.
Благодарение на съчетанието на конструкциите и от двата вида системи, се постига не само висока ефективност, но и елегантност, която е определяща при естетическия избор на вид фасада.
В конкретика фасадите биха могли да бъдат най-общо определени като алуминиеви,HPL, стъклени и керамични и тяхната функция се изразява в практичност и естетика по следните причини:
1. Алуминиевите фасади могат да облицоват сградата ви, както външно, така и вътрешно. Те са много издръжливи при огъване и функционални, заради малката си тежест. Устойчиви са на силен вятър, и тежки атмосферни условия. Рискът от корозия и в трите ѝ вида – алкална, солна, киселинна, е сведен до минимум. Много подходящи са за офис сгради и търговски центрове.
2. HPL фасадите разполагат с огромно разнообразие от декори и формати, което предоставя избор, касаещ естетическата функция на сградата. Висока еластичност, якост, издръжливост. Водоустойчива повърхност и солидност срещу ултравиолетовите лъчи, което спомага да се запазят цветовете. Не задържат вода и прах, което ги прави лесни за поддръжка.
3. Стъкленитефасади се характеризират с постигане на голяма осветеност във вашата сграда от слънчева светлина. Те осигуряват и необходимата устойчивост на конструкцията, но все пак трябва да се внимава, защото рискът от чупливост е по-голям. Алуминиевата или PVC дограмата е неразделна част от стъклената фасада.
4. Керамичните фасади могат да се изработят в голямо нюансово разнообразие. Характерът на керамичният панел осигурява устойчивост при различни атмосферни условия и ултравиолетово влияние. Чрез тях се постига топлоизолация, водоизолация, звукоизолация и перфектна вентилация. Огнеустойчиви са, лесни за рециклиране и монтаж. Позволяват подмяна на отделна плоча, без демонтаж на цялата фасада. Подходяща за жилищни и офис сгради, както и търговски центрове.
Окачените фасади се характеризират с голямо разнообразие, функционалност и естетически характеристики, което ви кара да си зададете само един единствен въпрос: Кой от всички видове окачени фасади да избера?