Прочетете тук първата част на статията.
Прочетете тук втората част на статията.
Смяна на уплътнения
Съществуват и по-стари алуминиеви системи, които са изпълнени с лошо оразмерени или нетрайни уплътнения. При голяма част от тях се наблюдава износване и слягане с времето. Този проблем може да бъде решен сравнително бързо чрез подмяната с нови уплътнения – с нишка срещу разтягане и висококачествени и трайни материали, от които са изработени.
Тези услуги са само част от поддръжката на Вашата дограма от страна на производителите по време на гаранцията. По тази причина е добре да се консултирате със специалистите от тази фирма, която е монтирала и произвела дограмата. Днес обаче са все по-често срещати фирмите, предлагащи изцяло ремонт на дограма бързо и чисто.
Правилна поддръжка на дограмата
Част от стойностната поддръжка на дограмата е добро миене и почистване на рамките и прозорците. За тази цел трябва да използвате мек почистващ препарат, такъв, който е без абразивни частици. Почистването на сухо на профилите, както и използването на надраскващи подпомагащи средства, накрая води неминуемо до увраждане на повърхността на профилите. За почистването на пластмасови повърхности в бял цвят, специалистите съветват да използвате такова почистващо средство, които по състава си да е емулсия на водна основа, като освен това има полиращо и предпазващо действие. Ако замърсяванията са особено упорити и силни, можете да използвате специализирани препарати, които служат за почивстването на ПВЦ профилни системи.
Ако върху прозорците Ви е поставено ПВЦ фолио от високо качество, то тогава ще притежава силна устойчивост срещу UV-лъчи. За да го защитите от стареене и вредните атмосферни влияния, върху него се нанася втори акрилен, безцветен покривен слой. Фолираните профилни повърхности трябва да обработвате с препарати, които за предназначени за прозорци и стъкла, но нямат спирт. Препоръчваме да проверявате и ако се налага да почиствате отворите, които са предназначени за отводняване на рампата поне веднъж в годината. За предпочитане е да поддържате и уплътненията на касите и крилата като поне един или два пъти в годината ги третирайте с омекотяващ фин гел, който бива нанесен с добре попиваща кърпа. По този начин ще бъдат еластични и меки, не пропускат влага и запазват уплътнителната способност за по-дълъг период от време.
Трябва и да има системно смазване на обкова. За безупречното функциониране трябва да бъдат смазвани поне веднъж в годината. Възможно е сами да го направите с помощта на маслен спрей, който е без киселинни примеси.